Wybierz markę

Opadające na jezdnię liście, deszcz, duże różnice temperatur w ciągu doby – jesień to dla kierowców bardzo wymagająca pora roku. Dlatego warto przeprowadzić sezonowy przegląd samochodu i dostosować styl jazdy do panujących warunków. Oto 10 wskazówek, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort podróżowania autem w najbliższych miesiącach.

1. Każdy milimetr ma znaczenie

Jesienią nawierzchnia jezdni staje się zimna i mokra, dlatego tak ważna jest zadbanie o odpowiednią kondycję opon. Szczególnie zwróćmy uwagę na głębokość bieżnika, która ma duży wpływ na przyczepność i zdolność hamowania. Eksperci zalecają, aby wymienić opony po osiągnięciu 2 mm wysokości bieżnika. Warto pamiętać, że prawo zabrania jazdy, jeśli bieżnik ma wysokość mniejszą niż 1,6 mm – auto z takimi oponami przy prędkości 90 km/h może całkowicie stracić przyczepność na mokrej powierzchni. Pamiętajmy również o sprawdzeniu ciśnienia w oponach co najmniej raz w miesiącu.

2. Liście są równie śliskie co śnieg

Polska złota jesień z pewnością zapewnia przyjemne krajobrazy do podziwiania podczas podróży samochodem, jednak powinniśmy mieć na uwadze, że opadające liście tworzą powierzchnię równie śliską co śnieg. Doświadczony kierowca sportowy Jordi Gené radzi zachować szczególną ostrożność i unikać nagłego hamowania: – Jeśli wpadniesz w poślizg na zakręcie, nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą. A jeśli opony stracą przyczepność, ogranicz manewry do czasu odzyskania pełnej kontroli nad pojazdem.

 

3. Zostaw sobie przestrzeń na drodze

Kiedy widoczność jest bardzo ograniczona z powodu mgły, należy utrzymywać większy odstęp od pojazdu znajdującego się przed nami. Przy widoczności wynoszącej 50 metrów właśnie taką odległość powinniśmy zachować od innych aut. – W ten sposób mamy pewność, że wystarczy nam miejsca do hamowania w przypadku niespodziewanego zdarzenia – wyjaśnia Gené. W warunkach ograniczonej widoczności przydaje się Front Assist, który kontroluje odległość samochodu od innych pojazdów na drodze i włącza hamulce, gdy zaistnieje taka potrzeba.

 

4. Wiedz, kiedy postawić na światła przeciwmgielne

Przy zamglonej pogodzie należy również pamiętać o włączeniu świateł przeciwmgielnych. Oświetlanie jezdni światłami drogowymi, gdy panują na niej takie warunki atmosferyczne, może okazać się niebezpieczne. – Światła drogowe tworzą na zamglonej szybie charakterystyczny efekt, który uniemożliwia dostrzeżenie zarysu pojazdu znajdującego się przed nami – tłumaczy Gené.

5. Nie bój się korzystać ze świateł drogowych

Wraz z przejściem na czas zimowy, dni stają się krótsze i więcej kierowców jeździ po ciemku. Aż 30% wszystkich wypadków w Europie ma miejsce w nocy, dlatego tak ważne jest korzystanie podczas jazdy z odpowiedniego świateł. Światła drogowe należy stosować na drogach międzymiastowych o słabej widoczności, o ile nie ma mgły. – Wielu kierowców mimo zaleceń nie stosuje ich, ponieważ boją się oślepienia kierowcy nadjeżdżającego z przeciwnego kierunku. W takich okolicznościach przydaje się asystent świateł drogowych – komentuje Maite París, odpowiedzialna za reflektory w firmie SEAT. System ten wykrywa obecność pojazdów jadących w obu kierunkach i automatycznie włącza światła mijania.

 

6. Zadbaj o dobrą widoczność podczas deszczu

Eksperci twierdzą, że jazda ze zużytymi wycieraczkami może zmniejszyć widoczność nawet o 30%. Należy wymieniać je raz w roku, najlepiej właśnie jesienią, gdy zwykle panuje bardziej deszczowa pogoda. Warto pamiętać, że czyste szyby zaparowują znacznie trudniej niż zabrudzone. Z parą wodną można poradzić sobie również, kierując dysze gorącego powietrza na przednią szybę. W podobnych sytaucjach pomocnym dla kierowcy będzie także asystent aktywnego utrzymania pasa ruchu, który ostrzeże o zboczeniu z kursu, a nawet subtelnie skoryguje pozycję pojazdu na pasie jezdni.

 

7. Postraj się o więcej bezpieczeństwa

Nie tylko deszcz sprawia, że jesienią nawierzchnia bywa bardzo śliska – podobny efekt daje wilgotne powietrza w połączeniu z niskimi temperaturami. – Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza na zakrętach. Powinniśmy dwukrotnie zwiększyć odległość naszego samochodu od pojazdu przed nami, a także od czasu do czasu nacisnąć hamulec, aby osuszyć klocki hamulcowe i przetestować ich skuteczność – radzi Gené.

 

8. Przy akwaplanacji zapomnij o hamulcach

Aquaplaning, czyli akwaplanacja, to zjawisko polegające na utracie przyczepności pojazdu w wyniku utworzenia się klina wodnego między oponą a jezdnią. Samochód zaczyna ślizgać się po wodzie, której bieżnik nie jest w stanie odprowadzić, co może grozić całkowitą utratą kontroli nad autem. – W takiej sytuacji nigdy nie wciskaj hamulców, dopóki koła nie odzyskają kontaktu z twardą nawierzchnią. Dopiero wtedy skoryguj pozycję samochodu delikatnymi ruchami kierownicy – podpowiada Gené.

 

9. Chwyć pewnie na kierownicy podczas wietrznej pogody

Porywisty wiatr może okazać się poważnym wyzwaniem podczas jazdy po drogach międzymiastowych. Zaleca się zmniejszenie prędkości oraz utrzymanie mocnego chwytu na kierownicy w momencie wyprzedzania ciężarówek, ponieważ silny podmuch powietrza może zaburzyć stabilność samochodu.

10. Unikaj bliskich spotkań z dzikimi zwierzętami

Jesień to okres godowy dla wielu dzikich zwierząt – w tym czasie są bardziej aktywne i poruszają się w stadach. Bardzo ważne jest, aby zwolnić podczas jazdy po drogach, na których znajdują się znaki ostrzegające przed dzikimi zwierzętami.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!