W przedostatniej rundzie niemieckich Mistrzostw w kategorii F4, zwycięstwo odnieśli: Rosjanin Lomko, Amerykanin Crawford i Francuz Bernier. W przyszły weekend na niemieckim torze w Oschersleben nastąpi zakończenie Mistrzostw. Przyznany zostanie tytuł mistrza, o który walczą Crawford (USA) i Edgar (Wielka Brytania).

Rozpoczęła się decydujaca walka o zwycięstwo w FIA ADAC F4 Championship powered by Abarth, podczas których w przedostatniej rundzie sezonu zwyciężyli Rosjanin Vladislav Lomko (US Racing), Amerykanin Jak Crawford (Van Amersfoort Racing) oraz Francuz Victor Bernier (R-ace GP).
Dzięki temu zwycięstwu, Amerykanin skrócił dystans do lidera klasyfikacji, otwierając możliwość nadrobienia strat w ostatni weekend wyścigu. Lider klasyfikacji, Brytyjczyk Jonny Edgar (Van Amersfoort Racing), przystąpi do ostatniego wyścigu z przewagą 23 punktów nad Crawfordem, przewagą która jest dość znacząca, ale nie gwarantuje zdobycia tytułu mistrza.

ADAC Formel 4 – 16 – 18. Lauf Lausitzring II 2020 – Foto: Gruppe C Photography; #4 F4 Tatuus, R-ace GP: Victor Bernier

Pierwsza runda odbyła się w deszczu i Lomko zdołał zaskoczyć startującego z pole postion Eliasa Seppänena (US Racing) i utrzymać się na prowadzeniu aż do mety: „To był bardzo trudny wyścig i pełen niespodzianek – powiedział Lomko na mecie – nie sądzę, żebym mógł cokolwiek poprawić. Naprawdę dobrze się bawiłem”.
W walce o drugie miejsce Francuz Victor Bernier zwyciężył z Seppänenem, a Niemiec Joshua Dürksen (ADAC Berlin-Brandenburg e.V.) był czwarty.

Edgar i Crawford ścierali się ze sobą na pierwszych etapach drugiego wyścigu, aż leciały iskry! Amerykanin okazał się lepszy, obejmując prowadzenie, natomiast Brytyjczyk musiał wydostać się z ostatniego miejsca, kończąc ostatecznie na siódmej pozycji.
„To było bardzo ważne zwycięstwo dla mnie, zwłaszcza biorąc po uwagę następny weekend ” – powiedział Crawford – „ponieważ nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć”.

ADAC Formel 4 – 16 – 18. Lauf Lausitzring II 2020 – Foto: Gruppe C Photography; #95 F4 Tatuus, US Racing – CHRS: Vlad Lomko

Dzięki uplasowaniu się na siódmym miejscu w drugim wyścigu, Edgar mógł rozpocząć trzeci i ostatni start, także bogaty w towarzyszące mu emocje i liczne zwroty akcji. Na starcie, na mokrym torze nie był w stanie wykorzystać swojej pole position. Na pierwszym zakręcie znalazł się na czwartym miejscu, za Bernierem, Brytyjczykiem Oliverem Bearmanem (US Racing) i Dürksenem. W połowie wyścigu, Edgar wypadł z toru, ale udało mu się na niego wrócić tuż za Crawfordem, który zaraz potem zderzył się z Bearmanem i musiał się wycofać. Ostatecznie, Niemiec Tim Tramnitz (US Racing) zajął drugie miejsce, a Edgar otrzymał punkty za zdobycie czwartego miejsca.
Po zakończonym wyścigu, od Edgara usłyszeliśmy słowa zachęty dla jego rywala: „Zdarzenie było pechowe dla niego, ale korzystne dla moich nadziei na zdobycie tytułu mistrza. W Oschersleben nie będę musiał zbyt mocno walczyć. Muszę skończyć wyścig przed Jakiem lub tuż za nim i powinienem sobie z tym poradzić”.

Nürburg: 24 H Nürburgring 2020 on September, 26, 2020, (Photo by Juergen Tap)

Zwycięzca zostanie wyłoniony w ostatniej rundzie wyścigu na torze w Oschersleben zaplanowanego na przyszły weekend.

Aktualna klasyfikacja w mistrzostw FIA ADAC F4 powered by Abarth wygląda następująco: 1. Jonny Edgar (GBR, Van Amersfoort Racing), 264; 2. Jak Crawford (USA, Van Amersfoort Racing), 241; 3. Elias Seppänen (FIN, US Racing), 217.

Poprzedni wpis Następny wpis