Wprawdzie zima w ostatnich latach nie przysparza nam problemów, niemniej sprawdzanie samochodu przed okresem zimowym jest niezbędne. Musimy mieć świadomość, że przygotowanie się do gorszych warunków zanim rozpoczną się opady śniegu czy śniegu z deszczem, będzie korzystne dla samochodu, ale także przyjemniejsze dla nas.
Nie dość, że samochód nie będzie narażony na stłuczkę, to obecnie czas pobytu w serwisie z pewnością jest przyjemniejszy, niż gdy pada i jest zimo.
Mechanicy Mitsubishi jeszcze do 18 grudnia bezpłatnie skontrolują newralgiczne punkty naszego samochodu. Możemy zatem liczyć m.in. na

ścieżkę diagnostyczną (sprawdzenie stanu hamulców, zawieszenia i amortyzatorów)
O skuteczności hamowania nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Jeżeli zaś chodzi o zawieszenie, to warto pamiętać, że luz na drążkach kierowniczych, czy końcówkach wahaczy sprawiają, że wjazd w błoto pośniegowe, czy zamarznięte koleiny sprawią gorszą sterowalność. Amortyzatory odpowiadają zaś za poprawne, stałe dociążenie koła przez karoserię, co jest wymogiem w obliczeniu siły hamowania. Jeżeli amortyzator będzie niesprawny nastąpi kołysanie nadwozia, obciążanie i odciążanie koła, a w efekcie koło będzie momentami blokowane przez hamulce i… układ ABS zmniejszy siłę hamowanie. Tym samym słaby amortyzator to m.in. dłuższa droga hamowanie.

sprawdzenie stanu akumulatora oraz napięcia ładowania,
Obecne miesiące to czas gdy często równocześnie pracują wycieraczki, dmuchawa i ogrzewanie tylnej szyby. Tym samym obciążanie akumulatora jest bardzo duże. Jeżeli w czasie jazdy nie jest on odpowiednio „doładowywany”, prawdopodobna jest sytuacja, że rano akumulator będzie miał problem z dostarczeniem wystarczającego prądu do rozrusznika. Tym bardziej, że wraz z obniżaniem temperatury maleje pojemność akumulatora.

sprawdzenie i ustawienie świateł,
Aktualnie wyjeżdżamy do pracy po ciemku i wracamy z pracy po ciemku. Tak więc sprawne oświetlenie to jedna z zasad bezpieczeństwa. Jest to tym bardziej ważne, że źle ustawione światła nie tylko nie dają poprawnego oświetlenia drogi przed nami, ale często oślepiają innych, którzy mogą spowodować kolizję

sprawdzenie poziomu oraz stanu płynu chłodzącego (temperatura zamarzania),
Płyn chłodzący w zimie ma kolosalne znaczenie. Zbyt rozwodniony traci temperaturę zamarzania – normalnie do ok -25. W efekcie możliwe jest zamarznięcie płynu już przy -10 stopniach, a nawet mniej. Chcąc wiedzieć co się wtedy stanie, wystarczy włożyć do zamrażalnika szklaną butelkę z wodą. Po prostu zwiększający objętość lód rozerwie opakowanie. Identycznie jest w przypadku odlewu silnika, który w korpusie ma zazwyczaj punkty z zaślepkami wychodzącymi na zewnątrz korpusu i te -podczas zwiększania objętości płynu chłodzącego (czyli zamarzania)- są wypchnięte, ale głowica silnika zawsze pęka.

sprawdzenie poziomu oraz stanu płynu hamulcowego (zawartość wody),
Płyn hamulcowy jest higroskopijny i w trakcie eksploatacji wchłania wodę. Równocześnie zjawisko takie może spowodować postanie korków powietrznych w instalacji i utrudnić hamowanie (najpierw jest ściskane powietrze). Co się stanie, gdy na gorszej nawierzchni nagle stracimy możliwość hamowania chyba nie trzeba tłumaczyć.

Równocześnie w okresie tym przygotowano oferty specjalne

komplet kół zimowych za 2099 zł (Mitsubishi Space Star, felgi stalowe 14”)
komplet opon zimowych za 1076 zł (Mitsubishi Space Star, Laufenn 165/65 R14 79 T iFit LW 31a)

Oryginalne części Mitsubishi z rabatami do 15% (filtry oleju, filtry powietrza, filtry pyłkowe, filtry paliwa, pióra wycieraczek, świece zapłonowe, tarcze i klocki hamulcowe)

Oryginalne akumulatory Mitsubishi 10% taniej!
Akumulatory EXIDE 15% rabatu

Oryginalne akcesoria i gadżety Mitsubishi do 15% taniej (belki dachowe, kuwety bagażnika, dywaniki gumowe, uchwyty na narty/snowboard, chlapacze)

Poprzedni wpis Następny wpis