program Mój elektryk

Euro NCAP przeprowadziło testy elektycznej Cupry. W efekcie Born dołącza do grona najbezpieczniejszych samochodów, uzyskując najwyższą ocenę bezpieczeństwa w testach Euro NCAP. Pierwszy w 100% elektryczny model hiszpańskiej marki okazał się jednym z najbezpieczniejszych samochodów na rynku.

Euro NCAP – co to jest?

Euro NCAP jest skrótem od European New Car Assessment Programme, czyli „europejski program oceny nowych samochodów” – to niezależna, bezstronna organizacja ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów. Organizacja ta jest sponsorowana przez różne niezależne firmy, a także wspierają ją rządy niektórych krajów europejskich (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia, Szwecja).

Przeprowadza ona system Crah testów (uderzenia czołowe, boczne, tylne itd.), a po przeprowadzeniu testów opracowywane są wyniki.

Cztery niezależne opinie po teście Euro NCAP:

— ochrona dorosłych pasażerów (badania na podstawie manekinów dummy umieszczonych na przednich fotelach).

Jak chroniony jest dorosły pasażer określa się na podstawie testów zderzenia czołowego, zderzenia bocznego i urazu kręgosłupa szyjnego. Oceniane są także środki przewidziane dla szybkiego i bezpiecznego ratowania oraz wyprowadzania pasażerów. 

ochrona dzieci.

Ocena ochrony dzieci obejmuje trzy aspekty: ochronę oferowaną przez urządzenia przytrzymujące dla dzieci siedzące z tyłu, w testach zderzenia czołowego i bocznego, oraz zdolność pojazdu do przewożenia fotelików dziecięcych o różnych rozmiarach i wzorach.

ochrona innych uczestników ruchu.

W testach sprawdza się też, jak dobrze pojazdy chronią pieszych i rowerzystów, z którymi mogą się zderzyć. Ocenia się potencjalne ryzyko urazów głowy, miednicy, górnej i dolnej części nogi pieszego.

— systemy asystujące.

Wynik Safety Assist ustala się na podstawie testów najważniejszych technologii wspomagających kierowcę, które wspierają bezpieczną jazdę w celu unikania i łagodzenia wypadków. W tych testach Euro NCAP testuje funkcjonalność i/lub wydajność systemu podczas normalnej jazdy oraz w typowych sytuacjach wypadkowych.

Działy te ocenia się procentowo. Następnie na podstawie tych czterech działów samochód otrzymuje wynik testu.

Wyniki testu Euro NCAP Cupry Born

Model zdobył wysokie noty we wszystkich czterech kategoriach:

— ochrona pasażerów (93%),

— bezpieczeństwo dzieci (89%),

— ochrona pieszych (73%)

— systemy bezpieczeństwa (80%).

 

Najwyższa ocena w teście NCAP pierwszego elektryka marki udowadnia zaangażowanie hiszpańskiego producenta w tworzenie pojazdów, które zapewniają zarówno dawkę ekstremalnych osiągów, jak i maksymalne bezpieczeństwo.

Szeroka gama systemów bezpieczeństwa

Osiągnięcie maksymalnej noty modelu Born w wymagającym teście NCAP było możliwe dzięki szerokiej gamie systemów bezpieczeństwa. Obejmują one autonomiczne hamowanie awaryjne i rozpoznawanie znaków drogowych. Ponadto asystenci jazdy, oświetlenia oraz Pre-Crash Assist zapewniają dodatkową pewność podczas jazdy elektrycznym modelem. Samochód wyposażono także w siedem poduszek powietrznych oraz nowoczesny system Front Assist, który umożliwia m.in. wykrywanie pieszych oraz rowerzystów.

Uzyskanie 5 gwiazdek w teście NCAP przez kolejny model hiszpańskiego producenta świadczy o rozwoju i zaangażowaniu marki również w zakresie dostarczania możliwie najbezpieczniejszych samochodów na rynku, nawet w obliczu rygorystycznych metod testowania stosowanych przez Euro NCAP. Przypominamy, że wcześniej taki wynik uzyskały Leon i Formentor.

Poprzedni wpis Następny wpis