Hyundai IONIQ 5 trafił na rynek w roku 2021. Od tego czasu zdobył wiele wyróżnień w tym German Car of the Year, UK Car of the Year, Samochód Roku magazynu Auto Express oraz Elektryczny Samochód Roku magazynu Auto Bild. Teraz jednak zdobył prawdziwe mistrzostwo. Uhonorowano go tytułem Światowy Samochód Roku. Na dodatek zwyciężył we wszystkich trzech kategoriach w których otrzymał nominację.

Nagrody World Car of the Year

Coroczne nagrody World Car Awards, jury przyznaje w sześciu kategoriach:

  • najlepszy design,
  • samochód luksusowy,
  • model sportowy,
  • auto miejskie,
  • pojazd elektryczny
  • i wisienka na torcie – najlepszy samochód roku.

Aby zakwalifikować się do konkursu, produkcja modeli musi przekroczyć 10 000 sztuk rocznie. Ponadto ważna jest też oferta handlowa. Auta muszą być sprzedawane na co najmniej dwóch głównych rynkach, w okresie od 1 stycznia 2021 do 30 marca 2022. Ponadto jako Światowy Model, pojazd musi być sprzedawany na co najmniej dwóch kontynentach.

W tym roku, 102 dziennikarzy z 33 krajów zasiadających w jury, wybierało z 28 kandydatów. Wyniki konkursu ogłoszono podczas gali, która odbyła się podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Nowym Jorku (NYIAS).

Hyundai IONIQ 5 i jego hat trick

W pełni elektryczny, średniej wielkości SUV Hyundai IONIQ5 otrzymał nominacje w trzech kategoriach. We wszystkich tych kategoriach zdobył tytuły, więc mówiąc w sportowym żargonie „ustrzelił hat-trick’a”.
W Nowym Yorku ogłoszono, że Hyundai IONIQ5 zdobył:

  • World Car of the Year (Światowy Samochód Roku),
  • tytuł World Electric Vehicle of the Year (Światowy Elektryczny Samochód Roku),
  • World Car Design of the Year (Światowy Design Samochodu Roku).

Hyundai IONIQ 5 tajemniczy mistrz

Niestety samochody elektryczne nie są tak rozpowszechnione jak wersje spalinowe. Stąd też model IONIQ 5 dla wielu osób może być tylko oryginalną nazwą. Warto więc przypomnieć kilka najważniejszych aspektów modelu.

IONIQ 5 wykorzystuje nową platformę E-GMP (Electric-Global Modular Platform). Dzięki niej naładowanie baterii od 10 do 80 procent trwa zaledwie 18 minut. Dla wersji z napędem na dwa koła (2WD) i akumulatorem 72,6 kWh, zasięg modelu IONIQa 5 wyniesie ok 470–480 km (wg cyklu WLTP).

Oferta na modele elektryczne

Ponadto nowa platforma, dzięki swoim wyjątkowym proporcjom z wydłużonym rozstawem osi wynoszącym 3000 mm, zapewnia przestronność dużego samochodu osobowego.

Hyundai IONIQ 5

Wnętrze modelu IONIQ 5 oferuje też jedyną w swoim rodzaju ruchomą konsolę środkową, która umożliwia pasażerom większą swobodę ruchów. Wiele elementów wnętrza wykorzystuje ekologiczne materiały pozyskiwane w sposób zrównoważony, m. in. Tworzywo PET z recyklingu, przędze roślinne (bio PET) i z naturalnej wełny, skórę ekologiczną czy bio farbę z ekstraktami roślinnymi, które odzwierciedlają rosnące zainteresowanie konsumentów etycznymi, zrównoważonymi produktami.

IONIQ 5 zwiastuje nową erę w designie Hyundaia, zdefiniowaną przez to, co projektanci marki nazywają „Parametryczną dynamiką” z detalami powierzchni przypominającymi klejnoty, które określają tożsamość wizualną pojazdu typu BEV.

Ten unikalny wygląd zewnętrzny IONIQ-a 5 charakteryzuje się czystymi i ostrymi liniami, które podkreślają jego obecność na drodze, charakterystycznymi reflektorami LED z motywem Parametrycznych Pikseli oraz równie wyjątkowymi tylnymi lampami.

Hyundai IONIQ 5
Poprzedni wpis Następny wpis