Wybierz markę

CUPRA Formentor okazała się przebojem wśród modeli SUV. Coraz bliżej nas jest CUPRA Tavascan, o której już wiemy, że ma potencjał, by stać się kolejnym przebojem klasy SUV. Przecież już cztery lata temu, gdy Tavascan wjechał na scenę jako concept car, okrzyknięto go marzeniem. Różnice między SUV-ami CUPRY – Formentorem i Tavascanem – wykraczają oczywiście poza sferę bryły nadwozia i designu. Zmieniają się technologie i oczekiwania, przede wszystkim w odniesieniu do napędu. Dlatego nowa CUPRA Tavascan to samochód w stu procentach elektryczny.

CUPRA Tavascan – sportowy design SUV-a

Modele CUPRY zawsze wyróżnia wyrafinowany język stylistyczny marki, który podkreśla sportowa linia karoserii. Nie inaczej jest obecnie. Nowe światła LED z przodu, składające się z trzech trójkątów, są swoistym znakiem rozpoznawczym tego auta.
Model CUPRA Tavascan zbudowano na platformie MEB Grupy VW, dzięki czemu integruje najnowsze technologie, począwszy od układu napędowego, na wygodzie kończąc. Auto mierzy 4644 mm długości, 1861 mm szerokości i 1597 mm wysokości, a jego rozstaw osi wynosi 2766 mm. Tym samym są to wymiary stanowiące balans pomiędzy potrzebą najlepszych właściwości jezdnych a komfortem jazd codziennych.Cupra Tavascan, wnętrze

Wnętrze – to musi być CUPRA

Dynamiczne i muskularne linie nadwozia Tavascana przeniesiono także do wnętrza.  Dzięki temu zapewnia ono idealną równowagę między orientacją na kierowcę a komfortem pasażerów.

Model wyposażono w piętnastocalowy ekran systemu multimedialnego. Jest to zatem największy jak dotąd wyświetlacz we wszystkich modelach marki. Obsługujemy go głosowo lub dotykowo i możemy dostosować do swoich (kierowcy) potrzeb. Oczywiście pokładowa elektronika jest zintegrowana z Apple CarPlay i Android Auto oraz oferuje system Wireless Full Link.

CUPRA Tavascan wyróżnia się także tym, że po raz pierwszy zaoferowano wysokiej jakości dwunastogłośnikowy system dźwiękowy Hi-Fi. Opracowano go we współpracy z firmą audio Sennheiser – specjalistą w dziedzinie sprzętu hi-fi. Tavascan jest zatem pierwszym modelem marki wyposażonym w wysokiej jakości system dźwiękowy, który zaspokoi gusta najbardziej wymagających melomanów. Jest to tym bardziej ważne, że w modelu elektrycznym odgłosy silnika nie zakłócają dźwięków.Cupra Tavascan, system nagłośnienia

CUPRA Tavascan – bezpieczeństwo

Oczywiście w każdym nowym samochodzie ogromne znaczenie ma bezpieczeństwa. Stąd też Cupra Tavascan to również bezpieczny pojazd do codziennego użytkowania. Za sprawą asystentów jazdy zapewnia on spokój prowadzenia i minimalizuje skutki ewentualnych zdarzeń drogowych. Zestaw zaawansowanych pokładowych technologii wspomagania jazdy obejmuje m.in.:  predykcyjny tempomat (ACC) z funkcją dostosowania prędkości jazdy do danych nawigacji, czy system monitorowania martwego pola Side Assist z funkcją wspomagania wyjazdu z miejsca parkingowego Exit Assist. W modelu jest również system Lane Assist wraz z asystentem zmiany pasa ruchu po włączeniu kierunkowskazu, system wykrywania zmęczenia kierowcy i kamerę cofania. Tavascan posiada także funkcję bezpieczeństwa czynnego, czyli Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania oraz ochrony pieszych i rowerzystów.

CUPRA Tavascan i układ napędowy

Tavascan będzie dostępny w wersjach o mocach 286 KM i 340 KM. Mocniejszy wariant będzie miał napęd na obie osie. Możliwość przenoszenia siły napędowej na cztery koła nie tylko zwiększa właściwości jezdne i pewność prowadzenia, ale jednocześnie skraca czasy przyspieszenia. Ze startu zatrzymanego CUPRA Tavascan VZ może osiągnąć prędkość 50 km/h w zaledwie 2,4 sekundy (od 0 do 100 km/h w 5,6 sekundy).

Model ma akumulator trakcyjny o pojemność 77 kWh netto, który zapewnia około 550 km zasięgu (wg WLTP). Wersja z napędem na obie osie – CUPRA Tavascan VZ – ma przejeżdżać około 517 km. Duży zasięg modelu to także zasługa skutecznej rekuperacji energii oraz opcjonalnej pompy ciepła, które działają wydajniej niż klasyczny układ ogrzewania.

Atutem jest też możliwość uzyskania dodatkowych 100 km zasięgu w zaledwie 7 minut za sprawą szybkiego ładowania (DC). Ładowanie od 10% do 80% jest możliwe, jak podaje producent, w niecałe pół godziny, jeśli skorzystamy z punktu ładowania o mocy co najmniej 135 kW.

Salony CUPRY, a my z nimi, powitają Tavascana w 2024 roku.

Mieczysław KowalikCupra Tavascan, światła

 

 

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!