Mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (mLSD) poprawia przyczepność wersji Transita z napędem na przednie koła. W efekcie, bez napędu na obie osie system zwiększy przyczepność w trudnych warunkach pogodowych i w terenie.

Mechanizm mLSD w modelach Trail i Active

W mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu wyposażone są seryjnie modele Transit Trail i Transit Custom Trail, które zostały zaprojektowane specjalnie do pracy w trudniejszych warunkach. Wybór układów napędowych pozwala na zapewnienie lepszej przyczepności kół w trudnych warunkach. Jest to ciekawa alternatywa dla tych, którzy nie chcą decydować się na napęd na wszystkie koła AWD, ale zależy im na pełnej mobilności nawet wtedy, gdy nawierzchnia jest słabej jakości lub jest ślisko.

System mLSD występuje także opcjonalnie w wariantach Active. Modele te wspierają aktywny styl życia klientów prywatnych i biznesowych, oferując między innymi dodatkowe elementy chroniące nadwozie. Zewnętrzne nakładki stylizacyjne inspirowane samochodami SUV dodają im wizualnej atrakcyjności, a także zwiększają praktyczność na nieutwardzonych drogach. Mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu przedniej osi zapewnia zaś trakcję na luźnych, sypkich lub mokrych nawierzchniach.

Czytaj nasz test modelu Ford Tourneo Custom Active

Modele Active i Trail z mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu mLSD pokazują, jak wszechstronna i funkcjonalna może być gama modelowa Transita. Nawet bez napędu na wszystkie koła,trudne warunki tj. błoto, piach czy mokry, zabrudzony asfalt, nie są przeszkodą w dotarciu do celu.

Jak działa mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu mLSD?

Rola mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu mLSD jest prosta i jasna. Mechanizm różnicowy mLSD opracowano wspólnie ze specjalistami od układów napędowych firmy Quaife. Automatycznie przenosi on w warunkach słabej przyczepności moment obrotowy silnika na koło o największej przyczepności. W standardowych mechanizmach różnicowych moment obrotowy silnika przenoszony jest równomiernie na obie osie bez możliwości podziału. Jeśli jedno z kół straci przyczepność, drugie nie dostanie więcej momentu obrotowego. Przełoży się to na utratę mocy i możliwości wyjechania z trudnego terenu. Nad zachowaniem przyczepności próbują zapanować systemy bezpieczeństwa, które starają się odzyskać stabilność np. redukując moc, ingerując w układ hamulcowy itp. System mLSD umożliwia kierowcom Transita Trail i Transita Customa Trail sprawniejsze pokonywanie nieutwardzonych odcinków, żwirowych dróg, nierównych i trudnych nawierzchni. Mówiąc obrazowo, ryzyko „zakopania się” w trudnym terenie jest zdecydowanie mniejsze.

System elektronicznej kontroli stabilności pojazdu ponownie skalibrowano w celu zharmonizowania go z systemem mLSD. Ten sam, zaawansowany mechanizm różnicowy wykorzystano też do poprawy przenoszenia napędu i właściwości jezdnych modeli Ford Performance: Focusa RS poprzedniej generacji czy obecnie oferowanych Fiesty ST i Focusa ST.

Kompaktowe rozmiary i lekka konstrukcja mechanizmu mLSD nie tylko wpłynęły na poprawę możliwości modeli Transit z napędem na przednie koła. Pozwoliły też zachować optymalną ładowność i pełną pojemność wnętrza, co dla wielu użytkowników jest priorytetem. Bardzo często właśnie przez lepsze właściwości dotyczące ładowności, użytkownicy decydują się zrezygnować z napędu AWD. Teraz, dzięki mLSD nie muszą rezygnować z lepszej trakcji. Kolejną zaletą jest prosta, mechaniczna konstrukcja mechanizmu mLSD. Nie wymaga ona dodatkowych czynności serwisowych . Objmuje ją standardową gwarancją Forda, co pozwala na utrzymanie atrakcyjnych kosztów posiadania Transita.

Poprzedni wpis Następny wpis