Dacia Duster przebojem wkroczyła na motoryzacyjne rynki wielu krajów. Atutami modelu są niska cena, trwałość układów mechanicznych rodem z Renault i ogólnie dostępna sieć serwisowa. Obecnie do zalet dołączył nowy układ napędowy i bardziej staranne wykończenie wnętrza. Oto test Dacii Duster 1,3 z roku modelowego 2023.

W założeniu, marka Dacia miała produkować typowe auta budżetowe. Miały to być samochody o dobrych, sprawdzonych układach mechanicznych, ale potraktowane po macoszemu jeżeli chodzi o wykończenie wnętrza, czy materiały wyciszające przestrzeń pasażerską.Dacia Duster 2023, widok z boku

Narodziny Dacii Duster

Faktycznie, pierwsze modele Dacii, czyli Logan i Sandero, były ubogimi krewnymi, aut francuskiego koncernu Renault, będącego właścicielem marki. Dacia.

Duster, która zadebiutowała w roku 2010, od początku namieszała jednak na rynku. Była bowiem brakującym ogniwem między siermiężnymi wersjami terenowymi, a dobrze wyposażonymi wersjami SUV. W efekcie, szybko zdobyła sobie grono nowych nabywców, jakimi byli geodeci, czy firmy budowlane. Dla tych odbiorców liczyła się bowiem prostota wyposażenia, pewność dojazdu w gorszy teren (duży prześwit i napęd 4×4), a także niska cena zakupu.

Równocześnie osoby które chciały posiadać samochody w stylu SUV, otrzymały możliwość zakupu takiej wersji budżetowej. Sukces był więc zagwarantowany.

Druga generacja Dacii Duster, czyli charakterystyczna forma

W roku 2018 zaprezentowano drugą generację modelu. Wszystkie zewnętrzne elementy przeprojektowano i zyskały bardziej wyraziste kształty, które podkreślają siłę charakteru auta i solidność konstrukcji. Mocniej zarysowano osłonę chłodnicy, która sięga teraz do przesuniętych maksymalnie na boki reflektorów i optycznie poszerza całe nadwozie. Samochód zyskał też nowy, charakterystyczny układ świateł, z wbudowanymi i podzielonymi na trzy segmenty światłami LED do jazdy dziennej. Konstrukcyjnie, szyba przednia jest w tej generacji bardziej pochylona i przesunięta o 100 mm do przodu. Ten ostatni zabieg zwiększył zatem przestronność wnętrza.
Także tył auta, z wyraźniej zarysowanymi nadkolami, zapowiada doskonałą stabilność samochodu. Duster drugiej generacji zyskał także z tyłu, charakterystyczny układ świateł Dacii z czterema czerwonymi kwadratami.Dacia Duster 2023, model po liftingu i światła z zarysem YDruga generacja Dacii Duster po liftingu

Jesienią 2021, w Dacii Duster drugiej generacji przeprowadzono lifting. Od tego czasu, model jest zgodny z aktualnymi kanonami nowej identyfikacji wizualnej marki. W efekcie, reflektory mają obecnie światła do jazdy dziennej w kształcie litery „Y”. Duster jest też pierwszym modelem Dacii wyposażonym w kierunkowskazy przednie z diodami LED.

Charakter sygnowany literami „D” i „C”

Jesienią 2022, doczekaliśmy się jeszcze jednej zmiany. Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu, zaprezentowano nowe godło marki. Tworzą je litery „D” i „C”, które są połączone ze sobą, niczym ogniwa łańcucha symbolizujące prostotę i trwałość. Właśnie taki najnowszy model odebrałem w Warszawie, aby przyprowadzić przez 2000 km test Dacii Duster.

test Dacii Duster. wnętrze

Druga generacja Dacii Duster po liftingu

Wraz z wprowadzeniem drugiej generacji Dacii Daster, zmieniono wykończenie wnętrza. Drobniejsza faktura groszkowania i bardziej matowe wykończenie deski rozdzielczej, nadały wnętrzu bardziej prestiżowego wyglądu. Dodatkowo, kierownicę pokryto wysokiej jakości materiałem Soft Feel, który jest bardziej przyjemny w dotyku. Był to spory przeskok w stosunku do pierwszej generacji.

