Po bardzo intensywnym kwietniu pełnym premier, przyszedł czas na krótki przestój. Producenci w maju nie działali zbyt intensywnie, co nie znaczy, że nowości nie było w ogóle.

Fiat Ægea – nowy  sedan w rodzinie

W ubiegłym roku włoski koncern zapowiedział 5-letni plan rozwoju dla wszystkich swoich marek oprócz Lancii. Na osi czasu pojawiło się wiele nowości, a wśród nich auto, które miało zadebiutować w pierwszej połowie tego roku. Fiat dotrzymał słowa i na targach w Stambule zaprezentował sedana o nazwie Ægea.

Auto będzie produkowane w tureckich zakładach Tofaş w Bursie. Początkowo, od listopada tego roku, nowość Fiata będzie trafiać wyłącznie na tamtejszy rynek. Ponieważ Ægea jest z założenia modelem globalnym, niedługo później trafi do ponad 40 krajów, w tym do Polski.

Pod maską 4,5-metrowego sedana będą pracować dwa turbodiesle MultiJet II oraz dwie jednostki benzynowe o mocach 95-120 KM. Nowy Fiat będzie dostępny z przekładnią ręczną i automatyczną.

Przedstawiciele Fiata zadeklarowali, że auto komfortowo zmieści 5 osób. To w połączeniu z 510-litrowym bagażnikiem sprawia, że Ægea mimo niedużych gabarytów, wydaje się być samochodem przestronnym.

Seat Ibiza przeszedł lifting

Ibiza w obecnej odsłonie wkrótce będzie musiała zejść ze sceny, by ustąpić miejsca nowej generacji. Jednak zanim to nastąpi, hiszpański producent musi podtrzymywać konkurencyjność modelu na dobrym poziomie. Dlatego Ibiza przeszła w maju subtelny lifting.

W kwestii wyglądu nie doszło do rewolucji, a jedynie odświeżenia. Ibiza dostała nowe reflektory, wzory felg i kolory w palecie barw nadwozia. Wewnątrz pojawiło się zmodyfikowane koło kierownicze i nawiewy. Seat poprawił także wygląd instrumentów pokładowych.

Dla Ibizy bardziej istotne są zmiany na liście wyposażenia. Hiszpańskie auto otrzymało między innymi Multi-Collision Brake i nowy system multimedialny.

Pod maską odświeżonego Seata znajdziemy silniki benzynowe 1,0 o mocy 75, 95 i 110 KM oraz 1,4 TSI generujący dużo, bo 150 KM. W gamie jednostek napędowych Ibizy po liftingu będą także trzy motory wysokoprężne. Ich moce mają wynosić 75, 90 i 105 KM.

Auto trafi do salonów w drugiej połowie tego roku.

Nowy Opel Astra zapowiedziany oficjalnie

Nowa generacja Opla Astry to jeden z najbardziej wyczekiwanych obecnie samochodów. To szczególnie ważny model dla Polski, bo będzie produkowany w naszych, rodzimych zakładach. To zatem nie tylko ważna nowość w segmencie pojazdów kompaktowych.

Na razie nowa generacja Opla Astry została zaprezentowana w formie zamaskowanego prototypu. Nie wiemy więc jeszcze jak właściwie kompakt będzie wyglądać, ale istotne jest, że kampania już ruszyła. Według wstępnych informacji możemy się spodziewać między innymi wyraźnego zredukowania masy i zastosowania wyłącznie najnowocześniejszych silników.

Poprzedni wpis Następny wpis