fot. Hyundai Motorsport

Sezon 2014 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata rozpoczął się w styczniu klasycznie od Rajdu Monte Carlo. Hyundai po roku przygotowań zaprezentował swoją broń na rajdowych trasach w warunkach bojowych. Poznajcie Hyundaia i20 WRC.

Zanim przedstawię samochód rajdowy, którym Hyundai Motorsport będzie walczył o punkty w tegorocznych mistrzostwach, warto poznać skróconą historię zespołu. Już dawno żaden team nie wszedł tak szybko w cykl WRC, jak zrobił to Hyundai.

Zespół

Pierwsze oficjalne potwierdzenie wejścia Hyundaia do WRC pojawiło się na Paris Motor Show 2012, kiedy to zaprezentowano concept car i20 WRC. Ten niebiesko-biały samochód przykuł uwagę publiczności i potwierdził krążące od miesięcy plotki. Hyundai nie miał jeszcze bazy rajdowego zespołu, kadry pracowników ani gotowego samochodu rajdowego, ale w roku 2013 wszystko potoczyło się w szybkim tempie. Na szefa projektu wybrano bardzo doświadczonego Michela Nandana. Dział motorsportu musiał powstać od zera w Europie. Wybrano niemiecką miejscowość Alzenau niedaleko Frankfurtu, gdzie utworzono bazę Hyundai Motorsport GmbH. Zbudowano w niej pierwszy jeżdżący egzemplarz i20 WRC.

Hyundai-WRC
Concept car na paryskim salonie samochodowym 2012

W czerwcu podczas prezentacji centrum Hyundai Motorsport na niewielkim torze testowym przeprowadzono pierwsze jazdy. Ich łączna długość wynosiła 550 km. Szybko wybrano również pierwszego kierowcę testowego. Został nim Juho Hänninen. Chwilę później dołączył do niego Bryan Bouffier i jeszcze w tym samym miesiącu Chris Atkinson, który zadebiutuje w Hyundaiu na rajdowych oesach w zbliżającym się Rajdzie Meksyku. Pierwsze szutrowe testy przeprowadzono w lipcu i sierpniu. Od tego momentu program testowy ruszył z kopyta i Hyundai zaliczał kolejne sesje w Hiszpanii i Francji.

W listopadzie potwierdzono pierwszego kierowcę na sezon 2014. Został nim wicemistrz świata Thierry Neuville. Na początku grudnia przedstawiono zespół, gotowy samochód i barwy, jakie będzie reprezentował Hyundai Shell World Rally Team. Jak się okazało, podczas prezentacji do zespołu dołączył Dani Sordo.

HYUNDAI
fot. Hyundai Motorsport

Hyundai zupełnie zmienił podejście do rajdowego programu w porównaniu z tym, co robił 10 lat temu. Tym razem producent całkowicie poświęcił się projektowi: zatrudnił doświadczonych pracowników i stworzył wszystko samodzielnie od podstaw. Wcześniej oddano projekt firmie zewnętrznej, co przyniosło szereg niepowodzeń. Hyundai chce promować swoją markę jako mocno zaangażowaną w motorsport.

Samochód

Hyundai i20 WRC powstał szybko, co nie znaczy, że został wykonany niestarannie. Wiele czasu poświęcono karoserii, której kształt i elementy aerodynamiczne zostały gruntownie zbadane w tunelu aerodynamicznym. Samochód powstał na bazie obecnie produkowanego modelu i20, ale jego kariera nie potrwa długo. Zespół Hyundai Motorsport traktuje obecny model jako samochód doświadczalny i służy on głównie do zbierania informacji o zachowaniu auta w warunkach rzeczywistych. Jest on jedynie protoplastą nowego i20 WRC, który zadebiutuje na trasach w sezonie 2015.

Testy szutrowe Hyundaia i20 WRC (fot. Hyundai Motorsport)

Hyundai i20 WRC został zbudowany według regulaminu FIA i technicznie nie różni się znacząco od swoich rajdowych konkurentów. Na ich tle wyróżnia się największą długością (3990 mm) i największym rozstawem osi (2525 mm). Szerokość samochodu jest ściśle sprecyzowana w regulaminie i ograniczona do 1820 mm. Hyundai wybrał również większy zbiornik paliwa o pojemności 80 l. Dla przykładu Citroën ma 75 l. Karoserię wyposażono w dwupoziomowy spojler tylny.

Zawieszenie składa się z czterech niezależnych kolumn MacPhersona, co jest standardem w tej klasie. Hamulce tarczowe mają średnice 355 mm na nawierzchnie asfaltowe i 300 mm na szuter. Zatrzymują je 4-tłoczkowe zaciski hamulcowe.

W centrali Hyundai Motorsport w Alzenau budowane są 2 egzemplarze i20 WRC (fot. Hyundai Motorsport)

Silnik to określona regulaminem jednostka benzynowa z bezpośrednim wtryskiem paliwa Magneti Marelli o pojemności 1600 cm3 i mocy maksymalnej ok. 300 KM. Maksymalny moment obrotowy to 400 Nm przy 5000 obr./min. Silnik wspomagany jest turbosprężarką ograniczoną kanałem dolotowym ze zwężką o średnicy 33 mm. Za przeniesienie napędu odpowiada 6-stopniowa skrzynia sekwencyjna, dwutarczowe sprzęgło ceramiczne i dwa mechaniczne dyferencjały na osiach. Hyundai i20 WRC nie ma centralnego mechanizmu różnicowego. Do smarowania silnika i układu przeniesienia napędu użyto oleju Shell Helix-Ultra.

Za wyposażenie wnętrza odpowiada firma Sabelt dostarczająca fotele i pasy bezpieczeństwa. Wyświetlacz kierowcy przygotowała firma Magneti Marelli.

Hyundai-WRC
Oficjalna prezentacja zespołu (fot. Hyundai Motorsport)

Przed Hyundai Motorsport stoją duże wyzwania. Zespół musi przygotować się możliwie najlepiej do sezonu 2015 i przy okazji zdobyć cenne punkty w tegorocznych mistrzostwach. Michel Nandan jest pełen optymizmu, a kierowcy wnoszą powiew świeżości do tego sportu. Rajdowa baza Hyundaia wciąż się rozwija. Powstały dopiero dwa egzemplarze i20 WRC, które przejechały już tysiące kilometrów podczas testów. Teraz posłużą jako platformy testowe przed sezonem 2015, z którym Hyundai wiąże duże nadzieje.

Poprzedni wpis Następny wpis