Fiat Professional prezentuje nowe Ducato łączące wszystko, co najlepsze w zakresie pojemności, osiągów, elastyczności, innowacji w technologii i w komforcie na pokładzie oraz bezpieczeństwie, osiągach, łączności i stylu.

Model Ducato kończy 40 lat i świętuje ten jubileusz jako lider rynku, będąc najlepiej sprzedającym się lekkim samochodem dostawczym w Europie w roku 2020.

Już teraz,  dzięki najszerszej gamie „all-forward”, nowe Ducato potwierdza nie tylko swoją wiodącą pozycję, ale także ciągłe udoskonalanie się, aby spełniać wszystkie wymagania Klientów w zakresie transportu i mobilności. Sami Klienci od zawsze uznawali wiodącą pozycję modelu pod względem osiągów, elastyczności i rozwoju, ukierunkowanych na wykorzystywanie nowych możliwości i sprostanie wyzwaniom rynku.

Nowe Ducato i znany styl

Nowe Ducato ma dobrze znany i lubiany wygląd, ale jego dynamiczny i elegancki styl dodatkowo podkreślono dzięki zastosowaniu nowych reflektorów z technologią „Full LED”. Są one podzielone na trzy części, z których dolną stanowi charakterystyczny świetlny „podpis” Ducato.

I jak zawsze w modelu Ducato, „styl idzie w parze z funkcjonalnością”. Trzy centralne lampy nie tylko mają zdecydowanie nowoczesny charakter, ale zapewniają też o 30% więcej światła niż konwencjonalne reflektory halogenowe. Wreszcie, górna część jest przeznaczona na kierunkowskaz, którego styl również został odświeżony, dzięki taśmie LED ze stopniowo włączającymi się diodami, co tworzy efekt niezwykle lubiany i często stosowany w samochodach osobowych, a teraz dostępny także w modelu dostawczym.

Odświeżenie nadwozia obejmuje szeroki grill i nowe osłony podwozia oraz nowy emblemat Fiata, podkreślający, że samochód produkowany w fabryce w Atessie, należy do włoskiej marki. Dopełnienie prac nad stylem stanowi wprowadzenie zupełnie nowego szarego koloru nadwozia Lanzarote Grey, podkreślającego „żądny przygód” charakter nowego Ducato i przeznaczonego przede wszystkim dla Klientów sektora rekreacyjnego.

Technologia i komfort na pokładzie.

We wnętrzu samochodu należy podkreślić, że w kabinie trwa prawdziwa „rewolucja”, mająca na celu poprawę jakości i komfortu jazdy, dzięki zastosowaniu praktycznych rozwiązań, takich jak: funkcja „Keyless Entry and Go”, umożliwiająca otwieranie i zamykanie drzwi samochodu i przestrzeni ładunkowej oraz uruchamianie silnika bez użycia kluczyka; elektryczny hamulec postojowy pozwalający usunąć z kabiny masywne elementy, fotel pasażera typu „Eat and Work”, który po złożeniu staje się wygodną przestrzenią do pracy lub spożywania przekąsek; tacka do bezprzewodowego ładowania smartfonów, a także podwójne wejścia USB typu A i C, gniazdo 230 V; podgrzewana przednia szyba z wewnętrznymi grzałkami elektrycznymi do szybkiego odszraniania.

Odświeżone wnętrze wzbogacono o przeprojektowaną deskę rozdzielczą, nową kierownicę, gałkę dźwigni zmiany biegów, nowe panele drzwiowe oraz nowy panel sterowania automatyczną klimatyzacją.

Fotele o bardziej nowoczesnym wyglądzie z poprawionym wypełnieniem oferują więcej przestrzeni i komfortu, a nowe elektryczne wspomaganie kierownicy, będące standardem w całej gamie, pozwala na bardziej precyzyjne prowadzenie samochodu w każdych warunkach jazdy i obciążenia. To w połączeniu z kierownicą o zmniejszonym rozmiarze na nowo definiuje pojęcie komfortu w nowej kabinie Ducato, z korzyścią dla ergonomii i zmniejszenia stresu kierowców i pasażerów przy wytężonej pracy.

