Bezpieczeństwo jest jednym z czynników, który ma ogromny wpływ na decyzję o zakupie samochodu. Co charakterystyczne, kupujący nie sugeruje się, żeby samochód miał jak najlepsze wyniki. Wysoka ocena to obecnie standard. Jednakże model, który ma kiepskie wyniki w testach Euro NCAP, będzie od razu zdyskredytowany. Dlatego dobry wynik testów NCAP jest obecnie potwierdzeniem zgodności z normami. Właśnie fakt bezpieczeństwa swego elektrycznego modelu potwierdza KIA.

Elektryczny crossover Kia EV6 otrzymał najwyższą ocenę za bezpieczeństwo w testach zderzeniowych przeprowadzanych przez Euro NCAP. Warto zaś zauważyć, że jest to wiodąca w Europie, niezależna organizacja testująca bezpieczeństwo samochodów.

Bezpieczeństwo w podziale na działy

Kia EV6 osiągnęła wynik:

  • 90% punktów w zakresie ochrony dorosłych pasażerów,
  • 86% w zakresie ochrony dzieci,
  • 64% w przypadku pieszych
  • 87% w kategorii „asystentów bezpieczeństwa”.

Na ten ostatni wynik składa się ocena dostępności pakietu zaawansowanych systemów, których zadaniem jest unikanie kolizji.

Testy zderzeniowe

Euro NCAP wysoko oceniło kabinę pasażerską EV6 za jej stabilność podczas zderzenia czołowego oraz za dobrą ochronę kolan i kości udowych wszystkich pasażerów. Testy foteli i zagłówków wykazały dobrą ochronę kierowcy i pasażera przed urazami kręgosłupa szyjnego w przypadku uderzenia w tył pojazdu.

W teście zderzeniowym w bok pojazdu i najtrudniejszym teście, polegającym na uderzeniu środkiem nadwozia w słup, Kia EV6 zdobyła maksymalną liczbę punktów. Tym samym zapewniła doskonałą ochronę wszystkich najważniejszych obszarów ciała kierowcy i pasażerów. EV6 uzyskało również dobre wyniki w testach z udziałem dzieci. Pojazd chronił przy tym wszystkie istotne obszary ciała manekinów, które reprezentowały sześcio- i dziesięcioletnich pasażerów.

Systemy Asystujące

W czasie testów systemów wspomagania bezpieczeństwa EV6, Euro NCAP podkreśliło skuteczność systemu automatycznego hamowania awaryjnego (AEB). System ten dobrze reagował na inne samochody i unikał uderzeń w większości testowanych sytuacji.

Inne funkcje bezpieczeństwa, których wysoka skuteczność zwróciła uwagę jurorów Euro NCAP, to system automatycznego hamowania po kolizji (MCB), który po zderzeniu automatycznie uruchamia hamulce, aby uniknąć kolejnych kolizji oraz system eCall, który w przypadku zderzenia automatycznie informuje służby ratunkowe.

Bezpieczeństwo zaczyna się od kregosłupa, czyli dobra platforma

Na wysoką ocenę bezpieczeństwa, które zapewnia Kia EV6 duży wpływ ma bardzo wytrzymała konstrukcja platformy E-GMP (Electric-Global Modular Platform) i sztywne nadwozie. Bezpieczeństwo w przedziale pasażerskim zwiększono dzięki zastosowaniu stali o bardzo wysokiej wytrzymałości, która stanowi 63,6% konstrukcji nadwozia EV6.
Tłoczenie na gorąco, szeroko stosowane w procesie produkcji, przekłada się na imponującą sztywność nadwozia na skręcanie. Kia EV6 seryjnie jest wyposażona w siedem poduszek powietrznych, w tym w centralną, która chroni przed zderzeniem głowami kierowcy i pasażera. Wszystkie wersje EV6 są standardowo wyposażone w system zarządzania stabilnością auta (VSM) i w elektroniczną kontrolę stabilności toru jazdy (ESC), które pomagają kierowcom zachować kontrolę nad samochodem zarówno podczas hamowania, jak i w czasie pokonywania zakrętów.

Bezpieczeństwo KIA EV 6
Bezpieczeństwo KIA EV 6
Poprzedni wpis Następny wpis