Wybierz markę

Cupra Formentor jest jednym z ładniejszych projektów stylistycznych. Podobne uznanie zdobywa model CUPRA Tavascan. Został on doceniony za wyjątkowy design, który wyraźnie podkreśla kierunek, w którym zmierza producent. Model ten wskazuje zatem jak będzie wyglądać CUPRA w przyszłości. Eksperci CUPRY zdradzili jak przebiegał proces projektowy tego wyjątkowego samochodu.

Przyszłość zaczyna się dzisiaj

Główną ideą podczas tworzenia CUPRY Tavascana było podkreślenie filarów, które będą podstawą do tworzenia kolejnych modeli marki. Projektanci skupili się na opracowaniu innowacyjnej struktury architektonicznej, która nada nową wartość nie tylko dla marki, ale również całego segmentu.

CUPRA Tavascan wyznacza drogę dla modeli CUPRA w przyszłości. Scharakteryzowała to Francesca Sangalli, szefowa Działu Barw, Kroju i Strategii w CUPRA. Projektując ten model, postrzegano go bardziej jako artefakt, a nie po prostu samochód. Dlatego w procesie projektowym równomiernie skupiano się na funkcjonalności, jak i pięknie oraz emocjach, które wywoła ostateczny produkt.CUPRA w przyszłości, wnętrze

Cupra w przyszłości to wszechobecne kontrasty

Idea bryły CUPRY w przyszłości to zastawienie mocnych struktur, które zestawiono z łagodniejszymi elementami. Taki dobór komponentów sprawia, że całość jest prosta, a jednocześnie przyciągająca uwagę. Typowym przykładem są delikatne miedziane elementy, które równoważą się z metalicznym lakierem.

Kontrast między miękkimi i twardymi fakturami, jest w Tavascanie bardzo wyraźny. Wierzę, że jest to coś, co tworzy jego główną atrakcyjność. W ten sposób wywołujemy emocje u odbiorcy, a nasz samochód staje się czymś więcej niż produktem – wyjaśnia Sangalli.

Cupra w przyszłości to charakterystyczne znaki

Miedź od samego początku istnienia marki stała się jej głównym znakiem rozpoznawczym. Projektanci CUPRY wykorzystują ten szlachetny materiał w każdym projekcie, używając go do pokrycia elementów, czy wzbogacając pozornie zwykłe detale.

Elektryczna CUPRA Tavascan wyróżnia się jednak wyglądem. Metaliczny lakier uzupełniono dodatkami z włókna węglowego i charakterystycznymi detalami w kolorze miedzi.

Także kolory w samochodach CUPRA mają fundamentalne znaczenie. Marka dużo inwestuje w opracowanie nowych, indywidualnych barw. Chodzi w tym wszystkim o to, co dany kolor oznacza, co komunikuje i jak wpływa na wizerunek marki. Typowym przykładem jest tutaj opisywany niedawno lakier matowy w barwie która występuje tylko w przypadku CUPRY.

Zrównoważona autentyczność

Tworząc SUV-a z elektrycznym rodowodem, CUPRA postawiła sobie wyzwanie znalezienia nowej autentyczności nie tylko dla Tavascana, ale też dla całej przyszłej gamy modeli marki. Hiszpański producent nie ukrywa wykorzystywania plastiku, który służy jako jeden z głównych komponentów do tworzenia elementów pojazdu. W branży motoryzacyjnej, zwykło się zaś przykrywać plastikowe elementy. Powszechnie uważa się je bowiem za brzydkie i mniej jakościowe, jak przykrywające je drewno lub metal. CUPRA wychodzi naprzeciw zwyczajom branży. Tym bardziej, że stara się wykorzystywać w swoich samochodach materiały pozyskane w sposób zrównoważony np.: poprzez wydobywanie plastikowych butelek z dna mórz i oceanów.

Plastik jest i zawsze był obecny w samochodzie. Według mnie nie ma sensu tego ukrywać. Chodzi o to, aby spróbować być na tyle odważnym, by powiedzieć otwarcie „Używamy plastiku z godnością”. Dlatego przez cały proces projektowy Tavascana próbowaliśmy znaleźć sposób, aby nadać tym plastikowym elementom piękno – wyjaśniła Sangalli.

Tavascan daje początek nowego języka projektowania samochodów CUPRA w przyszłości, który będzie dobrze znany dla nowej generacji kierowców. Nie oznacza to, że wszystkie inne samochody będą miały taką samą architekturę, ale to samo podejście do konstrukcji i do tego, by nie podążać utartymi schematami.

Mieczysław KowalikCUPRA w przyszłości, fotele

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!