Podczas wirtualnej uroczystości rozstrzygającej coroczny konkurs World Car of the Year Award ogłoszono zwycięzców w pięciu kategoriach, w tym 5 samochodów roku. Główna nagroda przypadła Kii, za model Telluride.

Cztery mniejsze kategorie i jeden Światowy Samochód Roku, którym został duży SUV oferowany w Stanach Zjednoczonych – Kia Telluride. Auto jest spokrewniona technicznie z Hyundaiem Palisade. Samochody mają spore jak na nasze warunki rozmiary (5 m długości) i są napędzane 3.8-litrowym silnikiem V6 GDI o mocy 291 KM i momencie obrotowym 355 Nm. Warto jeszcze dodać, że Kia Telluride zwyciężyła w północnoamerykańskim plebiscycie North American Car of the Year w kategorii Utility Vehicle.
Auto zaprezentowano w Stanach Zjednoczonych na początku 2019 roku. Wyjątkowość Telluride na tle znanym nam SUV-ów o podobnej wielkości polega m.in. na tym, że jest 8-osobowa. W drugim i trzecim rzędzie siedzeń zainstalowano bowiem dwie trzymiejscowe kanapy. Można też zamówić wersję z niezależnymi fotelami – po dwa na jeden rząd.
Wnętrze samochodu jest nie tylko obszerne, ale bez wątpienia luksusowe. Wykończono je m.in. drewnem i aluminium, na poziomie klasy premium. Fotele w dwóch rzędach są wentylowane i ogrzewane, kanapę można przesuwać i regulować jej kąt pochylenia oparcia. 10-głośnikowy zestaw Harman Kardon o mocy 630W nie tylko uprzyjemnia jazdę, ale i przekazuje dźwięk zarejestrowany z przodu na tył samochodu po to, żeby pasażer siedzący w ostatnim rzędzie słyszał kierowcę. Na pokładzie znajdziecie też wszystkie dostępne w samochodach marek Hyundai i Kia systemy bezpieczeństwa.
2020 Telluride
Gdyby Kia Telluride trafiła na polski rynek – oczywiście z innym napędem – najpewniej konkurowała by z wprowadzonym do oferty Fordem Explorerem. Są to samochody nie tylko o podobnych rozmiarach, ale też zaprojektowane w tym samym, typowo amerykańskim stylu.

W pozostałych kategoriach w konkursie WCOTY 2020 wyłoniono następujących zwycięzców:

  • Światowym Samochodowym Designem Roku 2020 została Mazda3.
  • Światowym Samochodem Miejskim Roku 2020 została Kia Soul EV.
  • Światowym Samochodem Sportowym Roku 2020 zostało Porsche Taycan.
  • Światowym Samochodem Luksusowym Roku 2020 zostało Porsche Taycan.
Poprzedni wpis Następny wpis