Rozpoczyna się 3. edycja Abarth Rally Cup, kontynentalnej serii przeznaczonej dla kierowców, którzy wystartują Abarthem 124 rally w jednej z rund Rajdowych Mistrzostw Europy FIA (ERC).

Dariusz Poloński i Łukasz Sitek zdobyli pierwsze punkty w 77. Rajdzie Polski, a w najbliższy weekend przeniosą się na łotewską ziemię. Na starcie zawodów pojawią się również Czesi Martin Rada i Jaroslav Jugas wraz z załogą Rallytechnology.

Trasa rajdu

Podczas Rajdu Lipawy załogi zmierzą się z 10 szutrowymi odcinkami specjalnymi o łącznej długości 179,02 km. Ponadto czeka je 490,03 km dróg dojazdowych, co oznacza, że cała trasa liczy 669,05 km. Rajd jest rozgrywany w pobliżu miast Talsi i Lipawa, a od 2019 roku jego trasa ma stałą konfigurację.

W tym roku większość odcinków specjalnych zmodyfikowano jednak w stosunku do zeszłego roku, a tylko dwa – 7. i 10. – pozostały bez zmian.

Rajd Lipawy poprzedził 4,61-kilometrowy odcinek kwalifikacyjny, który miał miejsce w czwartek 1 lipca o godzinie 17:00 czas lokalnego w rejonie Vārtāja, kilka kilometrów na wschód od miasta. Z tego miejsca rajd wystartuje i tu również się zakończy. Pierwsza pętla obejmująca 4 odcinki specjalne zostanie rozegrana w piątek 2 lipca w rejonie Talsi, natomiast w sobotę 3 lipca uczestnicy będą rywalizować na dystansie 90,92 km, na który składa się 6 odcinków specjalnych.

Skorpion na starcie

Do rywalizacji w kategorii ERC w najwyższej klasie RC2 stanie również Abarth 124 rally z przystosowanym do nawierzchni szutrowym zawieszeniem o zwiększonym o 40 mm prześwicie i 15-calowymi felgami aluminiowymi OZ. W latach 2019 i 2020 roku samochody spod znaku Skorpiona zajęły drugie miejsce w ERC2, a za ich kierownicą zasiadali, odpowiednio, Andrea Nucita i Andrea Mabellini, a więc pierwsi dwaj mistrzowie w Pucharze Abarth Rally Cup.

Abarth Rally Cup przewiduje bogatą pulę nagród: zwycięzca serii otrzyma główną wygraną w wysokości 25 000 euro. Nagrody w każdym rajdzie wynoszą, odpowiednio: 10 000 euro dla zwycięzcy, 8000 euro dla zdobywcy drugiego miejsca i 6000 euro dla kierowcy, który zajmie trzecią pozycję.

Poprzedni wpis Następny wpis