Wybierz markę

Coraz częściej na liście wyposażenia samochodów możecie znaleźć informację o kompatybilności systemu multimedialnego z Apple Car Play. Pozostaje pytanie co to jest i czy rzeczywiście jest przydatne?

W rzeczywistości chodzi o interfejs o nazwie CarPlay opracowany przez firmę Apple. W praktyce działa jako aplikacja łącząca się z iPhonem poprzez przewód. Jej zadaniem jest wyświetlanie na ekranie multimedialnym auta kilku ikon, poprzez które można zarządzać swoim smartfonem bez jego dotykania. Działa to też w drugą stronę – iPhone może być pilotem dla systemu multimedialnego.

Dzięki temu na ekranie pojawia się obraz z takich aplikacji jak muzyczne Spotify i Audiobook czy mapy Google, a także informacje o połączeniach, wiadomościach (można je odsłuchać) czy też można korzystać z funkcji Siri. W dużym uproszczeniu, podłączony do Car Play smartfon staje się nośnikiem aplikacji, których obraz widać w aucie i których dźwięk płynie przez samochodowe głośniki. Co więcej, wybranymi aplikacjami, które masz w iPhonie będziesz mógł zarządzać przy pomocy urządzeń samochodowych jak pokrętła czy przyciski.

Rozwój CarPlay spowodował, że niektórzy producenci samochodów zrezygnowali z nawigacji samochodowych, czego przykładem jest Mitsubishi Eclipse Cross. W tym modelu nie zamówicie nawigacji nawet za dopłatą.

Jak działa Apple Car Play?

Jeżeli nigdy z tego nie korzystałeś, musisz na swoim iPhonie skonfigurować działanie Car Play. Po podłączeniu do gniazda USB korzystając z Siri zrobisz to w kilku prostych krokach. Więcej nie będziesz musiał tego powtarzać i za każdym razem po podłączeniu przewodu do gniazda, aplikacja zostanie uruchomiona. Więcej, nawet w innym samochodzie pod warunkiem, że zaakceptujesz połączenie na swoim urządzeniu. Warunkiem jest kompatybilność auta z Car Play oraz… właściwy wybór gniazda.

Obecnie producenci aut montują od jednego do nawet czterech gniazd USB w kabinie samochodu. Jeżeli jest więcej niż jedno gniazdo, to nierzadko tylko jedno z nich służy do połączenia z Car Play.

Po uruchomieniu Apple Car Play zobaczysz standardowy obraz ikonek na czarnym tle. W każdym samochodzie wygląda tak samo. Biały kwadrat z zaokrąglonymi rogami służy do powrotu do interfejsu fabrycznego samochodu.

Ważne jest to, że Car Play nie zawsze działa w tym samym czasie co inne funkcje multimediów. Nie da się na przykład używać Spotify i radia samochodowego jednocześnie. Nie da się też odtwarzać dźwięku z Youtube i obserwować mapy Google w tym samym czasie. Można natomiast słuchać dźwięku z Youtube i obserwować komunikaty Google dot. zmiany kierunku jazdy zgodne z ustawionym celem w nawigacji. Da się też korzystać ze Spotify oraz fabrycznej nawigacji, a także nawigacji Apple.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!