Kia Tellruide została Światowym Samochodem Roku,  a kilka dni temu zadebiutował nowy Hyundai Santa Fe. Te dwa SUV-y zawdzięczamy głównie rynkowi amerykańskiemu. Co jeszcze ciekawego oferują marki Hyundai i Kia za Oceanem, czego nie znamy? Przyjrzyjmy się SUV-om i crossoverom.

Jeśli wydaje wam się, że crossovery sprzedają się tylko w Europie, to byliście do tej pory w błędzie. Najmniejszą propozycją jest zgrabny Hyundai Venue, będący 4-metrowym odpowiednikiem Hyundaia Kony, ale o zupełnie innej sylwetce. Auto ma nadwozie wyższe, mniej sportowe, za to bardziej funkcjonalne. Pod maską pracuje benzynowy silnik 1.6 o mocy 121 KM. W Europie odpowiednikiem tego modelu jest Kia Stonic.

Hyundai Venue
Hyundai Venue

Nieco większa od Venue jest Kia Soul, którą doskonale znamy z naszego rynku, ale jej trzecia generacja nie jest już u nas oferowana. Nowa Soul nieznacznie urosła, ale ma dokładnie tę samą sylwetkę. Pod maską pracują silniki benzynowe 1.6 i 2.0. Jest też wersja elektryczna i sportowa o mocy aż 200 KM.

Kia Soul
Kia Soul

Wyżej pozycjonowana i o prawie 20 cm dłuższa jest Kia Seltos – kompaktowy crossover oferowany również w Australii. Najmniejszy wśród tych, które są dostępne z napędem na cztery koła. Model ten nie ma odpowiednika na rynku europejskim, choć gdyby na siłę takiego wybrać, byłaby nim Kia X-Ceed. Co prawda koncepcja jest zupełnie inna, ale gabaryty podobne.

Kia Seltos
Kia Seltos

Jeśli chodzi o wyżej pozycjonowane modele, to pomiędzy opisanymi a największymi są tylko te, które znamy również na naszym rynku – Kia Sportage, Hyundai Tucson, Kia Sorento i Hyundai Santa Fe. Dopiero dalej mamy Hyundaia Palisade i Kię Tellruide. Samochody pełnowymiarowe, mogące śmiało konkurować z „prawdziwymi” SUV-ami amerykańskimi. 5-metrowe auta, mogące pomieścić trzy rzędy foteli z mocnymi, benzynowymi silnikami.

Genesis GV80
Genesis GV80

Warto jednak na koniec wspomnieć o marce Genesis, czyli submarce premium koreańskiego koncernu. Pierwszym jej modelem jest GV80 zaprezentowany na początku 2020 r. Napędzają go mocne silniki generujące 300 i 375 KM, a standardem jest tylny napęd. Na zamówienie można mieć również AWD. Nie wiadomo jeszcze, czy auto trafi również na rynek europejski.

Poprzedni wpis Następny wpis