Ford na Goodwood Festival of Speed 2022;

Goodwood Festival of Speed to oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, festiwal prędkości. Samochody typu van do demonów prędkości nie należą. Co zatem, poza tym, że będzie się pięknie – światowo premierowo – prezentował, będzie tam robił Ford Pro Electric SuperVan? Potwierdzał dynamikę przyspieszenia vanów z napędem elektrycznym i dowodził szybkiego tempa elektryfikacji modeli Forda? To na pewno; a co jeszcze, okaże się przy bliższym poznaniu. Pro Electric SuperVan nie będzie jedyną atrakcją Forda podczas Goodwood Festival of Speed 2022.

Do atrakcyjności i prędkości w Goodwood Ford nas przyzwyczaił, że wspomnimy tylko ubiegłoroczny Festiwal Prędkości, podczas którego urzekł nas siedmiosilnikowy Mustang Mach-E 1400 o mocy 1 419 KM.

Na co zwrócimy uwagę w tym roku? Poza tym, że będziemy świadkami światowej premiery Forda Pro Electric SuperVan, to poznamy debiutującego w Europie Rangera Raptora nowej generacji. Ponadto zobaczymy bolid e-wyścigowy TFZ-P1, który przygotował zespół Fordzilla.

Ford Pro Electric SuperVan

Debiutujący podczas Goodwood Festival of Speed 2022 model jest najnowszym przedstawicielem liczącej sobie ponad pięćdziesiąt lat legendarnej serii sportowych SuperVanów. Pierwsza w pełni elektryczna super-ciężarówka Forda powstała na bazie niedawno zaprezentowanego modelu E-Transit Custom. Ten w pełni elektryczny van jest następcą najchętniej kupowanego w Europie samochodu dostawczego. Jednocześnie jest jednym z czterech nowych, elektrycznych samochodów użytkowych, jakie Ford Pro wprowadzi do Europy po E-Transicie do 2024 roku.

Ford skonstruował model Electric SuperVan z założeniem zaprezentowania ekstremalnych osiągów i – podnoszącej efektywność pracy – pełnej komunikacji auta z siecią. Te właśnie cechy wyróżniają elektryczne produkty Ford Pro nowej generacji.

– Od 1971 roku SuperVan Forda sprawdza potencjał Transita i przesuwa granice jego osiągów – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor Ford Performance Motorsports. – Nowy Ford Pro Electric SuperVan inauguruje erę wyższych możliwości, dzięki zelektryfikowanemu układowi napędowemu i rozbudowanej łączności. Takich możliwości, jak oferowane przez naszego nowego, w pełni elektrycznego E-Transita Custom.

Więcej szczegółów poznamy w Chichester (w pobliżu którego odbywa się Goodwood Festival of Speed) 23 czerwca.

Festiwal Prędkości Goodwood 2022

Ranger Raptor drugiej generacji

Samochód można zamawiać w Polsce od dwóch tygodni, a teraz doczekaliśmy się jego – jakże dynamicznej – premiery w Europie. Debiut pick-upa Forda nowej generacji na Starym Kontynencie będzie miał dwie odsłony, albo raczej – dwa oblicza. Na torze off-roadowym swoje możliwości zaprezentuje Ranger Raptor z trzylitrowym silnikiem EcoBoost V6 (288 KM i  491 Nm). Przypomnijmy, że samochód ma udoskonalone elementy poprawiające właściwości jezdne zarówno na drodze, jak i w terenie. Najważniejsze z nich to amortyzatory FOX z wewnętrznym bypassem Live Valve i z funkcją tłumienia, zależnego od pozycji amortyzatora, a także siedem trybów jazdy – trzy drogowe i cztery terenowe. Pełną łączność ze światem zewnętrznym (i wirtualnym) zapewnia system SYNC 4A nowej generacji firmy Ford z dwunastocalowym centralnym ekranem dotykowym.

Wersja Raptora o drugim obliczu, która pojawi się na Goodwood Festival of Speed 2022, jest wyjątkowa swoim przesłaniem. Ford nadał jej barwy „Very Gay Raptor”, aby wesprzeć społeczność LGBTQ+ i walczyć z dyskryminacją. „Bardzo Tęczowy Raptor” będzie towarzyszył nowemu cyklowi dyskusji pod hasłem „Trudne rozmowy” prowadzonych w bardzo tęczowym wystroju. Cykl „Tough Talks” ma na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób branża motoryzacyjna może promować kulturę równości i przyjaznego współistnienia ze społecznością LGBTQ+.

Very Gay Raptor

Tu musimy przypomnieć, że „Very Gay Raptor” powstał przed rokiem, po tym, jak Ford zareagował na obraźliwy komentarz w jednym z portali społecznościowych. Wizualizacja perłowo złotego Forda Rangera Raptora, ozdobionego tęczową grafiką i różowym sercem na klapie, spotkała się z tak pozytywnym odzewem w social mediach, że Ford wyprodukował w Wielkiej Brytanii i Niemczech dwa egzemplarze „Bardzo Tęczowego Raptora”.

Tą wersją najtwardszego modelu w gamie marka wzmacnia swój głos przeciw dyskryminacji w sieci i okazuje solidarność ze społecznością LGBTQ+.

Ford na Goodwood Festival of Speed 2022;

Wyścigówka TFZ-P1

Fordowski e-bolid zespołu Fordzilla pojawi się na Goodwood Festival of Speed 2022 na stoisku Go Electric. Pełnowymiarowa wersja wyścigówki TFZ-P1, łącząca świat realny i wirtualny, da gościom Festiwalu Prędkości możliwość zapoznania się z niezwykłym symulatorem e-wyścigów. Jak łączą się te światy potwierdza fakt, że oryginalny samochód wyścigowy P1 Teamu Fordzilla miał premierę na targach Gamescom 2020. Był to pierwszy wirtualny bolid stworzony we współpracy graczy i projektantów z biura producenta samochodów. Pełnowymiarowy, rzeczywisty prototyp pojazdu Team Fordzilla przedstawił trzy miesiące później.

Goodwood Festival of Speed 2022 potrwa od 23 do 26 czerwca.

Radek Pszczółka

Ford na Goodwood Festival of Speed 2022;
Poprzedni wpis Następny wpis