Nowe jest również w pełni cyfrowe oprzyrządowanie we wnętrzu samochodu, dzięki systemowi „Full Digital Cockpit” dostarczającemu w jasny sposób praktycznych informacji i alertów dotyczących podróży, od nawigacji satelitarnej 3D po systemy wspomagania kierowcy i oferującemu dużą elastyczność, aż po opcje rekonfiguracji i interakcji z systemem informacyjno-rozrywkowym Uconnect, aby jak najlepiej dostosować się do potrzeb kierowcy. Do tego należy dodać nowe interfejsy Uconnect z ekranem o przekątnej do 10.1”, najwyższej klasy system nawigacji z mapami TomTom 3D oraz bezprzewodowe interfejsy Apple Car Play i Android Auto, dzięki którym najważniejsze elementy obsługi samochodu są dostępne za jednym dotknięciem ekranu. Ofertę uzupełniają Uconnect 7″ z bezprzewodowym interfejsem Apple Car Play/Android Auto oraz Uconnect 5″.

Osiągi i walory jezdne.

Również pod względem osiągów oferta nowego Ducato została całkowicie odświeżona, oferując gamę jednostek napędowych, stworzonych zgodnie z normą Euro 6D-Final i poszerzoną o homologację Heavy Duty. Nowe silniki wysokoprężne Multijet trzeciej generacji, oparte na nowej architekturze H3 power, opracowanej przez Stellantis dla marki Fiat Professional, oferują lepszą wydajność, dzięki zmniejszonej masie (z korzyścią dla ładowności) oraz niższemu zużyciu paliwa i emisji CO2 do -7%, w porównaniu z poprzednią generacją silników. Zwiększono również trwałość i komfort, dzięki większej elastyczności i niższemu poziomowi hałasu w porównaniu z poprzednią generacją jednostek napędowych.

Nowe Ducato jest dostępne w czterech poziomach mocy z dwiema skrzyniami biegów: 6-biegową, manualną o mocy 120, 140, 160 i 180 KM oraz od zawsze cenioną 9-biegową, automatyczną “9Speed”, dostępną w poziomach mocy 140, 160 i 180 KM.

Nowa, zmodyfikowana, 6-biegowa skrzynia manualna w wersjach 120 i 140 KM i zapewnia bardziej płynną zmianę biegów niż poprzednia wersja. Gama Heavy Duty, dostępna w trzech najwyższych poziomach mocy, z manualną i automatyczną skrzynią biegów, stanowi dopełnienie gamy dostępnych silników, zachowując ten sam moment obrotowy, co wersje Light Duty, już teraz najlepszy w swojej klasie, dzięki momentowi obrotowemu 450 Nm najmocniejszego silnika. To „One mission, one engine” z łącznie 13 różnymi kombinacjami w gamie, by jak najlepiej dopasować się do konkretnych zadań.

W celu jeszcze lepszego poprawienia właściwości jezdnych pojazdu, tradycyjne wspomaganie kierownicy zostało zastąpione samoregulującym się elektrycznie wspomaganym układem kierowniczym ułatwiającym parkowanie, podczas gdy tradycyjna architektura Ducato „all-forward” nadal gwarantuje najlepszą ładowność i promień skrętu w swojej kategorii, a tym samym, większy komfort pasażerów oraz łatwiejszy załadunek i rozładunek, dzięki samopoziomującemu się zawieszeniu pneumatycznemu i regulowanemu progowi załadunku.

Bezpieczeństwo i systemy wspomagania kierowcy.

