Ford Mustang Mach-E Auto-Lider, premiera motoryzacyjna roku

Informując o serii nagród, jakie zdobył w grudniu Ford Mustang Mach-E, pisaliśmy, że nie zdziwimy się, gdy wygra Wielką Warszawską, Wielką Pardubicką, Derby w Epsom i Kentucky Derby. Tych laurów jeszcze nie zdobył, ale kolejny dublet honorów zgarnął. W ogólnopolskim plebiscycie Auto Lider 2022 Mustang Mach-E w wersji GT otrzymał najbardziej prestiżowy tytuł – Premiery Motoryzacyjnej Roku. Ponadto ten prawdziwy łowca nagród zwyciężył w kategorii Crossover/SUV klasy średniej.

Auto Lider

W najważniejszej z konkursowych kategorii (bo obejmującej wszystkie segmenty) Ford Mustang Mach-E zostawił w pobitym polu inne sportowe modele, jakimi są Audi RS e-tron GT oraz Alfa Romeo Gilulia w wersji GTAm.

Plebiscyt Auto Lider organizują uznane marki – magazyny „Motor” i „Auto Moto” oraz serwis magazynauto.pl. Laureatów wybiera jury najliczniejsze i najważniejsze, bo złożone z czytelników. W ostatniej, już dwudziestej, edycji plebiscytu oddali oni ponad 81 tysięcy głosów. Należy zatem uznać, że składają się one na głos zdecydowanie mocny, donośny i najbardziej obiektywny. Absolutnie nie umniejszamy tu znaczenia innych nagród zdobytych w Polsce przez elektrycznego Mustanga. Przypomnijmy, że były to przede wszystkim tytuły The Best Of Moto oraz Car Of The Year Polska. W przypadku Auto Lidera należy jednak mówić o innym charakterze nagród.

Obok tych, jakie zdobył Ford Mustang Mach-E, cieszy także drugie miejsce, jakie w kategorii Minivan zajął S-MAX Hybrid.

Ford Mustang Mach-E

Nawiązując do hasła reklamowego „Możesz mieć elektryka, a możesz mieć ikonę” musimy stwierdzić, że Ford Mustang Mach-E nie jedzie już na legendzie swojego benzynowego protoplasty. Stwierdzenia „nie jedzie” proszę nie odbierać jako wyrażenia kolokwialnego, ale jako motoryzacyjno- napędowe. Innymi słowy – nie jedzie już na oktanach, ale na elektronach i to bardzo dynamicznie. W rezultacie należy uznać, że sam stał się ikoną.

Tak jak najliczniejsze grono jurorów plebiscytu Auto Lider wyraziło uznanie dla elektrycznego Mustanga, tak wyraża je szacowne grono klientów. Swoimi wyborami potwierdzają oni zalety modelu. Tylko w Stanach Zjednoczonych w 2021 roku było tych wyborów 27 140. W rezultacie Mustang zajął na amerykańskim rynku drugą pozycję wśród całkowicie elektrycznych SUV-ów. Europejscy klienci kupili 23 424 Mustangi, z czego 275 sztuk w Polsce.

Nowy rok także zaczął się znakomicie. W styczniu Ford Mustang Mach-E był najchętniej kupowanym samochodem elektrycznym w Polsce. Odebrało go aż 93 klientów, co odpowiada jednej trzeciej całej ubiegłorocznej sprzedaży modelu nad Wisłą. Udział elektrycznego Mustanga w sprzedaży w segmencie wyniósł 18,16% i był ponad dwukrotnie wyższy niż drugiego samochodu w zestawieniu.

– Doskonała sprzedaż modelu w USA, Europie i Polsce nie jest żadnym zaskoczeniem. Jest to bowiem niezwykle dopracowany i świetnie prowadzący się samochód – powiedział Piotr Pawlak, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska. Każdy, kto czytał wnioski, jakie przeniósł nasz test Mustanga nowej epoki wie, że i w naszej skromnej opinii zaskoczenia tu nie ma.

Radek Pszczółka

Ford Mustang Mach-E Auto-Lider, premiera motoryzacyjna roku
Poprzedni wpis Następny wpis