Wraz z nadejściem ciepłych, wiosennych dni, warto dokonać przeglądu swojego samochodu. Fachowcy z serwisów Mitsubishi radzą na co zwrócić uwagę…

Przegląd samochodu po zimie możemy dokonać samodzielnie, lub powierzyć to specjalistom. W przypadku starszego samochodu, najlepiej jednak aby połączyć obie opcje i dokonać tego zarówno samemu, jak i udać się do mechanika.

Samodzielne uzupełnianie płynów eksploatacyjnych

Wiosenne przygotowanie samochodu należy rozpocząć od sprawdzenie płynów eksploatacyjnych. W czasie zimy mogą one mocniej zużywać się oraz tracić swoje właściwości Właśnie płyny eksploatacyjne, takie jak hamulcowy, chłodzący czy olej silnikowy to elementy, które jako pierwsze należy sprawdzić.

Samodzielne mycie i sprawdzanie nadwozia

  • Rozsypywane zimą na drogach sól i piasek z pewnością nie wpływają dobrze na karoserię. Stąd też należy dokładnie przemyć cały samochód. Dotyczy to także elementów podwozia.
  • Po dokładnym przemyciu karoserii powinniśmy zająć się kosmetyką lakieru. Po zimowym odśnieżaniu szczotką, oraz po uderzeniach drobinami piasku warto zająć się rysami na lakierze.
    W tym celu należy nałożyć na zarysowanie kilka kropel pasty lekkościernej do polerowania i wypolerować kolistymi ruchami.

W przypadku większych zarysowań i uszkodzeń lakierniczych lepiej odstawić pojazd do specjalisty, który dokładnie się tym zajmie.

Samodzielne czyszczenie tapicerki

W okresie jesienno-zimowym często wsiadaliśmy do samochodu w zmoczonych ubraniach. W efekcie szybko parowały nam szyby i dopiero włączenie nadmuchu umożliwiało jazdę.

Jednakże wilgoć nie znikała wraz z włączeniem ogrzewania.

Zazwyczaj wsiąkała ona w tapicerkę, podsufitkę i dywaniki podłogowe. Bagatelizowanie tego może spowodować powstanie pleśni i… nieprzyjemny zapach we wnętrzu. Dlatego należy wysuszyć całe wnętrze. W tym celu w ciepły, słoneczny dzień należy pozostawić samochód (np. podczas pobytu na działce) otwarty na dłuższy czas.

Warto także uświadomić, że zamknięty nieużywany samochód także nasiąka wilgocią. Odpowiada za to znane z fizyki przekroczenie temperatury punktu rosy (temperatura w której może rozpocząć się proces skraplania gazu).

Samodzielne czyszczenie wnętrza

Kolejnym elementem który na wiosnę należy wyeliminować jest kurz osiadający na plastikowych elementach. Aby uniknąć reakcji alergicznych (drobiny kurzu unoszą się w całym samochodzie drażniąc spojówki i ograniczając widoczność) powinniśmy dokładnie wyczyścić wnętrze. W tym celu wilgotną szmatką przecieramy wszystkie elementy plastikowe (także zewnętrzne elementy kanałów nadmuchu powietrza). Następnie elementy te należy spryskać sprayem do kokpitu.

Ta ostatnia czynność jest ważna, gdyż spray ma właściwości antystatyczne i kurz nie będzie nam osiadał na elementach plastikowych.

Fachowcy sprawdzą mechanikę

Oprócz samodzielnego czyszczenia samochodu niezbędne jest też sprawdzenie elementów mechanicznych. Po jeździe zimą szczególnie narażone na uszkodzenia są elementy podwozia, zawieszenia oraz układy: kierowniczy, wydechowy, paliwowy i hamulcowy. W tym przypadku samodzielna naprawa dla osoby nieobeznanej z mechaniką może być problematyczna. Dlatego warto oddać samochód w ręce profesjonalistów.

Atutem serweisów Japan Motors jest, że obecnie wybrane grupy części eksploatacyjnych oraz serwisowych dedykowanych do przeglądów okresowych dla samochodów po gwarancji są tańsze nawet do 35%.

Poprzedni wpis Następny wpis