Wybierz markę

Nowy elektryczny SUV klasy C od Mitsubishi i Ampere - pierwsze zdjęcie

Tak będzie wyglądał nowy SUV klasy C z napędem elektrycznym, który Mitsubishi Motors planuje wprowadzić do Europy. Niewiele widać? A jeszcze mniej wiadomo. Wiadomo, że nowy model opracuje spółka Ampere – wydzielony z Grupy Renault podmiot wyspecjalizowany w elektrycznej mobilności. Zaledwie w październiku firma Mitsubishi Motors poinformowała o swojej strategicznej inwestycji Ampere o wartości sięgającej dwustu milionów Euro. Jak więc widać, działania nabrały bardzo dużego przyspieszenia.

Dzięki inwestycji i współpracy Mitsubishi Motors zamierza dalej udoskonalać technologię rozwoju pojazdów elektrycznych i poszerzać ich gamę. Pierwszym krokiem tej współpracy będzie dostarczanie przez Ampere pojazdu elektrycznego, który widzimy na zdjęciu, na zasadzie OEM na rynek europejski. Bo właśnie jednym z głównych celów Ampere jest odpowiedź na wyzwania transformacji przemysłu motoryzacyjnego w kierunku technologii zeroemisyjnej.

Skoro pojawiło nam się pojęcie OEM (Original Equipment Manufacturer, czyli Producent Oryginalnego Wyposażenia), to pozwolę sobie na małe przypomnienie. Otóż szacuje się, że współczesny samochód w 80% składa się z części pochodzących od producentów zewnętrznych. Dlatego za zupełnie naturalne należy uznać to, że modele Sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi w przynajmniej 80% będą zbudowane z tych samych podzespołów. Dzięki temu coraz nowocześniejsze samochody trafiają do naszych garaży szybciej i kosztują mniej niż by kosztowały, gdyby sojusze motoryzacyjne nie istniały.

Na nowy milowy krok zapowiadało się już w marcu, kiedy Mitsubishi Motors w średnioterminowym planie ogłosiło strategię rozwoju pojazdów elektrycznych. Bliska współpraca z Ampere jest częścią realizacji tej strategii. Zgodnie z nią MMC zobowiązało się do rozwoju pojazdów elektrycznych i zacieśnienia współpracy z członkami Sojuszu w celu przyspieszenia elektryfikacji. Sama zaś decyzja o inwestycji w Ampere nastąpiła po wydzieleniu spółki z Grupy Renault i po sfinalizowaniu restrukturyzacji Sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi. Koncern Mitsubishi Motors, podobnie jak inni członkowie Sojuszu mógł w związku z tym objąć udziały w Ampere. Zgodnie z zapowiedziami, spółka ma w przyszłym roku wejść na giełdę. Wiadomo też, że członkowie Sojuszu analizują zasadność korzystania z efektów prac Ampere na rynkach pozaeuropejskich.

Radek Pszczółka
Zdjęcie: Mitsubishi

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!