Cofanie to jeden z punktów na egzaminie na prawo jazdy. Jednakże patrząc na wyczyny niektórych kierowców na parkingach przed domami handlowymi pytanie jak oni zdali egzamin jest więcej niż zasadne. Co więcej, na egzaminie cofamy tylko na placu manawrowym, a w życiu…
Nieprawidłowe cofanie to częsta przyczyna wypadków powstających z winy kierujących, mimo że ten manewr wykonujemy stosunkowo rzadko. Na co należy zwracać uwagę podczas cofania samochodu? Znaczenie ma m.in. koncentracja uwagi, odpowiednia prędkość i umiejętne korzystanie z lusterek.
Mogłoby się wydawać, że cofanie to bezpieczny manewr, bo jest wykonywany z bardzo niską prędkością. Praktyka pokazuje jednak co innego: w 2019 r. doszło do 459 wypadków drogowych, których przyczyną było właśnie nieprawidłowe cofanie. W takich zdarzeniach zginęło 12 osób*.
Cofanie wymaga skoordynowania wielu czynności: kontrolujemy odległość od stojących obok aut czy innej przeszkody, staramy się nie zajechać nikomu drogi i utrzymać właściwy tor jazdy. W takiej sytuacji łatwo na przykład przeoczyć pieszego czy rowerzystę pojawiającego się za pojazdem, dlatego niezbędna jest maksymalna koncentracja podczas wykonywania manewru – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Jak bezpiecznie cofać?
Jeszcze zanim wsiądziemy do samochodu, oceńmy sytuację z zewnątrz. Sprawdźmy, w jakiej odległości od nas znajdują się inne samochody lub przeszkody. Zwróćmy też uwagę na to, czy w pobliżu nie poruszają się piesi, a zwłaszcza dzieci, które trudno zauważyć, szczególnie z dużego samochodu.
Podczas cofania kluczowe jest również zachowanie odpowiedniej prędkości. Nawet gdy nam się spieszy, powinniśmy cofać auto powoli i spokojnie, by mieć czas na ocenę wszystkich zagrożeń.
Obserwujmy przestrzeń obok i za pojazdem zarówno za pomocą lusterek, jak i przez tylną oraz prawą tylną szybę. W ten sposób zapewniamy sobie maksymalną widoczność. Jeżeli jednak to wciąż za mało, bo widok zasłania nam jakaś przeszkoda albo mamy mało miejsca, warto poprosić o pomoc pasażera – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Na czas cofania możemy także przyciszyć radio, które nas rozprasza i może zagłuszać czujniki parkowania (jeśli samochód jest w nie wyposażony) oraz sygnały z otoczenia, np. ostrzegawczy krzyk. W wielu samochodach dostępna jest funkcja automatycznego wyciszenia muzyki, gdy włączamy bieg wsteczny.
Gdzie nie cofać?
Warto pamiętać, że są przestrzenie, gdzie w ogóle nie wolno wykonywać manewru cofania. Jest to zabronione w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie czy drodze ekspresowej. W takich miejscach cofanie może być szczególnie niebezpieczne, dlatego grożą za to punkty karne i mandat.
Jednocześnie jeżeli mamy taką możliwość, warto unikać wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego czy garażu. Bezpieczniejszą opcją jest w tym przypadku zaparkowanie tyłem, tak aby później móc spokojnie wyjechać do przodu.
* policja.pl