Wraz z liftingiem w roku 2021, model stał się jednak jeszcze bardziej dopracowany. Tapicerka siedzeń Dustera jest w 100% nowa. Rodzaje użytych materiałów oraz kształt nowych zagłówków zapewniają lepszą ergonomię i skuteczniejsze podparcie ciała. Cieńsze zagłówki zapewniają ponadto lepszą widoczność w kabinie, tak pasażerom na tylnych siedzeniach do przodu, jak i na odwrót.

Nowością, od czasu liftingu, jest też wysoka konsola środkowa z szerokim podłokietnikiem, przesuwanym na długości 70 mm. Jest ona wyposażona w zamykany schowek o pojemności 1,1 litra oraz dwa porty USB dla pasażerów z tyłu.

System audio jak w Renault.

W modelu, którym przeprowadzałem test Dacii Duster, zastosowano system Media Nav. Oferuje on m.in: 6 głośników, radio cyfrowe DAB, złącze Bluetooth, pokładową nawigację i łączność bezprzewodową Wi-Fi kompatybilną z Apple CarPlay i Android Auto. Samochód z tym systemem dysponuje też, 8-calowym ekranem dotykowym.

test Dacii Duster, system audio

Układ jezdny Dacii Duster, czyli Renault bez kompromisów

Największa zmianą jaką dostrzegłem w modelu jest jednak układ napędowy. W testowanym modelu był fantastyczny silnik 1,3 TCe. Silnik ten rozwija moc 150 KM i generuje moment obrotowy 250 Nm w zakresie 1750-3500 obr/min. Współpracuje on z automatyczną skrzynią dwusprzęgłową EDC. Jest to zatem układ doskonale znany z różnych modeli Renault, nawet z luksusowych jak Koleos, czy Talisman.

Wprawdzie skrzynie dwusprzęgłowe są coraz powszechniejsze, ale warto wspomnieć kilka słów o jej działaniu.
Skrzynia biegów EDC (Efficient Dual Clutch) posiada dwa sprzęgła: jedno do biegów nieparzystych (1, 3, 5), drugie do biegów parzystych (2, 4, 6 i wsteczny). Zmiana biegów jest sterowana siłownikami elektrycznymi kontrolowanymi przez blok elektroniczny. Podczas zmiany biegów sprzęgło włączone otwiera się i jednocześnie sprzęgło obsługujące kolejny bieg zamyka się.

W efekcie, zmiana biegów jest dzięki temu szybka i bez przerw w przenoszeniu momentu obrotowego. Płynne przenoszenie mocy bez przerw i szarpnięć zwiększa zaś skuteczność napędu i komfort jazdy. System EDC dba również o utrzymanie jak najniższych obrotów silnika. Pozostaje bowiem na najwyższym dopuszczalnym dla danej prędkości przełożeniu, co z kolei ogranicza zużycie paliwa..

Test Dacii Duster 1,3 model 2023 – pierwsze wrażenie to komfort akustyczny

Dacia Duster model 2023 sprawdza się jako towarzysz codziennych przejazdów zarówno na drodze, jak i na bezdrożach. Podczas testu sprawdzałem go jednak jedynie na trasie i w mieście.

Samochód odebrałem w Warszawie i początek trasy przebiegał na drodze Warszawa Kraków. Pierwsze co zauważyłem wsiadając do auta to, poprawiona pozycja za kierownicą. Po liftingu, dzięki nowym ustawieniom fotela i większej regulacji nastaw wolantu kierownicy, kierowca czuje się znacznie pewniej. Dla zapewnienia lepszego podparcia, siedziska foteli wydłużono o 20 mm, a nowa konstrukcja foteli gwarantuje lepsze podparcie boczne przy pokonywaniu zakrętów.

test Dacii Duster,, fotele przednie

Na trasie, zwróciłem uwagę na komfort akustyczny. Wg producenta, nowa konstrukcja samochodu to zwiększenie powierzchni paneli wygłuszających w kabinie i w komorze silnika z 20 do 50%. To także zwiększenie grubości przednich szyb o 0,35 mm.

W efekcie, aktualny model jest znacznie cichszy niż Dacie Duster, którymi dotychczas jeździłem.
Warto też zauważyć, że jazda z prędkością do 130 km/h zapewnia komfort akustyczny jak w modelach SUV innych producentów. Do wnętrza nie docierają bowiem dokuczliwe szumy, czy hałasy. Duże znaczenie dla komfortu ma przekonstruowanie ramy mocowania silnika, podłużnic i przedniej przegrody. Prace nad tymi elementami, zmniejszyły wibracje przenoszone przez nadwozie do wnętrza kabiny. Tym samym, samochód stał się bardziej komfortowy i trudno go porównywać z poprzednimi generacjami Dustera.

