Wybierz markę

Fiat Barchetta to niewielki roadster produkowany przez włoską firmę przez 10 lat od 1995 roku. Nie każdy wie, że pojawił się też projekt Barchetty z nadwoziem coupé. Dlaczego ten wóz nie trafił do produkcji?

W 1995 roku, w momencie wprowadzenia do produkcji auta z otwartym nadwoziem, zarząd Fiata miał też rozstrzygnąć, czy Barchetta będzie dostępna jako coupé. Projekt przedstawiła firma stylistyczna Maggiora, a szkice samochodu wykonał Andreas Zapatinas.

Charakterystycznym elementem karoserii tego Fiata miała być unoszona do góry tylna szyba, dająca dostęp do bagażnika.

1997 Nissan Trailrunner

Barchetta Coupé przypominająca ze stylu legendarnego Jaguara E-Type miała być napędzana znanym z wersji roadster silnikiem benzynowym o objętości skokowej 1,7 l, który osiągał moc 131 KM przy 6300 obr./min i moment obrotowy 164 Nm przy 4300 obr./min. Napęd nadal realizowałyby przednie koła. Tak przygotowany samochód rozpędzałby się prawdopodobnie do około 200-210 km/h.

Niestety, nic z planów Maggiory nie wyszło, bo cały projekt został wstrzymany przez ówczesnego szefa Fiata – Paolo Canarellę. Wydaje się, że prezydent włoskiego koncernu podjął nie najlepszą decyzję, bo ładniejsza wersja Barchetty mogła znacznie zwiększyć sprzedaż tego auta.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!