Wybierz markę

samochód jadący przez miasto z boku/przodu - elektryczna CUPRA coupe Tavascan

Wyjątkowość linii samochodów CUPRA nie jest tylko wynikiem rozwinięcia sportowych nici DNA marki w jej projektach. Dynamikę naturalnie wzmacnia i stylowo ubogaca hiszpański temperament, którego jest najwięcej, gdy z biura projektowego na salony wyjeżdża CUPRA Coupé. Te cechy sprawiają, że nowości marki CUPRA są prawdziwie elektryzujące, szczególnie w połączeniu z elektrycznym napędem. W przypadku Tavascana proces jest jeszcze bardziej interesujący, bo przecież model ma wyznaczać kierunek przyszłego języka projektowania samochodów CUPRA.

Tavascan, czyli pierwsza elektryczna CUPRA coupé (i SUV)

Nazwa Tavascan nawiązuje do malowniczej miejscowości w prowincji Lleida w Katalonii, gdzie Pireneje są cięte rozległymi dolinami niczym coupé. A przecież pochodzące z języka francuskiego słowo coupé oznacza właśnie „cięcie”. Nowa CUPRA Coupé zaczęła swój publiczny byt od konceptu Tavascan, który bardziej niż inne koncepty zaskoczył odważnymi liniami nadwozia. Pewnie dlatego wielu komentatorów o konserwatywnym spojrzeniu uznało projekt za kontrowersyjny. Może ze względu na linię tyłu? Teraz to nie ma znaczenia, bo na moje oko jej zaostrzenie poszło w dobrym kierunku.

Ponieważ samochód, a dokładniej jego wersję koncepcyjną, zobaczyliśmy po raz pierwszy na salonie motoryzacyjnym we Frankfurcie w 2019 roku, trzeba przyznać, że Tavascan długo kazał na siebie czekać. Oficjalną premierę, wieńczącą akt tworzenia, mieliśmy bowiem dwa miesiące temu, podczas Exponential Impulse w Berlinie. Po niej Jorge Diez, dyrektor ds. designu CUPRA, opowiedział, jak wyglądało tworzenie pierwszego całkowicie elektrycznego SUV-a coupé hiszpańskiej marki. Najważniejsza była idea, która od początku towarzyszyła zespołowi projektantów CUPRY: Jeśli możemy o czymś marzyć, możemy to stworzyć.JORGE DIEZ dyrektor ds. designu CUPRA i elektryczna CUPRA coupe Tavascan

Jeżeli CUPRA coupé miała być wzorcem tego, dokąd marka chce zmierzać, to musiała się wyróżniać i zaskakiwać. W związku z tym projektanci musieli wyjść poza kanony sztuki i przesunąć granicę kreatywności. – Kiedy chcesz stworzyć coś wyjątkowego, nie możesz zadowolić wszystkich. Oznaczałoby to utratę indywidualizmu. A to nie jest to, co robimy – mówi Jorge Diez. – Jako projektanci jesteśmy zobowiązani do przekraczania granic bez myślenia o tym, co ludzie mogą powiedzieć oraz do podążania własną drogą. Tavascan nie jest reakcją na zmiany. CUPRA coupé jest samochodem, który te zmiany tworzy.

Hiszpański indywidualizm, czyli ikona nowej ery

CUPRA wyróżnia się wszechobecnymi kontrastami, a także charakterystyczne elementami użytymi przez hiszpańską markę po raz pierwszy. Są to reflektory złożone z trzech niewielkich trójkątów, podświetlane logotypy z przodu i z tyłu Tavascana oraz centralnie umieszczony szkieletem kokpitu. Maska, reflektory i podświetlane logo akcentują sportowy design SUV-a coupé CUPRY wynikający z progresywnego, niemal rzeźbiarskiego kształtu litery V.wnętrze, kokpit, deska rozdzielcza, kanał centralny samochodu elektrycznego - CUPRA coupe Tavascan

Skoro wygląd nadwozia Tavascana ma stanowić początek nowej epoki w projektowaniu przyszłych samochodów marki CUPRA, to podobnie musi być z wnętrzem. Środek samochodu rozdziela szkielet kokpitu, jeszcze mocniej podkreślający futurystyczny styl, jakim wyróżnia się elektryczna CUPRA coupé. – Szkielet kokpitu to jeden z najbardziej ikonicznych elementów wnętrza, który wspiera całą deskę rozdzielczą. Te elementy maksymalizują poczucie przestrzeni w kabinie i w połączeniu z progresywnym oświetleniem tworzą unikalny język projektowania – mówi Jorge Diez.

Czy nowy styl projektowania zyska uznanie klientów i przede wszystkim, jak będzie wyglądało jego rozwinięcie w kolejnych modelach hiszpańskiej marki? To pytania, które Tavascan – elektryczna CUPRA coupé – budzi szczególnie żywo.

Władysław Adamczyk
Zdjęcia: CUPRA

CUPRA Tavascan – zdjęcia

JORGE DIEZ i elektryczna CUPRA coupe Tavascan z przodu maska samochodu sportowego - CUPRA coupe Tavascan samochód jadący przez miasto z boku/tyłu - elektryczna CUPRA coupe Tavascan samochód jadący przez miasto z boku/przodu - elektryczna CUPRA coupe Tavascan
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!