Wybierz markę

Z okazji Dnia Matki wszystkie firmy prześcigają się w życzeniach i zapewnieniach o pracach dla dobra matek. Tymczasem SEAT podał dane wskazujące, że w ich przypadku Dzień Matki trwa cały rok. SEAT wychodzi bowiem kierującym mamom naprzeciw, oferując rozwiązania technologiczne, które wspierają je podczas codziennego przemieszczania się autem. Jakie to technologie?

Ostatni raport opublikowany przez Instytut Transportu Samochodowego wskazuje, że kobiety jeżdżą bezpieczniej. Także ilość wypadków i kolizji z ich udziałem jest mniejsza niz w przypadku mężczyzn. Mając na względzie przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa, producenci samochodów proponują liczne rozwiązania, które zapewnią spokojną podróż całej rodzinie. W Dzień Matki eksperci SEAT-a przedstawiają kilka funkcji wspierających mamy w komfortowej i bezpiecznej jeździe autem. Przedstawione funkcje są z nami cały czas, zatem w firmie SEAT Dzień Matki trwa cały rok.

System ISOFIX, czyli bezpieczeństwo dla całej rodziny

Portal goodeggcarsafety.com przeprowadził w Wielkiej Brytanii badania mocowania fotelików dziecięcych za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. Okazuje się, że 52% wszystkich fotelików było zainstalowanych nieprawidłowo. Rozwiązaniem stosowanym w modelach SEAT, które eliminuje problemy związanie z właściwym i bezpiecznym montażem fotelików dla dzieci, jest ISOFIX. Ten międzynarodowy system mocowania dziecięcych fotelików samochodowych, stworzono z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa przede wszystkim młodszym pasażerom. Przy okazji pozwala jednak rodzicom w pełni skupić się na prowadzeniu pojazdu ze świadomością, że fotelik dziecka jest zamontowany we właściwy sposób.

ISOFIX to wpięcie zaczepów fotelika w trwałe blokady samochodu. Sprawia to, że fotelik staje się integralną konstrukcją pojazdu, a nie umieszczonym na siedzeniu dodatkowym przedmiotem. W przypadku nagłego hamowania lub kolizji pojazdu, na dziecko będzie oddziaływać siła uderzenia o mniejszym natężeniu. System dostępny jest w wyposażeniu pojazdów osobowych wyprodukowanych po 2011 roku.

Dzień Matki trwa cały rok, czyli asystenci podróży

Stosowane systemy bezpieczeństwa czynnego oraz asystenci jazdy mają na celu wyeliminowanie prawdopodobieństwa kolizji bądź zmniejszenia go do minimum. To bardzo ważne zarówno w przypadku jazdy całą rodziną, jak i samotnego przejazdu.
W samochodach SEAT-a wykorzystano najnowocześniejsze technologie wspierające bezpieczną podróż. Najważniejsze z nich to aktywny tempomat (ACC) i system ostrzegający o zmęczeniu kierowcy, który weryfikuje utrzymanie odpowiedniego toru jazdy.

Dodatkowo SEAT ma „oczy wokół całego modelu”, a ich obrazy służą do uruchamiania wielu systemów wspomagających. Najważniejsze systemy to: Lane Assist (asystent pasa ruchu), Front Assist (system kontroli odstępu), Travel Assist (funkcja półautonomicznej jazdy). Nie mniej istotne są także Exit Assist (sygnalizacja o zbliżającym się pojeździe w czasie wysiadania) i Emergency Asisst (inteligentny asystent bezpieczeństwa).

Pozostałe udogodnienia dla mam

Kolejną funkcjonalnością, która znacznie ułatwia codzienne korzystanie z auta, jest automatycznie otwierany bagażnik. System jest bardzo przydatny szczególnie dla dużych rodzin, kiedy pakowanie na krótką lub dłuższą podróż stanowi nie lada wyzwanie. Funkcja sprawdzi się też w przypadku mniejszych pociech, które mają zazwyczaj problem z dosięgnięciem do klapy i otwarciem lub zamknięciem bagażnika.

Innym praktycznym rozwiązaniem jest system bezkluczykowego dostępu i uruchamiania samochodu KESSY. Bazą jego funkcjonowania jest zainstalowany w aucie sensor, który wysyła do kluczyka sygnał, gdy ten pojawi się przynajmniej 1,5 metra od pojazdu. W momencie, kiedy wszystko zadziała we właściwy sposób, drzwi można otworzyć za pomocą klamki, a pojazd jest też gotowy do uruchomienia silnika.

Kolejną funkcją, która powstała z myślą o bezpieczeństwie dzieci i ogranicza rozproszenie mamy kierowcy, jest blokada tylnych drzwi. Uniemożliwia przypadkowe otwarcie samochodu, np. w trakcie jazdy. Po włączeniu takiej blokady dla dzieci, tylne drzwi można otworzyć jedynie od zewnątrz.

Modele SEAT-a w swoim wyposażeniu posiadają również bogatą ofertę oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, w tym praktyczny pakiet świateł Full LED. Posiada on tryb świateł mijania o mocy do 900 Lumenów i zasięgu 70 metrów. Biała barwa zamontowanych świateł pomaga w dokładniejszym rozróżnieniu zarówno kształtu, jak i koloru obiektów. Jest to niezwykle potrzebna funkcjonalność podczas nocnej jazdy.
Dzięki nowoczesnej technologii kierowca jadąc z prędkością 120 km/h ma też szansę zareagować na światło hamowania LED poprzedzającego auta o 5 metrów wcześniej. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy, jego rodziny i współuczestników ruchu podczas długich, nocnych podróży.

Tak więc Dzień Matki w firmie SEAT to nie chwilowe uśmiechy, baloniki i kwiaty dla mam. W tym koncernie Dzień Matki trwa cały tok.

Bogusław Korzeniowski

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!