Wybierz markę

nowy Qashqai bezpieczeństwo na 5 gwiazdek Euro NCAP

Najwyższą notę bezpieczeństwa, wyrażoną w pięciu gwiazdkach, otrzymał nowy Nissan Qashqai od niezależnej organizacji Euro NCAP (Europejski Program Oceny Nowych Samochodów). Gwiazdki te mają szczególną wartość, bowiem nowy Qashqai był poddany testom zgodnie z nową, bardziej rygorystyczną procedurą obowiązującą na lata 2020-2022.

W ostatniej pięciolatce tak wielu producentów chwaliło się pięcioma gwiazdkami bezpieczeństwa, że mogliśmy przyjąć, iż to norma. Złudne to jednak przekonanie, bo przecież ci, którzy dla swoich samochodów najwyższej oceny nie otrzymali, czterema gwiazdkami się nie chwalili. Ponadto, ponieważ nasze – użytkowników – wymagania odnośnie bezpieczeństwa stale rosną, to i Euro NCAP musiało zaostrzyć kryteria. A jeśli mniej aut zasługuje na pięć gwiazdek, to najwyżej ocenionym – jak nowy Qashqai – tym bardziej należy się uznanie.

Nowy Qashqai – crash test

Producenci chwalą się dobrymi wynikami, jakie ich pojazd uzyskał w testach zderzeniowych, ale niechętnie prezentują filmy przedstawiające crash test. Rozumiemy, że serce ich boli, kiedy niszczone i deformowane jest wymuskane przez projektantów nadwozie. Ich praca jest dosłownie miażdżona. Z drugiej jednak strony jesteśmy przekonani, że dopiero zobaczenie jaka miazga zostaje po zderzeniu z przodu auta i zestawienie tego obrazu z punktacją za ochronę kierowcy oraz pasażerów dobitnie dowodzi ogromu bezcennej pracy, jaką – dla naszego bezpieczeństwa – wykonali konstruktorzy. Dlatego na początek proponujemy, by obejrzeć (podlinkowany tu) film „Nowy Qashqai – crash test”. Zapraszamy do youtubekina, a dopiero po obejrzeniu filmu prosimy czytać dalej.

nowy Nissan Qashqai

Doskonała ochrona dorosłych pasażerów oraz dzieci

Nowy Qashqai uzyskał 91% możliwych do zdobycia punktów od Euro NCAP w zakresie ochrony dorosłych pasażerów oraz przewożonych dzieci. Ten wynik plasuje Nissana wśród najlepszych w swojej klasie. Doskonała ocena ma swoje podłoże w platformie – we wzmocnionej konstrukcji płyty podłogowej CMF-C nowego Qashqai’a. W najbardziej newralgicznych obszarach jest ona zbudowana z ultrawytrzymałej (a lżejszej) stali. Ta zwiększa sztywność, a jednocześnie pochłania i zmniejsza siłę uderzenia, zanim dotrze ono do kabiny pasażerskiej.

Nowy Qashqai jest pierwszym z modeli produkowanych na rynek europejski, który Nissan wzbogacił o środkową poduszkę powietrzną. Ma ona zapobiegać zderzeniu głów kierowcy i podróżującego z przodu pasażera w przypadku kolizji bocznej. To jeden z elementów dzięki któremu samochód uzyskał maksymalny wynik (16 punktów) w teście uderzenia w bok pojazdu. Niemal maksymalny wynik, bo 23,8 z 24 możliwych punktów, nowy Qashqai uzyskał za ochronę przewożonych dzieci. Maksymalną zaś notę 12 punktów za proces instalacji fotelika dziecięcego.

nowy Qashqai bezpieczeństwo na 5 gwiazdek Euro NCAP - panel

Systemy wspomagające bezpieczeństwo

Nie tylko w najwyższych wersjach wyposażenia, ale standardowo we wszystkich, nowy Qashqai ma system inteligentnego hamowania awaryjnego. Ostrzega on kierowcę i uruchamia hamulce, jeśli komputer pokładowy przewiduje zderzenie z innym pojazdem lub z pieszym. Wiadomo, lepiej w pierwszym rzędzie zapobiegać wypadkom, a dopiero potem, ewentualnie, minimalizować ich skutki.

Także w zakresie systemów bezpieczeństwa czynnego nowy Qashqai uzyskał wyjątkowo wysoką ocenę. Do zdobycia 95% punktów z pewnością przyczyniła się technologia Nissan Intelligent Mobility zawierająca kompleksowy pakiet inteligentnych systemów bezpieczeństwa. O wspieraniu kierowcy i szeregu rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo pisaliśmy w obszernym artykule potestowym, do którego lektury serdecznie zapraszamy – Test nowego Nissana Qashqai, czyli sprawdzamy walory eksploatacyjne | Blog PGD.

Pełne wyniki testów bezpieczeństwa nowego Qashqaia dostępne są natomiast tu – na stronie Euro NCAP.

My, gratulując Nissanowi pięciu gwiazdek, przytoczymy jeszcze fragment opinii Davida Mossa, wiceprezesa ds. badań i rozwoju z Nissan Technical Centre Europe. – Zastosowanie w konstrukcji nadwozia zaawansowanych materiałów, w tym stali o wysokiej wytrzymałości, a także wykorzystanie pasywnej i aktywnej technologii Nissan Intelligent Mobility oznacza, że jesteśmy w stanie zaoferować dopracowane, dynamiczne wrażenia z jazdy, zapewniając jednocześnie zwiększony poziom bezpieczeństwa – powiedział David Moss uradowany oceną. Nie przyznał się przy tym, iż takiej się spodziewał. My cieszymy się z wyważenia dynamicznych wrażeń z jazdy i poziomu bezpieczeństwa.

nowy Qashqai bezpieczeństwo na 5 gwiazdek Euro NCAP nowy Qashqai - 5 gwiazdek Euro NCAP nowy Qashqai bezpieczeństwo na 5 gwiazdek Euro NCAP - kokpit
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!