Wybierz markę

W miniony weekend rozegrano nie tylko kultowy wyścig Le Mans, ale także dwa kolejne z serii TCR, w których zdecydowanie dominowały samochody marki Seat. 

W pierwszym wyścigu, z pierwszej linii startowały dwa Seaty Leony TCR zespołu B3 Racing Team – Mat’o Homoli i Dusana Borkovica. W drugim rzędzie mieliśmy kolejne dwa hiszpańskie auta Jamesa Nasha i Antti Burriego. Piątym samochodem na starcie był Leon Afanasjewa. Wicelider klasyfikacji generalnej, Hiszpan Pepe Oriola startował z ósmej pozycji. Nic więc dziwnego, że auta tej marki zdominowały wyścig.

W pierwszy łuk aż cztery Seaty wjechały na czterech pierwszych miejscach. Prowadzenie objął Borkovic przed Nashem i Homolą. Za czwórką Leonów uplasowały się dwa Volkswageny ze stajni Leopard Racing. Niestety w walce, w środku stawki duże straty ponieśli Oriola i Afanasjew.

Tuż po ukończeniu pierwszego okrążenia atak na Nasha przeprowadził Homola, co zakończyło się powodzeniem. Rozpoczął pościg za oddalającym się Borkovicem. Z toru w międzyczasie wypadł Attila Tassi, który próbował zaatakować Volkswageny, co zakończyło się poślizgiem. W związku z tym, na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa, ale zanim to nastąpiło, podobny poślizg zaliczył Borkovic, przez co stracił dwie pozycje. Jego miejsce zajął Homola, a na drugie awansował Antti Buri, również prowadzący Seata.

Fin z żółtego Leona nie cieszył się długo darowaną mu pozycją. Po zjechaniu samochodu bezpieczeństwa zaatakował go Borkovic, a przy okazji skorzystał również Nash i obaj znaleźli się za Homolą. Do mety wyścigu Buri został wyprzedzony jeszcze przez Afanasjewa, który ukończył wyścig na czwartym miejscu. W tym samym czasie Homola oddalał się od reszty stawki, by dowieźć do mety swoje pierwsze w karierze zwycięstwo w serii TCR.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=M5yywgJy3Z4[/youtube]

Wyniki wyścigu 2 w Oschersleben

P. Kierowca Nar. Zespół Samochód Czas/strata
1. Mat’o Homola (D) B3 Racing Team SEAT Leon TCR 34:31,336
2. Dusan Borković (D) B3 Racing Team SEAT Leon TCR +0:01,438
3. James Nash Craft-Bamboo Lukoil SEAT Leon TCR +0:02,383
4. Siergiej Afanasjew Craft-Bamboo Lukoil SEAT Leon TCR +0:03,080
5. Antti Buri (D) LMS Racing SEAT Leon Cup Racer +0:03,741
6. Jean Karl Vernay (D) Leopard Racing Volkswagen Golf GTI TCR +0:05,031
7. Gianni Morbidelli WestCoast Racing Honda Civic TCR +0:05,533
8. Dawit Kadżaia (D) Liqui Moly Team Engstler Volkswagen Golf GTI TCR +0:11,085
9. Niklas Mackschin (D) Liqui Moly Team Engstler Volkswagen Golf GTI TCR +0:11,562
10. Pepe Oriola Craft-Bamboo Lukoil SEAT Leon TCR +0:26,593

W drugim wyścigu, z pierwszej linii startował David Kadżaja Volkswagenem obok Seata Pepe Orioli, a za nimi stali Vernay i Morbidelli. Mat’o Homola startował z ósmej pozycji.  Po starcie z wielkim wysiłkiem Oriola utrzymał drugie miejsce, wpadł w poślizg, ale przyblokował całą stawkę i nikt go nie wyprzedził. Kadżaja mógł się czuć bezpiecznie i uciekał pozostałym kierowcom. To złudne poczucie bezpieczeństwa trwało tylko chwilę. Rozpędzona stawka niczym peleton dogoniła Gruzina w okamgnieniu. Pozycji lidera nie utrzymał do końca pierwszego okrążenia, na którym Vernay z Volkswagena został wyeliminowany przez chmarę Seatów ścigających pierwszą dwójkę.

Pepe Oriola, po objęciu prowadzenia nie oddał go do mety. Za Kadżają jechały Seaty Homoli, Nasha, Borkovica, Buriego, Afanasjewa i Tassiego. Pojedynek w tej grupie mroził krew w żyłach. W połowie wyścigu Borkovic wyprzedził Kadżaję, który na 11. okrążeniu wycofał się z powodu urwania koła. Za zwycięzkim Oriolą uplasował się Borkovic, a trzecie miejsce zajął Nash.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=4ViEQKVSWUg[/youtube]

Wyniki wyścigu 2 w Oschersleben

P. Kierowca Nar. Zespół Samochód Czas/strata
1. Pepe Oriola Craft-Bamboo Lukoil SEAT Leon TCR 27:32,124
2. Dusan Borković (D) B3 Racing Team SEAT Leon TCR +0:02,164
3. James Nash Craft-Bamboo Lukoil SEAT Leon TCR +0:05,928
4. Siergiej Afanasjew Craft-Bamboo Lukoil SEAT Leon TCR +0:07,881
5. Mat’o Homola (D) B3 Racing Team SEAT Leon TCR +0:12,375
6. Stefano Comini Leopard Racing Volkswagen Golf GTI TCR +0:15,413
7. Attila Tassi (D) B3 Racing Team SEAT Leon TCR +0:17,703
8. Niklas Mackschin (D) Liqui Moly Team Engstler Volkswagen Golf GTI TCR +0:17,954
9. Michela Cerruti Mulsanne Racing Alfa Romeo Giulietta TCR +0:21,470
10. Gianni Morbidelli WestCoast Racing Honda Civic TCR +0:23,274

Po świetnym, drugim wyścigu Orioli, Hiszpan zrównał się w klasyfikacji generalnej serii z Jamesem Nashem. Trzecie miejsce zajmuje Mat’o Homola, co sprawia, że trzy pierwsze pozycje w generalce zajmują kierowcy Seatów Leonów TCR.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!