Wybierz markę

19 maja przypada Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów. To właśnie stało się przyczynkiem, że marka CUPRA zwróciła uwagę na coraz popularniejsze auta które mają matowy lakier. Modele te częściej przyciągają zainteresowanie wśród przechodniów ze względu na ich wyjątkowy i niecodzienny wygląd. Matowy lakier to również aspekt mocno wyróżniający modele CUPRY spośród pozostałych samochodów na rynku.

Prawie co dziesiąty polski nabywca zdecydował się na zakup CUPRY Formentor mającej matowy lakier  Magnetic Tech Matt lub Petrol Blue Matt.

Lakiery o matowym wykończeniu stanowią interesującą odmianę od powszechnych na rynku wersji z połyskiem. Matowe wykończenia najczęściej są stosowane w przypadku jednolitych i ciemnych kolorów. To skutek pełnego rozproszenia światła, przez co nie odbija się ono na karoserii pojazdu i daje atrakcyjny efekt. Co się z tym wiąże i jakie są zalety takiego wykończenia?

Kiedy powstał matowy lakier?

Historia lakierów matowych w samochodach sięga czasów zaraz po II wojnie światowej. Swoje korzenie ma w świecie tuningu. Początkowo wersje matowe były traktowane jako tańsze alternatywy standardowych rozwiązań tuningowych. Wraz z rozwojem technologii i zwiększoną dostępnością materiałów, znaczenie matowych lakierów samochodowych na rynku wzrosło.lakier matowy, błotnik

Dlaczego warto zdecydować się na matowe wykończenie?

Wśród zalet wynikających z wyboru takiego rozwiązania, jest z pewnością oryginalny wygląd samochodu. Matowe wykończenie w specyficzny sposób rozprasza światło, dzięki czemu wizualnie wygładza kształty karoserii.

Wybór matowego lakieru w samochodzie daje również możliwość wyróżnienia się pomiędzy innymi użytkownikami dróg. Samochody z matowym wykończeniem często przyciągają wzrok innych osób. To rozwiązanie nie jest bowiem jeszcze dość powszechne wśród właścicieli pojazdów. To właśnie z tego względu pozwala im się wyróżnić.

W Polsce klienci marki CUPRA decydują się na matowy lakier stosunkowo często.

W roku 2022 oraz pierwszym kwartale roku 2023 stanowił on łącznie prawie 10% wśród sprzedanych Formentorów. Większość klientów wybrała wersję Magnetic Tech Matt, natomiast pozostali zdecydowali się na lakier Petrol Blue Matt. Warto przy tym zauważyć, że w modelu Cupra Formentor lakier metalizowany do koszt od 3000 do 4500 zł. Wersja mat kosztuje 10 000 zł.

Wskazówki pielęgnacyjne

Pielęgnacja matowych lakierów oraz ich konserwacja znacząco różni się od standardowych wersji lakierów. Podstawą jest regularne mycie samochodu. Najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenie pojazdu od razu po zauważeniu jakichkolwiek zanieczyszczeń. Należy tego dokonać w delikatny sposób miękką gąbką lub ściereczką z mikrofibry.

Eksperci marki CUPRA sugerują również, by do pielęgnacji aut w matowym wykończeniu stosować specjalne środki czyszczące. Te produkty przeznaczone do lakieru matowego, nie zawierają substancji polerskich ani uszlachetniających.

Zdaniem specjalistów, kierowca powinien szczególną uwagę poświęcić podczas parkowania swojego pojazdu ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo zarysowania lub uszkodzenia powierzchni lakieru. Bardzo dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest zabezpieczenie auta folią PPF lub powłoką ceramiczną. Chroni to lakier przed zarysowaniami, ale także zapewnia jego hydrofobowość (właściwość powierzchni materiału polegająca na niezwilżalności przez wodę). Folia posiada też właściwości, które chronią narażoną na liczne uszkodzenia warstwę lakieru. Ponadto wytworzona przez nią powłoka charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie, uderzenia kamieni, jak również działanie substancji chemicznych.

Aby na żywo sprawdzić, czy matowy lakier spełnia Państwa wymagania, zapraszamy do salonu w Warszawie lub w Krakowie.

Mieczysław Kowalikmatowy lakier, przód Cupra Formentor

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!