Wybierz markę

Flagowy, elektryczny crossover Nissan ARIYA uznano za jeden z najlepszych samochodów elektrycznych na świecie. Stało się to w ramach pierwszej edycji konkursu EV Drivers Choice, czyli Wybór Kierowców „najlepsze auto elektryczne:. Konkursu w którym jurorami są nie dziennikarze, ale klienci.

Konkurs na najlepsze auto elektryczne

Nagrody dla najlepszego samochodu roku (Car of the Year) przyznawane są przez dziennikarzy motoryzacyjnych. Testują oni wszystkie auta w tych samych warunkach i przyznają punkty dla każdego modelu. Po zsumowaniu punktów przyznanych przez jury, otrzymujemy który model jest najlepszy.
Konkurs EV Drivers Choice, czyli konkurs na najlepsze auto elektryczne. jest jednak inny. To międzynarodowa nagroda przyznawana przez użytkowników aut elektrycznych z klubów zrzeszonych w Global EV Drivers Association (GEVA). Model który jest w gronie laureatów tego konkursu jest więc potwierdzeniem spełnienia wymagań klientów, a nie wskazań dziennikarzy.

W tym roku światowy konkurs EV Drivers Choice (czyli konkurs na najlepsze auta elektryczne), przeprowadzono po raz pierwszy. Wzięło w nim udział ok. 220 tysięcy osób z 37 krajów. Oddawały one głosy na ponad 120 modeli w dwóch kategoriach:

— najlepszy ich zdaniem samochód elektryczny spośród wszystkich, jakie są oferowane na świecie
— najbardziej atrakcyjne modele elektryczne w poszczególnych krajach.

Głosowanie przeprowadzono za pomocą strony internetowej www.evdriverschoice.com. Każdy głosujący, poza wskazaniem najlepszego jego zdaniem auta, musiał także uzasadnić swój wybór.
26 maja, podczas wydarzenia EV Experience, Nissana ARIYA uhonorowano statuetką za zajęcie czwartego miejsca w TOP 10 samochodów elektrycznych na świecie. Tym samym kierowcy uznali, że jest wśród najlepszych aut elektrycznych na świecie.

W Polsce konkurs koordynował największy klub użytkowników samochodów elektrycznych w naszym kraju – EV Klub Polska.

Nissan ARIYA krótka charakterystyka

ARIYA to pierwszy elektryczny crossover w gamie Nissana. Projektanci stworzyli od podstaw model w stylu, który nazwano „ponadczasowym japońskim futuryzmem”. Ta stylistyka jest widoczna zarówno w linii nadwozia, jak i we wnętrzu auta. Łączy ona estetykę z funkcjonalnością oraz z zaletą konstrukcyjną pojazdu elektrycznego, czyli jego płaską podłogą.

ARIYA może mieć napęd na dwa lub cztery koła (e-4ORCE) i jest oferowana w czterech wersjach wyposażeniowych, kilku silnikowych (o mocy od 214 do 394 KM) oraz z akumulatorami o dwóch pojemnościach (63 i 87 kWh).
Zasięg samochodu wynosi do 533 km, a ładowanie jego akumulatorów jest możliwe na kilka sposobów. Możemy tego dokonć ze zwykłego gniazdka, a także z wallboxa lub z ładowarki publicznej. Szybkie ładowanie do 80% pojemności akumulatora trwa około 30 minut i pozwala na odzyskanie ok.300 km zasięgu. Maksymalna moc ładowarki, z jakiej może skorzystać ARIYA, to 130 kW.

Dokładny test Nissana Ariya opisaliśmy w materiale „Test Nissana Ariya, gdy piękno łączy się z techniką”.

Global EV Drivers Association

Global EV Drivers Association to organizacja skupiająca 37 państw, 63 organizacje oraz ponad 220 tysięcy członków. Jej celem jest walka ze zmianami klimatu poprzez edukację i prowadzenie różnorodnych inicjatyw związanych z rozwojem elektromobilności. Organizacja uważa, że wprowadzenie zrównoważonego, czystego transportu elektrycznego na całym świecie jest w stanie powstrzymać zachodzące zmiany klimatyczne.

Bogusław Korzeniowski

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!