Przez całkowicie odnowioną architekturę układów elektrycznych, nowe Ducato wprowadza na pokład nową, bogatą gamę systemów bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy, których celem jest poprawa komfortu jazdy na drodze i uczynienie Ducato bezpiecznym miejscem pracy i wypoczynku. Nowe Ducato to pierwszy samochód w segmencie z trybem autonomicznej jazdy na poziomie 2., oferującym pełną gamę zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) zarówno podczas jazdy, jak i parkowania. Od kontroli prędkości po hamowanie przed niespodziewanymi przeszkodami, od rozpoznawania znaków drogowych poprzez monitorowanie czujności kierowcy, aż po adaptacyjny tempomat z funkcją „Stop and Go”, utrzymywanie pasa ruchu i system wspomagający jazdę w korkach, który utrzymuje aktywną kontrolę nad torem jazdy pojazdu, biorąc pod uwagę warunki ruchu drogowego.

Połączone wykorzystanie tych trzech ostatnich systemów ADAS pozwala nowemu Ducato osiągnąć 2. poziom autonomicznej jazdy, w którym samochód autonomicznie wspomaga kierowcę podczas jazdy, przyspieszania i hamowania.

Bogatą ofertę systemów wspomagających jazdę i parkowanie uzupełniają: cyfrowe lusterko wewnętrzne, które cyfrowo wyświetla i poprawia widok z tyłu, zastępując lusterko wsteczne, udoskonalony system ESC z funkcją Cross Wind Assist i Trailer Stability Control oraz Active Park Assist, półautonomiczny asystent parkowania równoległego i prostopadłego.

Łączność

Nowe Ducato reprezentuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie Łączności. Bramą do tego świata jest system Uconnect, który może być wzbogacony na różnych poziomach: dzięki Uconnect™ Services i aplikacji FIAT możliwe jest zarządzanie i monitorowanie samochodu bezpośrednio z własnych urządzeń, w dowolnym miejscu i czasie.

Dostępnych jest wiele usług, takich jak na przykład „My Assistant”, który gwarantuje bezpieczeństwo i pomoc podczas podróży, zapewniając geolokalizowane wsparcie w razie wypadku lub awarii. Dodatkowo, co miesiąc wysyłany jest raport o stanie nowego Ducato wraz ze wskazówkami, jak najlepiej o niego zadbać.
„My Remote” umożliwia interakcję z pojazdem, nawet, gdy jest się z dala od niego, umożliwiając blokowanie i odblokowywanie drzwi, sprawdzanie jego położenia oraz ustawianie alarmów w razie przekroczenia prędkości, wyznaczonego obszaru czy czasu. Ponadto, w przypadku korzystania z asystenta głosowego, można wysyłać wskazówki bezpośrednio do samochodu i uzyskiwać informacje o stanie pojazdu za pomocą prostych komend głosowych.

„My Car” to aplikacja umożliwiająca, w dowolnym momencie, monitorowanie stanu swojego Ducato, np. poziomu paliwa, ciśnienia w oponach, licznika kilometrów oraz pozwalająca otrzymywać powiadomienia o przeglądach lub naprawach.

Korzystając z aplikacji „My Navigation”, można szybko i bezstresowo dotrzeć do każdego celu, otrzymując w czasie rzeczywistym informacje o ruchu drogowym, pogodzie i fotoradarach. Ponadto, dzięki funkcji „over the air”, mapy będą zawsze aktualne, bez konieczności odwiedzania serwisu.
Pakiet My Wi-Fi, z hotspot Wi-Fi, umożliwia podłączenie nawet 8 urządzeń i korzystanie w samochodzie z asystenta głosowego Amazon Alexa, na przykład, aby wyszukać i skonfigurować miejsce docelowe, posłuchać muzyki lub komunikować się zdalnie za pomocą kompatybilnych rozwiązań automatyki domowej.

Pakiet „My Alert” z kolei wysyła do Klienta ostrzeżenia w przypadku próby kradzieży oraz zapewnia pomoc w razie kradzieży pojazdu.

Poprzedni wpis Następny wpis