W przeprowadzonych niedawno testach zderzeniowych Euro NCAP trzy modele dostępne w salonach PGD otrzymały najwyższy wynik z pięcioma gwiazdkami. Które auta są tak bezpieczne?

Tradycyjnie organizacja Euro NCAP przeprowadziła testy bezpieczeństwa na kilku najnowszych autach, jakie trafiły na rynek. Cztery z nich kupicie w salonach Grupy PGD: Ford Mustang, Hyundai i30, Opel Insignia i Seat Ibiza. Trzy uzyskały najwyższą notę.

Ford Mustang przeszedł próbę po raz drugi, po niezbyt dobrym wyniku z dwiema gwiazdkami. Trzeba jednak podkreślić, że auto jest oceniane dokładnie takimi samymi kryteriami jak zwykłe kompakty, crossovery czy modele klasy średniej. Tymczasem mamy do czynienia z wozem pełnym pasji, o znakomitych osiągach. Nie jest to samochód rodzinny, dlatego trudno oczekiwać dobrego wyniku w kategorii ochrony dzieci. Tu Mustang zdobył tylko 32% punktów. Dla porównania, nieduży Seat Ibiza ma 77%. Finalnie Mustang zdobył zdecydowanie wyższą notę w kategorii systemów bezpieczeństwa czynnego, które po raz pierwszy oceniono na 16%, a w drugim podejściu na 61%.

Pozostałe trzy auta nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że są bezpieczne. Nowy Hyundai i30 w każdej kategorii uzyskał notę powyżej 60%. Najwyżej został oceniony w ochronie pasażerów z przodu – najsłabiej w ochronie pieszych.

Jeden z najlepszych wyników w tegorocznych testach bezpieczeństwa zdobył Opel Insignia. Samochód zapewnia 93-procentową ochronę pasażerów dorosłych i 85-procentową dzieci. W tej drugiej kategorii jest jednym z trzech najlepszych aut tego roku.

Seat Ibiza doskonale poradził sobie w próbie zderzeniowej chroniąc pasażerów na poziomie 95%. To ścisła czołówka tegorocznych testów Euro NCAP. Ogólnie jest najlepiej ocenionym samochodem segmentu B.

Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP

Model samochodu

bezpieczeństwo
dorosłych
bezpieczeństwo
dzieci
bezpieczeństwo
pieszych
systemy
bezpieczeństwa
Ford Mustang 72% 32% 78% 61%
Hyundai i30 88% 84% 64% 68%
Opel Insignia 93% 85% 78% 69%
Seat Ibiza 95% 77% 76% 60%

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=FUxx5dxCG08[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CwTnW1oXKFw[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=uWghFMcGjvo[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zqzh2X4-BBU[/youtube]

Poprzedni wpis Następny wpis