Najchętniej kupowanym obecnie modelem SUV marki Hyundai na rynku europejskim jest Tucson – od premiery rynkowej w 2015 roku do europejskich klientów trafiło już ponad 200 tysięcy samochodów. Teraz na rynek wjeżdża nowy model – Kona – który będzie pozycjonowany nieco niżej i uzupełni gamę hatchbacków i30 oraz i20 o miejskiego SUV-a.

Śmiało można stwierdzić, że takiego modelu w gamie Hyundaia jeszcze nie było. Odważnie narysowany, miejski crossover ma zupełnie nową dla tej marki stylistykę z kaskadowym grillem oraz trzema parami reflektorów. Główne – mijania i drogowe – znajdują się pośrodku, nad nimi umieszczono światła do jazdy dziennej, a na samym dole przeciwmgielne. Stylistykę wzmacnia dodatkowy otwór nad grillem głównym oraz potężnie obudowane tworzywem sztucznym nadkola. Szeroki rozstaw kół oraz wizualnie niska sylwetka tworzą sportowego SUV-a.

hyundai_kona_55

Projekt wnętrza jest spójny z najnowszymi modelami Hyundaia, takimi jak i30 czy Ioniq. Założenia są dokładnie takie same – najwyższy poziom ergonomii i wygody obsługi, a także wysoka jakość montażu. Całkowitą nowością w modelu Kona jest 8-calowy wyświetlacz przezierny, który prezentuje informacje istotne podczas prowadzenia samochodu, bezpośrednio na linii wzroku kierowcy. Tę samą wielkość ma ekran systemu multimedialnego, oferowanego wraz z 7-letnim bezpłatnym abonamentem usług LIVE Services. Zawierają one informacje uaktualniane w czasie rzeczywistym, np. informacje pogodowe, informacje dotyczące korków na drogach i radarów, a także dostęp do wyszukiwarek online.

hyundai_kona_3

Kolejną nowością w dziedzinie multimediów jest funkcja Display Audio, dzięki której można przeglądać na ekranie samochodu zawartość własnego smartfona. Do dyspozycji jest także bezprzewodowa ładowarka indukcyjna.

Wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa obejmuje wszystkie znane z innych modeli Hyundaia układy wspomagające jazdę, takie jak:

  • system autonomicznego hamowania awaryjnego wraz z funkcją wykrywania pieszych,
  • funkcję wykrywania obiektów w martwym polu widzenia kierowcy,
  • system ostrzegania o ruchu poprzecznym,
  • asystenta utrzymywania pasa ruchu,
  • system kontroli poziomu uwagi kierowcy,
  • statyczne doświetlenie zakrętów oraz automatyczne światła drogowe.

hyundai_kona_66

Samochód będzie oferowany z dwoma silnikami benzynowymi z bezpośrednim wtryskiem paliwa oraz turbodoładowaniem. Mniejsza jednostka 1.0 T-GDI rozwija moc 120 KM i współpracuje z 6-stopniową manualną skrzynią biegów. Według danych producenta średnie zużycia paliwa wynosi 5,3 l/100 km. Mocniejszym wariantem będzie motor 1.6 T-GDI o mocy 177 KM zapewniający świetne osiągi oraz zużycie paliwa na poziomie 7,3 l/100 km. Będzie współpracował wyłącznie z 7-stopniowym automatem dwusprzęgłowym DCT.

Wraz z pojawieniem się Kony, na rynku zadebiutują także nowe silniki Diesla 1.6, których parametrów na razie nie znamy. Podobnie jak jednostki benzynowe, będą łączone z 6-biegowymi, manualnymi skrzyniami lub automatami DCT. Opcją będzie napęd na cztery koła.

Poprzedni wpis Następny wpis