Każdy ma własną definicję samochodu rodzinnego, ale większość z nas postrzega je jako transportery do przewozu gromadki dzieci. Nie od dziś wiadomo, że pociechy są najbezpieczniejsze w fotelikach, a jeżeli już o nich mowa, to najlepiej by były mocowane za pomocą zaczepów typu ISOFIX. Niestety nie każde auto jest wyposażone w więcej niż dwa zaczepy, ale są na rynku takie modele. Oto oferta Grupy PGD.

Co to jest ISOFIX?

_DSC0963

W dużym uproszczeniu zaczep typu ISOFIX to dwa ucha montażowe przytwierdzone do nadwozia samochodu, do których mocuje się fotelik. Sam fotelik musi być do tego przystosowany. Samochody natomiast od 2011 roku muszą być wyposażone w system ISOFIX. To właśnie dlatego nawet w zupełnie nierodzinnych pojazdach jak Fiat 124 Spider czy Ford Mustang znajdziemy takie mocowania.

Ile ISOFIX-ów w kabinie?

Standardem niemal każdego auta są dwa stanowiska ISOFIX ulokowane na zewnętrznych siedzeniach kanapy. Wyjątkiem od tej reguły są samochody sportowe, wyposażone w dwa fotele. Wówczas ISOFIX znajdziemy tylko na siedzeniu pasażera, co wydaje się zupełnie oczywiste. Są także auta, które takich zaczepów mają więcej, co umożliwia przewiezienie trójki dzieci, a każde z nich będzie podróżowało w foteliku z systemem ISOFIX.

Nissan-Micra-2017-1600-51
Nowy Nissan Micra jest wyposażony w standardowe zaczepy ISOFIX na przednim fotelu

Takie można uznać za najbardziej rodzinne, a oferta Grupy PGD jest nie tylko szeroka, ale także zaskakująca. Bo co może łączyć małego Nissana Micrę z wielkim Fordem Tourneo Custom? Właśnie liczba mocowań ISOFIX. W obu modelach, pomimo skrajnych różnic są aż trzy mocowania i to w standardzie. Koncepcja w obu jest jednak inna.

Mała Micra jest wyposażona w dwa mocowania na dwóch skrajnych miejscach z tyłu oraz jedno na fotelu pasażera z przodu. Daje to możliwość przewiezienia bezpiecznie trójki dzieci na przykład samotnemu rodzicowi. Micra może być znakomitym, drugim pojazdem w rodzinie do odwożenia trójki dzieci do przedszkola. Natomiast na długie wyjazdy lepsze są vany, a największym w gamie Forda jest Tourneo Custom z dwoma stanowiskami ISOFIX w drugim rzędzie oraz jednym w trzecim rzędzie siedzeń. To jednak nie jest wszystko, co ma do zaoferowania Ford.

Każdy z trzech niezależnych foteli Forda S-Max i Galaxy ma własne mocowania ISOFIX
Każdy z trzech niezależnych foteli Forda S-Max i Galaxy ma własne mocowania ISOFIX

Są także typowo rodzinne samochody Ford S-Max i Galaxy, w których na seryjnie montowanych trzech niezależnych siedzeniach w drugim rzędzie można zapiąć trzy foteliki. Podobnie jest w Seacie Alhambra, także wyposażonym w trzy niezależne fotele.

Samochody w Grupie PGD z trzema mocowaniami ISOFIX:

Poprzedni wpis Następny wpis