Któż nie chciałby posiadać Porsche 911, Land Rovera, czy Forda Mustanga Kabrio. Samochody są najlepsze w swoje klasie, czyli na pewno wzbudzą zachwyt kolegów i palpitację serca u sąsiadów. Tyle tylko, że… są niepraktyczne. Porsche na naszych drogach od razu zniszczy felgi i koła. Land Rover… nie zmieni naszych upodobań i nie zostaniemy globtroterami, a kabriolet będzie problemem w zimie. Zatem trzeba kupić coś bardziej uniwersalnego. Może Mitsubishi ASX?

Od razu na początku zaznaczę, że przykład Porsche/Land Rover/ Mustang jest przejaskrawieniem zjawiska, ale dla przysłowiowego Kowalskiego wybór między samochodem miejskim typu Colt czy Clio, minivanem typu Scenic, czy Suv-em jak Outlander lub Kadjar jest dużą zagwozdką. Każdy z tych modeli jest ideałem w swej kategorii, ale też każdy nie sprosta konkurentowi w innej dziedzinie. Zatem co wybrać? Najlepszy byłby model, który ma cechy w każdej kategorii. Oczywiście nie będzie to ideał w tych działach, ale… ma sprostać zadaniu. Z pewnością taki właśnie jest -oferowany w salonach Japan Motors- Mitsubishi ASX model 2020.

dscf2505-001Kompaktowy SUV Mitsubishi (długość nadwozia 4365 mm) ma 19 cm prześwitu. Nawet w wersji z napędem tylko na przód samochód sprawdza się na co dzień i na wypady „od święta”. ASX zabierze 406 l bagażu, może też holować przyczepy o masie od 710 kg (bez hamulca) lub 1300 kg (z hamulcem). Przednie zawieszenie to typowe kolumny MacPhersona, ale z tyłu oś jest tzw. wielowahaczowa – samochód jest więc nie tylko komfortowy, ale też wytrzymały. W zależności od układu napędowego (napęd na przód lub na obie osie) pokona przeszkody poza drogami asfaltowymi.

Do napędu ASX przewidziano tylko jeden -dynamiczny i niezawodny- wolnossący silnik MIVEC. Przy pojemności 2 litrów generuje 150 KM mocy i 195 Nm momentu obrotowego (w porównaniu do poprzednika to 33 konie mechaniczne więcej, zaś maksymalny moment obrotowy podwyższono o 31 Nm).

asx12Super ofertą jest też automatyczna skrzynia biegów. Bezstopniowa przekładnia INVECS-III CVT stosowana w ASX model 2020 w swojej koncepcji jest podobna do przekładni użytej w modelu Eclipse Cross i oferuje ręczne sterowanie zmianą biegów w sportowym trybie pracy. Dysponując sześcioma zaprogramowanymi przełożeniami, tryb sportowy zapewnia szeroki zakres przełożeń, a jednocześnie różnice przełożeń sąsiednich biegów są stosunkowo niewielkie, co pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału silnika.
Układy elektroniczne kontrolujące CVT wykorzystują nowy system sterowania zmianą przełożenia „Step-up”, aby zmniejszyć odczucie opóźnionego działania powszechne w przypadku przekładni CVT, przy których zmiany prędkości obrotowej silnika wydają się wyprzedzać reakcje przekładni przy bezstopniowym zmienianiu przełożenia.
Aktualnie ten model oferowany jest z w salonach Japan Motors w cenie od 90 000 zł.

dscf2733Warto też podkreślić, że już w najtańszej wersji można się spodziewać dobrego wyposażenia. Samochód opuszcza fabrykę z immobilizerem, wycieraczkami szyby przedniej z czujnikiem deszczu, elektrycznie regulowanymi i podgrzewanymi lusterkami zewnętrznymi, elektrycznymi szybami z przodu i z tyłu (z funkcją Auto od strony kierowcy), jest też sterowanie systemem audio na kierownicy i zestaw głośnomówiący Bluetooth. Wszystkie wersje (poza najtańszą) otrzymują kamerę cofania oraz centralny zamek ze sterowaniem pilotem. Każdy dostępny w Polsce ASX ma światła do jazdy dziennej i reflektory w technologii Bi-LED z czujnikiem zmierzchu oraz tylne lampy LED (jedyny -SUV w tej klasie, który może się tym pochwalić), a trzy topowe odmiany (Intense, Intense Plus, Instyle) również diodowe reflektory przeciwmgielne LED.

asx1-001Nowe Mitsubishi ASX 2020, podobnie jak pozostałe modele tej marki, są dostępne z 5-letnią gwarancją fabryczną i nielimitowaną przebiegiem gwarancją Mitsubishi Assistance Package, zapewniającą przez okres 5 lat bezpłatną pomoc 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu w przypadku awarii, wypadku, przebicia opony, kradzieży a także, gdy użytkownik zatankuje niewłaściwe lub zanieczyszczone paliwo albo złamie lub zgubi kluczyk.

Więcej informacji na ten temat i dokładne dane o poszczególnych ofertach można znaleźć:

  • Japan Motors, ul. Wyzwolenia 95, 43-300 Bielsko-Biała, telefon: (33) 827 00 30
  • Japan Motors, ul. Krasnobrodzka 5, (Trasa Toruńska przy rondzie Łabiszyńska), 03-214 Warszawa, telefon: (22) 510 00 30
  • Japan Motors, ul. Stawowa 2, 41-214 Sosnowiec, telefon: (32) 200 99 36
Poprzedni wpis Następny wpis