niebieska elektryczna Kia z boku/tyłu - zasięg EV9 na jednym ładowaniu

Najnowszego flagowego elektrycznego SUV-a marki Kia można już zamawiać, a pierwszych klientów samochód będzie cieszył już w tym roku. W związku z tym wręcz paląco aktualne stało się szczególnie uzasadnione w przypadku aut elektrycznych pytanie o zasięg EV9. Ponieważ właśnie zakończył się proces homologacji, to mogę z czystym sumieniem przekazać niewątpliwie dobra informację. Oto bowiem zasięg EV9 w każdej z oferowanych w Polsce wersji przekracza według procedur WLTP 500 kilometrów.

Maksymalny zasięg EV9 – 563 kilometry

Po zakończonym procesie homologacji możemy stwierdzić, że wykazany w testach WLTP więcej niż satysfakcjonujący zasięg EV9 zyskał dodatkową oficjalną pieczęć. Najbardziej efektywna wersja Earth z silnikiem o mocy 203 KM i napędem na tylne koła ucieszy użytkowników zasięgiem 563 kilometrów. Zużycie energii ponad pięciometrowego SUV-a w tej wersji to 20,2 kWh/100 km. Czego zatem można spodziewać się po niemal dwukrotnie mocniejszej wersji flagowca Kii, która do setki przyspiesza w jedyne 5,3 sekundy? Wszystkiego najlepszego, ponieważ zasięg EV9 w wersji GT-Line o mocy 384 KM z napędem na wszystkie koła to 505 kilometrów.

Za swój obowiązek uważam odnotowanie, że naładowanie akumulatora od 10 do 80 procent jego pojemności zajmie nam tylko 24 minuty. W tym czasie zmagazynujemy aż 99,8 kWh energii, co wystarczy na prawie 500 kilometrów jazdy wersją Earth. Z kolei 15 minut ładowania przy pomocy szybkiej ładowarki zwiększy zasięg EV9 aż o 249 kilometrów. Kia EV9 należy do wąskiej grupy  samochodów elektrycznych dostępnych na rynku, które możemy ładować ultraszybko. Ultraszybkość ładowania zapewnia prąd o mocy do aż 240 kilowatów i o napięciu aż 800 V.

Warto przy okazji przypomnieć, że marka Kia zajęła pierwsze miejsce w ubiegłorocznym badaniu standardów sprzedaży samochodów elektrycznych. Badanie było częścią Wielkiego Testu Salonów, jaki przeprowadził magazyn Auto Świat. Pracownicy każdego z salonów Kia, który znalazł się wśród najlepszych w sprzedaży samochodów elektrycznych, mają więc wspaniale pole do popisu. I wiemy, że już to pole z przyjemnością zamówieniami na model EV9 wypełniają.niebieska elektryczna Kia podczas ładowania - zasięg EV9 na jednym ładowaniu

Taki zasięg przy takim aucie

Samochód obszernie zaprezentowaliśmy we wpisie Kia EV9 – elektryczny SUV w rodzinie, dlatego teraz przypomnę tylko najważniejsze informacje. By należycie ocenić zasięg EV9 trzeba pamiętać, że samochód ma 5010 mm długości, 1980 mm szerokości i 1755 mm wysokości. To w wersji Earth, bo Kia EV9 GT Line jest wyższa o 25 mm. SUV, który zapewnia komfort podróżowania nawet siedmiu osobom, ma współczynnik oporu powietrza wynoszący 0,28. No i przecież na pierwszy rzut oka bryła nadwozia auta nie wydaje się specjalnie opływowa. W związku z czym ośmielę się stwierdzić, że godny zasięg EV9 wynika w największym stopniu z wydajności układu napędowego. Możemy tu korzystać także z dodatkowych i rzadkich funkcjonalności. Są to możliwości zasilania urządzeń elektrycznych, ładowania innego auta elektrycznego, a nawet zasilania domowej instalacji energią zgromadzoną w akumulatorze samochodu.

Ponieważ zasięg EV9 pozwala na dalekie podróże, dodatkowego znaczenia nabiera przestronne i funkcjonalnie urządzone wnętrze. W pierwszym rzędzie Kia EV9 ma fotele relaksacyjne z rozkładanym podnóżkiem, w drugim – trzy opcje siedzeń do wyboru. Może to być trzyosobowa kanapa lub dwa odrębne fotele z funkcją relaksu lub też fotele obrotowe. W tej ostatniej opcji fotele można obrócić o 180 stopni, aby pasażerowie drugiego i trzeciego rzędu siedzieli do siebie przodem.

Kia EV9 w wersji Earth, oczywiście z bogatym wyposażeniem seryjnym, kosztuje blisko 324 tysiące złotych. Za topową GT-Line z dwoma silnikami o łącznej mocy 384 KM zapłacimy 368 900 zł. Dla pierwszych zamawiających EV9, Kia przewidziała cenny prezent w postaci Pakietu Premium. Na prezent składają się trójfazowa ładowarka mobilna, takiż kabel do ładowania, abonament Kia Charge Plus i pakiet Ionity Power na trzy lata, pakiet serwisowy na cztery lata lub 60 000 kilometrów, który obejmuje dwa przeglądy. Ponadto mogą skorzystać z subwencjonowanej specjalnej oferty leasingu lub najmu długoterminowego KIA FOR BUSINESS.

Władysław Adamczyk
Zdjęcia: Kia
obracane fotele samochodu elektryczna Kia - zasięg EV9 na jednym ładowaniu

niebieska elektryczna Kia EV9 z przodu/boku - zasięg EV9 na jednym ładowaniu kokpit, deska rozdzielcza, wnętrze samochodu elektrycznego Kia - zasięg EV9 na jednym ładowaniu kamera i ekran zamiast lusterka bocznego samochodu Kia, - zasięg EV9 na jednym ładowaniu niebieska elektryczna Kia podczas ładowania - zasięg EV9 na jednym ładowaniu
Poprzedni wpis Następny wpis