Nasz krakowski salon Volvo potwierdza, jak bliska jest nam społeczna odpowiedzialność biznesu. Premierę elektrycznego Volvo XC40 Recharge postanowił wykorzystać do dalszego budowania świadomości ekologicznej, organizując ECO Days. Przy okazji jazd testowych nowym modelem będzie można zbliżyć się do pszczół – głównych żywicielek ludności świata.

Ekologiczne nastawienie salonu Volvo Car PGD najlepiej widać na jego dachu, gdzie w sąsiedztwie paneli fotowoltaicznych od kilku miesięcy stoją pszczele ule. W samym salonie zawsze można budować domki dla owadów. Pszczoły będą głównymi bohaterkami ECO Days organizowanych w związku z premierową prezentacją proekologicznego Volvo XC40 Recharge. – Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do umówienia się na jazdę próbną tym innowacyjnym, proekologicznym samochodem – mówi Tomasz Rytwiński, dyrektor Grupy PGD. Jest to pierwszy w stu procentach elektryczny samochód Volvo, a jego osiągi są naprawdę imponujące – 420 kilometrów zasięgu i przyspieszenie do setki w 4,7 sekundy. Przy świadomości pełnej neutralności dla środowiska jazda tym samochodem jest więc naprawdę emocjonującym i satysfakcjonującym przeżyciem.

ECO zaproszenie

Możemy w tym miejscu przyklasnąć ładowaniu tego samochodu energią uzyskaną z paneli fotowoltaicznych. I tak, jak serdecznie zapraszamy posiadaczy praw jazdy do jego bliższego poznania podczas jazd testowych, tak do wzięcia udziału w ekologicznych spotkaniach i warsztatach w salonie serdecznie zapraszamy zarówno dorosłych, jak i dzieci, które na prawo jazdy muszą jeszcze trochę poczekać.

Wszyscy będą mogli bliżej poznać życie pszczół i zdrowe oraz ekologiczne zastosowanie pszczelich produktów. Nie tylko osładzających nasze życie, wpływających na zdrowie i urodę, ale także tych, których zastosowanie należy uznać za mniej znane. Na przykład powstająca na bazie wosku pszczelego woskowijka jest znakomitą ekoalternatywą dla folii spożywczej. Jako ekologiczne opakowanie wielokrotnego użytku doskonale wpisuje się w filozofię zero waste, którą salon podczas ECO Days także będzie promował.

Warsztaty zaplanowane na sobotę 4 września poprowadzą eksperci krakowskiej Akademii Pszczelarza. – Będziemy dzielić się z gośćmi salonu przesłaniem, że wcale nie trzeba być pszczelarzem, żeby realnie pomagać pszczołom – mówi Monika Leleń, bartnik Akademii.

Będą to już kolejne warsztaty w Volvo Car PGD. – Poprzednie edycje były kierowane wyłącznie do dzieci, tym razem przygotowujemy również coś dla dorosłych. Będziemy chcieli dowieść, że wszystkie działania począwszy od recyklingu, poprzez świadomą konsumpcję, ograniczanie ilości produkowanych śmieci, na jedzeniu miodu skończywszy – a więc tak naprawdę wszelkie zachowania proekologiczne i prośrodowiskowe – w ostatecznym rozrachunku przyczyniają się również do pszczelego dobrobytu.

Kiedy organizujemy Warszaty?

Warsztaty potrwają od godziny 10 do 15. Oprócz wykładów odbędzie się również degustacja miodu, będzie można założyć strój pszczelarza, a także poznać narzędzia pszczelarskie. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, każdy będzie mógł również zobaczyć pszczoły z naprawdę bliska, poprzez oszklony prezenter. Na kolejne ECO spotkanie Volvo Car PGD zaprasza 25 września.

Przy okazji informujemy, że nasze pszczoły mają się dobrze, zadomowiły się na dachu salonu znakomicie, a miodu nie będziemy im z uli w tym roku wybierać, bo dbamy o wzmocnienie pszczelich rodzin.

Nieważne jednak, czy dbanie o środowisko przyjmuje formę wspierania pszczół, stosowania zasad zero waste, jazdy elektrycznymi samochodami czy postawienia na energię odnawialną. Najważniejsze jest to, aby mieć świadomość, że tylko poprzez tego typu wspólne, świadome działania miast, firm i samych ludzi, troska o środowisko naprawdę może przynieść efekty.

Szersze ekologiczne spojrzenie

Cieszymy się, że działania naszego salonu (choćby nawet w niewielkim stopniu) przyczyniają się do poprawy środowiska naturalnego w Krakowie. Stolica Małopolski już kilka lat temu zaczęła prowadzić działania, dzięki którym ze „smogowej stolicy Polski” przeistacza się w miasto przodujące w proekologicznych rankingach. Zakazy dotyczące „kopciuchów”, 99 procent budynków ogrzewanych ze źródeł ekologicznych, blisko 90-procentowy dostęp mieszkańców do komunikacji miejskiej – to wszystko przynosi obecnie efekty w postaci kolejnych przyznawanych miastu wyróżnień, jak choćby Zielony Orzeł „Rzeczpospolitej”. Sporo zmienia się zresztą nie tylko w Krakowie, ale również w całym kraju.

Elektryczna przyszłość motoryzacji

W tym roku mocno przyspieszyła rozbudowa infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Według raportu „Polish EV Outlook” Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w samym tylko 2021 r. przybędzie ponad 2,2 tys. punktów ładowania, a w następnym roku ich liczba ma wzrosnąć o ponad 11 tys. W porównaniu do nieco ponad 2,7 tys. punktów dostępnych w całym kraju w ubiegłym roku, te liczby robią wrażenie. W tym samym raporcie jest również mowa o niezwykle dynamicznym wzroście sprzedaży samochodów elektrycznych – do 2025 roku niemal czterokrotnym w stosunku do roku 2019. Jako miasto kładące bardzo duży nacisk na ekologię, Kraków będzie jednym z głównych beneficjentów opisywanych zmian. Będzie zatem gdzie ładować elektryczne samochody Volvo, nie tylko XC40 Recharge, bo przecież marka stawia sobie za cel, by do 2025 roku około 50% wszystkich sprzedawanych przez nas modeli było całkowicie elektrycznych, a pozostałe 50% – hybrydowych.

Poprzedni wpis Następny wpis