Wybierz markę

Multi-collision airbag to nowe rozwiązanie firmy Hyundai/Kia mające na celu zwiększyć bezpieczeństwo podczas złożonego z kilku zdarzeń wypadku. Pierwsza poduszka powietrzna, która ochroni pasażera więcej niż jeden raz.

Samochody są tworzone w taki sposób, by możliwie najlepiej zabezpieczyć pasażerów w prostym zdarzeniu drogowym, kiedy dochodzi do uderzenia auta w przeszkodę. Są jednak sytuacje, kiedy zdarzenie ma charakter bardziej złożony. Auto odbija się od przeszkody i jedzie dalej, albo wyjeżdża na przeciwległy pas ruchu i zostaje uderzone drugi raz przez inny pojazd. Przed takimi sytuacjami chroni m.in. system hamulca pokolizyjnego. Niestety nie zawsze spełni swoją funkcję.

Hamulec pokolizyjny to system, który w momencie uderzenia w przeszkodę uruchamia hamulce, by auto po uderzeniu jak najszybciej się zatrzymało. Cóż jednak z tego, że się zatrzyma, gdy inny pojazd uderzy w nie drugi raz? W takich sytuacjach ma pomóc zaprojektowana przez inżynierów koncernu Hyundai/KIia poduszka wielokolizyjna.

Opracowali poduszkę powietrzną, która może zostać odpalona drugi raz. System sensorów umieszczonych w kabinie określa w jakim stanie znajduje się auto i w jakim położeniu znajdują się pasażerowie. Gdy warunki są dobre i zachodzi potrzeba ponownego odpalenia poduszki powietrznej, następuje to. Nie może bowiem dojść do tego, gdy np. kierownica znajduje się zbyt blisko głowy kierowcy lub kierowca jest o nią oparty.

Koreańczycy już testowali to rozwiązanie i uważają, że próby wypadły na tyle pomyślnie, iż niebawem multi-collision airbag zostanie wprowadzony do auta produkcyjnego. Kiedy? Tego jeszcze nie wiemy.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!