Tylko w lipcu i sierpniu 2019 (przed pandemią). doszło do blisko 19% wszystkich wypadków tego roku. Jadąc na wakacje, kierowcy powinni więc zachować szczególną ostrożność, ale ogromne znaczenie ma również przygotowanie do podróży. O czym należy pamiętać?

W 2019 roku miesiącem z największą liczbą wypadków drogowych był czerwiec. W  czasie wakacji (lipiec-sierpień) doszło do 5 668 takich zdarzeń, co odpowiada za około 19% wszystkich wypadków w 2019 r. W bieżącym roku będzie zapewne więcej wypadków, ze względu na zmianę formy spędzania wakacji i większą popularność samochodowych podróży, Jak bezpiecznie przygotować się do wyjazdu, aby bezpiecznie dojechać do celu?

Zaplanuj trasę i postoje

Przed podróżą należy zaplanować trasę i uwzględnić w tym planie czas na przynajmniej kilkunastominutowe postoje co 2-3 godziny. Takie przerwy pozwolą kierowcy rozprostować nogi i dotlenić organizm.

Regularny odpoczynek pomaga kierowcy zachować dobre samopoczucie i koncentrację w czasie prowadzenia. Optymalna jest sytuacja, gdy autem podróżuje więcej niż jedna osoba posiadająca prawo jazdy i mogą one zmieniać się za kierownicą. Nawet w takiej sytuacji długą podróż lepiej rozłożyć jednak na dwa dni i zatrzymać się na nocleg.

Sprawdź stan techniczny samochodu

Nawet jeżeli auto niedawno było na przeglądzie, przed wyjazdem w trasę należy sprawdzić poziom płynów, działanie świateł, oraz ciśnienie w oponach. Każdy z tych elementów ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nigdy nie ruszajmy też w drogę, jeżeli w samochodzie świeci się kontrolka, która może oznaczać awarię jednego z układów. W takiej sytuacji najpierw udajmy się do mechanika.

 

Anti-skid control: The trunk mat with its slip preventing surface ensures that everything stays in place in the Opel Grandland X.

Wyśpij się przed podróżą

Senność kierowcy jest jednym z czynników zwiększających ryzyko wypadku drogowego. Bez solidnego wypoczynku kierowca może mieć problemy z koncentracją, być poirytowany, a jego reakcje ulegają spowolnieniu. Większość osób dorosłych do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje 7-9 godzin snu i o taki wypoczynek należy zadbać przed wyruszeniem w podróż.

 

Pakuj się z głową

Na bezpieczeństwo i komfort prowadzenia samochodu wpływa również sposób pakowania bagaży.

  • Najcięższe walizki i torby powinny znaleźć się jak najniżej i najbliżej przedniej części auta. Dzięki temu zachowamy większą stabilność pojazdu.
  • W miarę możliwości lepiej też nie przewozić nic na dachu samochodu.
  • Jeśli jednak chcemy na urlop zabrać ze sobą np. rowery, ograniczmy prędkość i pamiętajmy o tym, że z takim ładunkiem nasze auto będzie na drodze zachowywać się nieco inaczej niż zwykle oraz zużyje więcej paliwa

Co warto mieć w samochodzie?

Zgodnie z polskim prawem musimy zawsze wozić ze sobą jedynie trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. W awaryjnej sytuacji może jednak przydać nam się także apteczka oraz kamizelki odblaskowe – optymalnie po jednej dla każdego pasażera. Aby spełniały swoją funkcję, powinny znajdować się w kabinie, nie w bagażniku. Nie zaszkodzi również wozić ze sobą zestaw podstawowych narzędzi. Nie zapominajmy też o wodzie lub innych (najlepiej niesłodzonych) napojach. Odpowiednie nawodnienie organizmu ma ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia kierowcy. Warto spakować również zdrowe przekąski na drogę.

Załóż wygodne buty

Nie każdy rodzaj obuwia sprawdzi się podczas prowadzenia samochodu. Klapki oraz buty na obcasach czy ze śliską lub grubą podeszwą nie są dobrym wyborem. Samochód najlepiej prowadzić w wygodnym, sportowym obuwiu, które pozwoli kierowcy dobrać odpowiednią siłę nacisku na pedały i nie ześlizgnie się z nich.

Childseat

Zapnij pasy

Ostatnia, ale niezwykle ważna czynność do wykonania przed ruszeniem w drogę, to prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Górna cześć ma dotykać obojczyka (nie powinna stykać się z szyją), a dolna znajdować się na wysokości bioder, poniżej brzucha. Tak zapięte pasy w razie wypadku zatrzymają nas w miejscu i ograniczą ryzyko poważnych urazów dzięki przeniesieniu sił działających podczas uderzenia na mocniejsze części ciała.
W przypadku dzieci niezbędny jest odpowiednio dobrany fotelik samochodowy.

 

Poprzedni wpis Następny wpis