Wybierz markę

Volvo Cars jest marką od dawna szeroko otwartą na ekologię. Do 2030 roku zamierza stać się producentem wyłącznie w pełni elektrycznych samochodów. Cieszymy się, że możemy być świadkami kolejnych ku temu kroków. Szczególnie, gdy wiążą się one z tak interesującymi samochodami, jak Volvo XC40 Recharge oraz C40 Recharge. One to były bohaterami szczególnych dni otwartych marki – Volvo Electric Days. Ten pierwszy bohaterem najważniejszym.

W zasadzie określenie „szeroko otwarta na ekologię” to w przypadku Volvo Cars zdecydowanie za mało. Marka jest na tym polu niezwykle aktywna, czego wyrazem jest choćby ostatni szczyt klimatyczny ONZ – COP26 w Glasgow. Ambitne działania na szeroką skalę są precyzyjnie zaplanowane i wprost zadeklarowane. Zapraszamy do zapoznania się z nimi na stronie Volvo Cars.

Dla zwykłych (choć ekologicznie nastawionych) użytkowników samochodów liczy się to, że każda nasza decyzja w obszarze motoryzacji może przyczyniać się do poprawy klimatu. Decyzję taką podejmuje się z przyjemnością, jeśli wiąże się ona z takimi dziełami, jak Volvo XC40 Recharge oraz C40 Recharge. Tym bardziej, że oba można już zamawiać. Gratulujemy wszystkim, którzy zrobili to podczas Volvo Electric Days i tym, którzy będą o tym w nieodległym czasie myśleć. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkania w salonie Volvo Car PGD. Przypomnijmy bohaterów tych dni.

Volvo Electric Days

Volvo XC40 Recharge

O tym modelu pisaliśmy, że jest spełnieniem pragnień klientów, bo został zbudowany według ich wskazań. Potwierdzenie przyniósł nasz test XC40 Recharge, umieszczony w zakładce Volvo Electric Days. Samochód ma dwie wersje elektryczne. W pierwszej wyposażony jest w dwa silniki elektryczne o łącznej mocy ponad 400 KM. W drugiej, nowszej wersji, XC40 ma jeden silnik o mocy 231 KM, który napędza przednią oś. Akumulator pojazdu ma pojemność 69 kWh, co przekłada się na zasięg 400 km zgodnie z procedurą WLTP. Ładowanie baterii od 10 do 80% ma zająć jedynie 32 minuty, jeśli skorzystamy z szybkiej ładowarki typu DC. Taka nowość niewątpliwie zwiększa możliwość wyboru, a tym samym atrakcyjność gamy aut elektrycznych Volvo.

Volvo C40 Recharge na Volvo Electric Days

Volvo C40 Recharge

Ten model anonsowaliśmy całkiem niedawno. To drugi całkowicie elektryczny samochód marki Volvo Cars, a jednocześnie najnowszy z serii nowych samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym. Mówi się o nim, że reprezentuje przyszłość Volvo. Przyszłość wiąże się z zasięgiem, a ten przewidywany dla C40 Recharge ma wynieść około 440 kilometrów. Ponieważ auto ma zalety SUV-a, ale reprezentuje wyższy poziom elegancji, naturalnym było dla nas to, że u wielu gości Volvo Electric Days wzbudzał tak żywe zainteresowanie. Zdradzimy tu, że konfigurator bardzo się przydawał.

Volvo Electric Days trwają nieprzerwanie

Cieszymy się, że realizacja planów Volvo Cars w obszarze bezemisyjnej motoryzacji oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej spotkała się z tak dużym uznaniem gości Volvo Electric Days i że tak otwarcie chcieli oni rozmawiać o ambitnych celach Volvo. Razem możemy wpływać na decydentów, by przemiany następowały szybciej. Wszyscy potrzebujemy pomocy rządów i sektora energetycznego, by elektryczne samochody jeszcze lepiej mogły wykorzystać swój prośrodowiskowy potencjał.

Jak pokazuje nowy raport oceny cyklu życia (LCA) dla Volvo C40 Recharge, dostępność czystej energii zarówno do produkcji, jak i ładowania elektrycznego Volvo ma ogromne znaczenie pod względem emisji CO2. Gdy kierowca ładuje C40 Recharge czystą energią, taką jak energia wiatrowa, emisja CO2 w cyklu życia samochodu jest o ponad połowę mniejsza niż w przypadku tradycyjnego Volvo XC40 z silnikiem spalinowym. Podczas ładowania energią elektryczną wytwarzaną z paliw kopalnych różnica ta jest znacznie mniejsza.

 – Podjęliśmy świadomą strategiczną decyzję, aby zostać producentem w pełni elektrycznych samochodów i liderem w branży. Nie możemy jednak sami przejść na neutralność klimatyczną – powiedział Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars. – Potrzebujemy rządów i firm energetycznych na całym świecie, aby zintensyfikowały inwestycje w czystą energię i infrastrukturę ładowania. Tylko wtedy w pełni elektryczne samochody będą mogły naprawdę spełnić obietnicę czystszej mobilności.

Punkt widzenia Volvo Cars jest zgodny z wnioskami raportu Międzynarodowej Agencji Energii z 2021 r. na temat World Energy Investment. Wskazuje on, że chociaż inwestycje w czystą energię „umiarkowanie wzrastają”, te planowane inwestycje „pozostają znacznie poniżej tego, co jest wymagane, aby uniknąć poważnych zmian klimatycznych”. Według raportu IEA, globalne inwestycje w czystą energię „musiałyby się podwoić w bieżącym dziesięcioleciu, aby globalny wzrost temperatury nie przekroczył 2°C. Aby utrzymać wzrost globalnej temperatury w zakresie 1,5°C, inwestycje w działania ekologiczne musiałyby wzrosnąć… trzykrotnie!

Volvo Electric Days - ładowanie XC40

Kluczowe wnioski dla środowiska z raportów Volvo

Począwszy od XC40 Recharge, pierwszego samochodu elektrycznego wprowadzonego na rynek w 2019 r., Volvo Cars wydaje raport LCA dla każdego w pełni elektrycznego modelu. Raporty te zapewniają pełną przejrzystość pod względem wpływu CO2 samochodu w różnych scenariuszach. Dzięki temu dostarczają klientom cennych informacji na temat ogólnego śladu węglowego samochodu.

Dotyczący Volvo C40 Recharge raport LCA pokazuje, że podczas ładowania go energią elektryczną wytwarzaną z czystych źródeł jego ślad węglowy spada o około 55%, w porównaniu do kompaktowego SUV-a XC40 napędzanego silnikiem spalinowym. Jednak gdy kierowcy ładują swoje C40 Recharge przy użyciu średniego globalnego miksu energetycznego (czyli 60% energii z paliw kopalnych), różnica wynosi już tylko nieco ponad 15%. Zmniejszenie korzyści dla środowiska w porównaniu do samochodu z napędem tradycyjnym jest więc ewidentne.

Raporty LCA potwierdzają też konieczność systemowych zmian w procesach produkcji samochodów elektrycznych. Ale to już temat na inne opowiadanie. I innych specjalistów. My możemy tylko z satysfakcją odnotować, że już teraz wszystkie europejskie zakłady Volvo Cars zasilane są w 100% czystą energią elektryczną, a zakład Torslanda w Szwecji jest w pełni neutralny dla klimatu. Podobnie ma się rzecz w pozostałych częściach świata.

Volvo XC40 Recharge na Volvo Electric Days
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!