Wybierz markę

concept-car_kee_002--kia-1920x-jpg

Kia Kee to koncept, który został zaprezentowany po raz pierwszy na Frankfurt Motor Show w 2007 roku. Czym wyróżniał się ten projekt i jakie jego cechy odziedziczyły wozy Kii, które przedstawiono później?

Kee miała przede wszystkim prezentować sportowy charakter. Technicznie było to osiągnięte między innymi przez niską masę zestawioną z 200-konnym silnikiem V6 o pojemności skokowej wynoszącej 2,7 l. Jednostka przekazywała moc na przednie koła Kee za pośrednictwem 6-biegowej przekładni sekwencyjnej. Dieta, którą zastosowano w przypadku tego konceptu polegała na użyciu lekkich stopów aluminium oraz paneli z tworzywa sztucznego.

concept-car_kee_003--kia-1920x-jpg

Nadwozie konceptu mierzyło 4325 mm długości, 1860 mm szerokości i 1315 mm wysokości. Rozstaw osi tego małego sportowca miał 2675 mm. To zapewniało przednionapędowej Kii Kee dużą zwinność.

Za projekt tego konceptu odpowiadał Peter Schreyer. Ten stylista ma na swoim koncie między innymi wygląd modeli Optima, Sportage, Sorento, K9 i nowego Hyundaia Tucsona. Kee był jednym z pierwszych wozów Kii obok Soula z nowym pasem przednim.

concept-car_kee_004--kia-1920x-jpg

Nowoczesna sylwetka o dynamicznych liniach nie została wykorzystana przez Kię do budowy wozu produkcyjnego, a szkoda, bo Kee wygląda na doskonałe auto do weekendowych przejażdżek. Koreański producent wycisnął z tego limonkowego wozu kilka cech, które wykorzystał w swoich późniejszych modeli. Widać np., że niektóre kolejne pojazdy Kii, w tym nowy Sportage zostały wyposażone w przednie reflektory podobne do tych, które Peter Schreyer naszkicował dla tego konceptu.

Z Kee wiąże się ciekawostka, która z pewnością jest niezbyt miłym wspomnieniem dla Kii. Auto uległo poważnemu uszkodzeniu w trakcie transportu na LA Auto Show po tym, jak zerwały się zabezpieczenia. Auto miało solidnie zniszczony przód. Zostało ono jednak naprawione, by móc pojawić się jeszcze na targach samochodowych.

concept-car_kee_005--kia-1920x-jpg

Kee jak wiele koncepcyjnych wozów, w tym nowszy GT4 Stinger świadczy o tym, że Kia ma zakusy by stworzyć auto sportowe. Na razie najbardziej charakternym wozem oferowanym przez tę markę w Polsce jest Cee’d GT z 204-konnym silnikiem 1.6 T-GDI.

Odwiedź stronę Kia Eforia i dowiedz się więcej o sportowej Kii Cee’d GT

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!