Test Dacii Duster 1,3, czyli minimalne zużycie paliwa

Trzeba przyznać, że patrząc na dane katalogowe, zakrzykniemy bardzo fajny model. Może on bowiem jechać 199 km/h i przyspieszać w czasie 9,7 sek. Nie mierzyłem jednak tych parametrów, choć faktycznie dynamika tego modelu jest zadowalająca.
Skupiłem się za to na zużyciu paliwa i byłem milo zaskoczony. Ten ważący 1300 kg model o kwadratowej, niezbyt aerodynamicznej sylwetce, zużył na trasie 7,1 l/100 km. W mieście zużycie wyniosło zaś 6,9 l/100 km.

Atutem modelu są także liczne systemy wspomagania prowadzenia.

Niniejszy test Dacii Duster przeprowadziłem modelem który posiadał m.in:

–System monitorowania martwego pola
Jest on aktywny w zakresie od 30 do 140 km/h i ostrzega kierowcę o potencjalnym ryzyku kolizji z innym niewidocznym uczestnikiem ruchu. Cztery czujniki ultradźwiękowe (2 z tyłu i 2 z przodu auta) wykrywają obecność innych jadących, poruszających się w martwym polu widzenia (w tym również dwukołowych).
Gdy w martwym polu znajdzie się inny samochód, w odpowiednim lusterku bocznym zapala się dioda ostrzegawcza. Jeśli kierowca włączy kierunkowskaz, a w martwym polu znajduje się inny samochód, dioda LED zacznie migać.

test Dacii Duster, układ napędowy to silnik 1,3 i skrzynia automatyczna

–System wspomagania parkowania
Podczas wykonywania manewrów, cztery wbudowane w tylny zderzak czujniki ultradźwiękowe generują dźwiękowe sygnały ostrzegawcze. Oprócz czujników, samochód był też wyposażony w tylną kamerę wyświetlającą na centralnym ekranie dynamiczne linie pomocnicze i wizualne ostrzeżenia przy zbliżaniu się do przeszkody.

–System kamer Multiview
Obejmuje on cztery kamery: czołową, dwie boczne i tylną, dzięki czemu kierowca może lepiej ocenić co dzieje się wokół samochodu. Kamery boczne są wbudowane w lusterka zewnętrzne i pokazują przednie koła, co pozwala precyzyjnie zaparkować samochód. System ten jest szczególnie przydatny podczas manewrowania na parkingach i w trudnych sytuacjach offroadowych (czego nie sprawdzano). Układ jest aktywowany automatycznie z chwilą wrzucenia wstecznego biegu. Można jednakże włączyć go ręcznie, poprzez naciśnięcie przycisku „MVC” na listwie przełączników klawiszowych. Ekran nawigacji pokazuje w danym momencie obraz z jednej kamery. Kamera zmienia automatycznie pole widzenia na przód, z chwilą ponownego włączenia biegu do przodu. System wyłącza się ręcznie poprzez naciśnięcie przycisku „MCV” lub automatycznie przy prędkości samochodu powyżej 20 km/h.

test Dacii Duster,, zarys przednich świateł

Dla kogo Dacia Duster?

Pierwsza Dacia Duster byłą typowym budżetowym modelem SUV, przeznaczonym dla osób szukających modelu do pracy lub taniej namiastki SUV-a. W drugiej generacji wyeliminowano problem najtańszego wyposażenia. W aktualnie oferowanej wersji mamy już lepsze wykończenie, duży komfort akustyczny i doskonały układ napędowy.
Cena pozostała jednak na umiarkowanym poziomie. Wg cennika, najtańsza Dacia Duster kosztuje 77 000 zł (silnik 1,0 wersja Expression). Prezentowana wersja – 1,3 EDC Extreme – kosztuje 108 300 zł. Jest to znacznie więcej niż najtańszy obecnie Duster, ale wersje 1,3 Renault Captur to koszt 122 300 zł, a wycofywany już z rynku Renault Kadjar kosztował 129 300 zł.
Aktualny Duster jest więc atrakcyjną ofertą, a wyniki sprzedaży na rynku polskim wskazują, że Polscy kierowcy docenili ten model. Dokładny cennik całej gamy Dacii Dsuter znajdziesz TUTAJ.

Bogusław Korzeniowski

Test Dacii Duster – galeria zdjęć

Poprzedni wpis Następny wpis