W Polsce KIA jest znana głównie z samochodów osobowych. Podczas największej międzynarodowej wystawy wojskowej na Bliskim Wschodzie i w Afryce, KIA zaprezentowała jednak… lekki koncepcyjny pojazd taktyczny oraz podwozie do zabudowy. Czy nie przypomina amerykańskiego HUMMERA?

Pojazd tego typu jest ważnym elementem systemu obronny każdej armii. Kia dostarcza go armii Korei Południowej od 2016 roku. Obecnie, KIA zaoferowała nowość, którą chce zdominować rynki na Bliskim Wschodzie.

Nowy, koncepcyjny, czteromiejscowy lekki samochód ciężarowy posiada przedział do transportu żołnierzy oraz uzbrojenia. Atrakcyjny design i doskonała wszechstronność nowych pojazdów mogą przełożyć się na nowe zamówienia aut wojskowych marki Kia.

Podczas targów, oprócz koncepcyjnego Light Tactical Cargo Truck, Kia prezentuje również podwozie do zabudowy. Może ono służyć do budowy innego typu pojazdów opancerzonych. Układ napędowy i solidna rama dają wyobrażenie o możliwych zastosowaniach tej platformy.

Kia Light Tactical Cargo Truck

Koncepcyjny Light Tactical Cargo Truck powastał w ścisłej współpracy z administracją rządową, która tworzy program rozwoju obrony narodowej. Modułowe podwozie pozwala oferować pojazd w wariancie standardowym oraz jako model z przedłużonym rozstawem osi. Pozwoli to na produkcję samochodów do celów dowództwa taktycznego i rozpoznania terenu, pojazdów uzbrojonych i wiele innych.

Light Tactical Cargo Truck został zaprojektowany na potrzeby sił zbrojnych i zapewnia doskonałą mobilność w trudnym terenie oraz trwałość i funkcjonalność w każdych warunkach. Samochód nieopancerzony z długim rozstawem osi można dostosować do różnych potrzeb, takich jak skrzynia ładunkowa, mobilny warsztat czy centrum łączności. Pojazd może przewieźć dziesięciu w pełni uzbrojonych żołnierzy oraz, w tylnej części, do trzech ton ładunku.

Kia Light Tactical Cargo Truck napędza 225-konnym silnik wysokoprężny, który spełnia normę Euro 5. Napęd na cztery  koła przekazuje ośmiobiegowa przekładnia automatyczna. Ciężarówka posiada: niezależne zawieszenie, klimatyzację, mechanizm różnicowy o ograniczonym tarciu, opony typu run-flat oraz w elektromagnetyczny system zakłócający namierzanie.

Poprzedni wpis Następny wpis