crossovery Nissana - Qashqai, Juke w Japan Motors

Takie teraz czasy, że zakup samochodu to inwestycja, a nie konsumpcja. A zakup któregoś z modeli Nissana należących do kategorii crossovery to inwestycja szczególnie opłacalna. Nissan Juke i Nissan Qashqai trzymają cenę powyżej średniej w swoich segmentach. I będą ją trzymały nadal. Wskazują na to analizy Info-Ekspert.

Raporty i prognozy Info-Expert są na rynku samochodów używanych w Polsce niczym biblia. Tak traktują je również menadżerowie flot i analitycy odpowiedzialni za ustalanie wartości wykupu aut z leasingu. Mówią oni o wysokich wartościach rezydualnych albo wysokim rezydualu. My mówimy, że samochody trzymają cenę albo, że mało tracą na wartości.

Kto choćby nawet lekko z boku spogląda na rynek motoryzacyjny, wie, że crossovery generalnie są i pozostają w cenie. Ale crossovery Nissana – Juke i Qashqai są jednymi z najlepiej utrzymujących wartość w swojej klasie. Wniosek ten wynika z najnowszej prognozy firmy Info-Ekspert dotyczącej wartości rezydualnej pojazdów. Szacowana wartość odsprzedaży po trzech latach użytkowania w przypadku crossoverów Nissana znacząco przewyższa średnią w obu segmentach rynku.

W zasadzie nie ma się czemu dziwić, przecież tak jak są dżinsy, które zbudowały Amerykę, tak Qashqai zbudował segment crossoverów. Jest jego ojcem założycielem, ale jedynym, nie „jednym z…” jak w przypadku ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Ciągle rozwijany model Nissana jest niczym wzorzec crossovera z Sèvres.

Nissan Qashqai w Japan Motors Warszawa

Mocny przykład większego crossovera

Najpopularniejsza wersja Nissana Qashqai to N-Connecta z silnikiem o mocy 140 KM oraz manualną skrzynią biegów. Tu czujemy się zobowiązani dodać, że te crossovery w liczbie kilkunastu sztuk są jeszcze dostępne od ręki w salonach sieci Nissan Japan Motors. Otóż ta najpopularniejsza wersja, po 36 miesiącach i przebiegu na poziomie 15 tysięcy kilometrów rocznie, zachowa 67,2% swojej początkowej wartości.

Średnia wartość rezydualna wszystkich wersji najpopularniejszego crossovera jest wyższa o ponad 8,5 pp. od niektórych konkurencyjnych pojazdów. Jest też o blisko 3,5 pp. wyższa od średniej dla segmentu grupującego kompaktowe crossovery.

N-Connecta jest najchętniej wybieraną przez klientów wersją Qashqai’a, bo doceniają oni bogate wyposażenie samochodu oferowane w pakiecie za rozsądną cenę. Pięć gwiazdek bezpieczeństwa uzyskanych w nowym, bardziej rygorystycznym teście Euro NCAP też ma swoją wagę.

Crossover mniejszy idzie w ślady większego

Nissan Juke w wersji Acenta z dwusprzęgłową przekładnią automatyczną przekonuje do siebie także wartością rezydualną. Ta, po trzech latach użytkowania i przy założeniu również 15 tys. km przebiegu rocznie, kształtuje się na poziomie 65,5%. Tym samym Juke wybija się ponad uśrednioną konkurencję o blisko 5,5 pp.

Nie będziemy tu dziś magnetyzować zaletami najbardziej awangardowego crossovera. Powód: w gorącym czasie nie chcemy przyciągać tym magnesem Pani i Pana do salonów tylko w celach towarzyskich. Juke sprzedany jest do przedostatniej sztuki.

nowy Nissan JUKE, crossover cena

Opinie, argumenty, komentarze

Z rezydualnymi prognozami firmy Info-Expert nie do końca zgadza się Łukasz Tyrpa, dyrektor sieci Nissan Japan Motors. – Pozwalam sobie uznać podane wskaźniki za zaniżone – mówi. – Swoją opinię opieram na doświadczeniach związanych z aktualnymi cenami odkupu aut używanych. Pamiętajmy też, że w tym roku nie ma sławetnych wyprzedaży rocznika, co przecież też przekłada się na wyceny – argumentuje Łukasz Tyrpa.

– Wysoka wartość rezydualna crossoverów Nissana to uznanie dla jakości naszych samochodów – komentuje Łukasz Michalski, szef sprzedaży w Nissan Sales CEE. – Cieszymy się, że pozytywne opinie klientów zostały potwierdzone przez profesjonalną, niezależną firmę, jaką jest Info-Ekspert. Ponieważ, jak wskazują prognozy Info-Ekspert, zakup Nissana to bardzo dobra decyzja również pod względem ekonomicznym, Łukasz Michalski ma nadzieję, że kiedy nadejdzie czas zmiany samochodu, klienci wybiorą jeden z modeli Nissana. Bo te – w porównaniu z licznymi konkurentami – tak dobrze utrzymują wartość rynkową.

Dariusz Wołoszka, kierownik działu wartości rezydualnych Info-Ekspert potwierdza, że nieustannie rosnąca popularność crossoverów oraz SUV-ów sprawia, iż uterenowione modele są poszukiwane na rynku wtórnym. Ma to oczywisty związek z wysokimi wartościami odsprzedaży. – Do atutów Nissana możemy zaliczyć opinie o bezawaryjności japońskich modeli, nowoczesne i oszczędne jednostki napędowe oraz bogate wyposażenie z zakresu komfortu i bezpieczeństwa. Dodatkowo, konkurencyjne ceny zakupu, zrównoważona polityka rabatowa i relatywnie niskie koszty eksploatacji sprawiają, że Qashqai i Juke cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Wszystko to znajduje swoje odbicie w wysokich wartościach rezydualnych – komentuje Dariusz Wołoszka.

Władysław Adamczyk

Qashqai Nissan Collection (2b)
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!