Wybierz markę

W cyklu prezentującym samochody używane coś z Dalekiego Wschodu. Oto Mitsubishi Colt V generacji.

Jeżeli masz w portfelu 6-8 tysięcy złotych i potrzebujesz niezawodnego, kompaktowego japońskiego samochodu z dobrym silnikiem zapewniającym przyzwoite osiągi, warto zwrócić uwagę na model Colt. To świetne auto, które – dobrze utrzymane – zagwarantuje użytkownikowi kilka lat spokojnej jazdy.

Rynek samochodów używanych jest przesycony najróżniejszego typu ofertami. Za podaną wyżej kwotę można kupić VW Golfa III, Nissana Almerę czy Opla Astrę. Podobno im większy wybór, tym trudniej się zdecydować, ale łatwiej dobrać odpowiedni dla siebie pojazd. Colt zdobył zaufanie klientów nie tylko w Europie – prawdę mówiąc, nasz kontynent był jednym z wielu, na których oferowano ten model. Jeżeli więc nie masz nic przeciwko Japończykom, lubisz pojazdy trzydrzwiowe i cenisz sobie niezawodność, to Colt jest właśnie dla Ciebie.

Mitsubishi Colt piątej generacji, oznaczony jako CJ0, został pierwszy raz odsłonięty na salonie w Paryżu. Mówi się, że auto każdej następnej generacji jest minimalnie większe od poprzednika. Colt stanowi wyjątek – w jego przypadku jest odwrotnie. Piąta generacja jako ostatnia zalicza się do segmentu C, jej następca, dzielący części ze Smartem ForFour, to już pojazd należący do segmentu B.

Colty sprzedawane w Europie były produkowane w swojej ojczyźnie, czyli w Japonii. Również to mogło przyczynić się do niewielkiej popularności tego modelu na naszym kontynencie. Większość dostępnych egzemplarzy pochodzi najczęściej z prywatnego importu. Produkcja w Kraju Kwitnącej Wiśni wydaje się gwarancją jakości, jednak problem może pojawić się z zakupem części. Podobno dostęp nie jest utrudniony, jednak ceny mogą zaskoczyć użytkownika.

U nas Colt dostępny był z dwoma silnikami benzynowymi. Szesnastozaworowym 1,3 o mocy 82 KM (wcześniej 12v 75 KM) oraz z mocniejszym silnikiem o pojemności 1,6 litra 90 KM (103 KM 16v w wersji GLS). Na osiągi nie ma co narzekać, nieco ponad 920 kilogramów masy własnej w przypadku jednostki 1,3 i 975 kg z motorem 1,6, łatwo jest ruszyć z miejsca. Setka w 10,5 sekundy (1,6) i prędkość maksymalna 185 km/h to naprawdę niezły wynik.

Podobno silniki te są niezawodne i wytrzymują naprawdę spore przebiegi. Mają również umiarkowany apetyt na paliwo. Producent deklarował średnie spalanie na poziomie 7,3 litra benzyny na sto kilometrów, co przy szesnastu zaworach i pojemności 1,6 litra jest rozsądnym wynikiem. Szkoda, że w Europie nie było żadnego diesla.

Największy minus Colta, na który skarżą się użytkownicy, stanowi podatność na korozję. Podobno podstawową sprawą podczas zakupu tego auta jest zwrócenie uwagi na progi, nadkola, na których w większości egzemplarzy, nawet tych młodszych, pojawiają się ogniska korozji. Mówi się, że jeżeli ktoś kupi Mitsubishi, które nie ma śladów rdzy, to takie auto, w dobrym stanie technicznym, posłuży przez lata.

Jak już wcześniej wspomniałem, ta generacja Colta jako ostatnia zalicza się do segmentu C, jednak pamiętajmy, że trzydrzwiowa wersja europejska nie posłuży jako auto rodzinne. Również 240-litrowy bagażnik nie jest ogromną przestrzenią. Najlepiej będzie więc traktować Colta jako całkiem wygodny, ale dwuosobowy, miejski pojazd z możliwością ewentualnego przewozu dodatkowego bagażu.

Jeżeli dobrze poszukać, bez trudu można znaleźć Mitsubishi wyposażone w centralny zamek, elektrycznie sterowane szyby czy nawet klimatyzację. Trzeba pamiętać również o korozji! Warto zwrócić uwagę na książkę serwisową. Skoro większość aut pochodzi z importu, część z nich może być po przejściach. Oczywiście to nic złego kupić pojazd po lekkiej stłuczce, ale należy zachować ostrożność.

Zalety:

[plusminus]

+ Dynamiczne i wytrzymałe silniki

+ Niezawodność

+ Dobra wentylacja wnętrza

[/plusminus]

Wady:

[plusminus]

– Podatność na korozję

– Wyższe ceny oryginalnych części

– Wyciszenie wnętrza

[/plusminus]

Tabelka spalania. Minimalne średnie (trasa)/ maksymalne średnie (miasto). Dane użytkowników.

1.3 75 KM 1.3 83 KM 1.6 103 KM
6.0-8.4 l. 5.8-9.2 l. 6.8-9.4 l.
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!