Fabryka FCA Poland - Tychy
Fabryka FCA Poland – Tychy

Wakacje już za nami. Co wydarzyło się w ich drugim pełnym miesiącu w przepisach oraz na rynku motoryzacyjnym?

Samochody z kierownicą po prawej stronie już na drogach

15 sierpnia w życie weszły przepisy, które pozwalają w Polsce zarejestrować samochód z kierownicą po prawej stronie. Zgodnie z nimi diagności mogą przeprowadzić pomyślnie badania tego typu pojazdu i zezwalać na ich poruszanie się po drogach publicznych. Zmiany w przepisach dotyczą nowych samochodów osobowych, które zostały objęte ramową dyrektywą homologacyjną oraz wozów zarejestrowanych wcześniej na terytorium Unii Europejskiej.

Osoby z immunitetem zostaną ukarane mandatami

Do tej pory osoby chronione immunitetem można było karać mandatem, ale na to musiał wyrazić zgodę ich przełożony. W praktyce oznaczało to drogową bezkarność polityków.

Mandat karny fot. Rafał Warecki
Mandat karny fot. Rafał Warecki

W ostatnim tygodniu sierpnia nowy prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw, które między innymi czynią polityków karalnymi z pomocą mandatów. Co ciekawe, ustawa zdjęła ten parasol także z sędziów.

Straż miejska bez fotoradarów

Te same podpisy prezydenta, które zatwierdziły powyższe zmiany w prawie, przyczyniły się również do zdelegalizowania przenośnych fotoradarów jako narzędzi dla straży miejskich i gminnych. Zgodnie z nowymi zasadami te organy nie będą mogły wykorzystywać tego typu urządzeń od 1 stycznia. Wtedy też przejdą one w ręce policji i GITD.

To oznacza bardziej uczciwe korzystanie z przenośnych fotoradarów, ponieważ instytucje, które teraz będą się nimi posługiwać, mają znacznie bardziej rygorystyczne regulacje.

Fenomenalne wyniki sprzedaży Fiata

Koncern Fiat Chrysler Automobiles pochwalił się swoimi wynikami po drugim kwartale tego roku. Okazuje się, że skorygowany zysk operacyjny tego giganta wzrósł aż o 58 procent. Koncern sprzedał w analizowanym okresie łącznie 1,2 mln samochodów, a przychody netto FCA wyniosły 29,2 mld euro.

Obecnie Fiat Chrysler Automobiles jest na fali, bo powoli zaczyna owocować plan przedstawiony w ubiegłym roku. Jego wolna, ale konsekwentna realizacja może wynieść FCA na sam szczyt, jeśli na rynku nie wydarzy się nic drastycznego i zaskakującego jednocześnie. Do sukcesu sprzedażowego może przyczynić się model Aegea, który już wkrótce wjedzie do salonów na całym świecie.

Paliwa w dół

Stacja paliw fot. materiały prasowe Orlen
Stacja paliw fot. materiały prasowe Orlen

Po skoku cen benzyny trwającym do połowy lipca, sierpień podtrzymał trend opadający cen detalicznych Pb95 i Pb98 trwający od tamtego szczytu. Tymczasem olej napędowy tanieje z coraz większą prędkością.

Sierpień nie był za to dobrym okresem dla właścicieli LPG. Autogaz wzrósł do średniego poziomu 1,93 zł/l i utrzymał tę wartość przez kilka dni. Spadki zaczęły się dopiero w ostatniej ćwiartce miesiąca.

Aktualne detaliczne ceny paliw (26.08.2015):
Pb95: 4,79 zł/l
Pb98: 5,08 zł/l
ON: 4,39 zł/l
LPG:  1,89 zł/l

Poprzedni wpis Następny wpis