Ponieważ w okresie jesienno-zimowym drogi są mokre i śliskie, szyby zaparowane, gorsza widoczność, a reakcje człowieka opóźnione wskutek grubych ubrań i gorszego samopoczucia, musimy zmienić styl jazdy i przygotować samochód na gorsze warunki. Na co zwrócić uwagę?
Wprawdzie ostatnie lata rozleniwiły nas i zaczynamy zapominać o zimie, ale powinniśmy przyjąć za pewnik, że warto przygotować się na gorszą pogodę w najbliższych miesiącach. Oto rady jakie wskazują nam fachowcy Mitsubishi,
Mówiąc o zachowaniach kierowcy warto mieć świadomość, że w okresie jesiennym i zimowym nakłada się kilka niekorzystnych zjawisk.

  • Po pierwsze grubsze ubranie ogranicza swobodę ruchów.
  • Po drugie brak światła słonecznego i krótsze dni osłabiają naszą koncentrację i wpływają na gorsze samopoczucie.
  • Po trzecie zaś na ulicach jest zwiększony ruch, co wynika z większej niż w wakacje ilości samochodów i spowolnienia reakcji u wszystkich kierujących.

Ponieważ nie mamy wpływu na zmianę warunków psychotechnicznych innych użytkowników ruchu warto pamiętać, że jesienią każdą drogę pokonujemy dłużej i zaplanować wyjazd nieco wcześniej, a także utrzymywać większe odległości od innych pojazdów .

Samopoczucie kierowcy to jedno, a przygotowanie samochodu to drugie. Jak twierdzą specjaliści z grupy PGD z serwisów Mitsubishi musimy zadbać zarówno o stan techniczny, jak i o codzienną kosmetykę pojazdu.
O ile delikatne wady stanu technicznego w lecie nie były odczuwalna, to jesienią (mokra jezdnia, liście na drodze) i zimową (czarny lód, liszaje błota pośniegowego, śnieg) mogą być dużym problemem.
Delikatne luzy na drążkach kierowniczych, czy końcówkach wahaczy nie były w lecie odczuwalne, gdyż pozostałe koła gwarantowały dobrą przyczepność ze względu na wysoki współczynnik tarcia z nawierzchnią. W zimie współczynnik tarcia się zmniejsza i może być gorzej. Gwałtowny ruch kierownicą (za co odpowiadają drążki kierownicze), czy nierówności nawierzchni (które mają niwelować wahacze i końcówki wahaczy), wraz ze śliską nawierzchnią może spowodować że pojazd niespodziewanie „przeskoczy” na sąsiedni pas. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto podjechać do diagnosty i sprawdzić, czy któreś elementy nie wymagają wymiany.
Kolejną niedogodność którą odczują kierowcy to przebicia elektryczne i chwilowe zaniki prądu (dotyczy zwłaszcza starszych modeli). Zjawisko to nasila się wraz z wilgocią, kurzem na silniku, czy wyciekami oleju. W efekcie możemy w niektórych autach zobaczyć przebicia elektryczne. Zjawisko to ustąpi wprawdzie wraz z mroźnym suchym powietrzem, ale -jak radzą fachowcy Mitsubisi- zamiast czekać na tę sytuację lepiej dokładnie wymyć komorę silnika, a widoczne punkty przebicia zaizolować.

Najważniejsze co powinniśmy często dokonywać to dopasowanie fotela, oraz wyczyszczenie szyb i lamp. Ponieważ jesienią i zimą często wsiadamy zarówno w koszuli, swetrze, cieplejszej kurtce lub stroju narciarskim, nie ma możliwości aby ustawienie fotela było dopasowane jak w lecie. Dlatego warto przed każdym wyruszeniem w drogę dokładnie ustawić fotel i lusterka do swoich aktualnych wymagań. Z reguły są to niewielkie korekty, ale doskonale sprawdzą się w użytkowaniu samochodu.

Kolejnym elementem jest zadbanie o czystość szyby przedniej. Wycieraczki przecierają jedynie część szyby, a przecież większa powierzchnia to lepsza widoczność i bezpieczeństwo. Warto też pamiętać, aby przed zimą szybę umyć również od strony wewnętrznej. Nie brudzi się ona od deszczu, czy rozpryskiwanych drobin błota, ale chyba spotkał się z zaparowanymi szybami, gdy zmoczony wsiadł do samochodu. Zależnie od tego czy będzie to czysta czy brudna powierzchnia zaparowanie szybciej lub wolniej usunie dmuchawa. Należy też mieć w samochodzie szmatkę z irchy, gdyż tylko taka przy przetarciu nie zostawi drobin materiały, czy kurzu (niedbałe przetarcie szmatką podczas zaparowania sprawi, że na szybie pozostanie kurz ze szmatki) .

Na zakończenie warto wspomnieć o światłach. Zabrudzona szyba reflektorów nie tylko ogranicza zasięg światła, przez co pogarsza widoczność, ale jest również szkodliwa na samej konstrukcji reflektora. Brudna szyba reflektora sprawia, że nie ma dogodnego odprowadzenia ciepła od włączonej żarówki, przez co reflektor nagrzewa się do wysokich temperatur, a uszkodzeniu mogą ulec elementy reflektora.

Dbając o bezpieczeństwo podróżujących firma Japan Motors do 18 grudnia proponuje właścicielom nowych i używanych pojazdów tej marki bezpłatną kontrolę pojazdu. \Ta niespotykana na rynku propozycja jest częścią ogłoszonego niedawno Zobowiązania Serwisowego Mitsubishi. Klienci mogą także skorzystać z niezwykle atrakcyjnej oferty zakupu oryginalnych części i akcesoriów marki w ramach Zimowej Oferty Mitsubishi Motors.

Nieodpłatna Kontrola Mitsubishi przed Zimą
W ramach przygotowań do jesiennych i zimowych podróży firma Mitsubishi Motors do 18 grudnia 2020 roku proponuje swoim klientom bezpłatną, kompleksową kontrolę 25 kluczowych elementów w samochodzie. Kontrola obejmie między innymi sprawdzenie poprawności przełączania biegów, działania sprzęgła, pedału hamulca, hamulca postojowego, sygnału dźwiękowego oraz kontrolek zestawu wskaźników i oświetlenia zewnętrznego pojazdu a także spryskiwaczy lamp, stanu pasków osprzętu i przewodów w komorze silnika, filtra powietrza, stanu akumulatora, układu wydechowego, stanu przewodów hamulcowych i paliwowych, zużycia klocków hamulcowych i tarcz, działanie wycieraczek i spryskiwaczy szyb, poziomy płynów: hamulcowego, sterowania sprzęgłem, układu wspomagania, chłodzącego, spryskiwaczy jak również szczelność układu chłodzenia, poziom oleju silnikowego oraz sprawdzenie daty ważności gaśnicy i zestawu naprawczego. Jeśli w trakcie kontroli przed zimą zostanie wykryta usterka a klient zleci jej usunięcie, otrzyma on w prezencie praktyczną kamizelkę ostrzegawczą.

Oryginalne części i akcesoria Mitsubishi w wyjątkowych cenach
Przy okazji kontroli przed zimą, właściciele samochodów Mitsubishi mogą skorzystać z szeregu atrakcyjnych ofert specjalnych. Decydując się na zakup kompletu 14-calowych kół zimowych do modelu Space Star klienci zapłacą jedynie 2099 zł a komplet opon zimowych Laufenn 165/65 R14 79T iFit LW 31a do tego auta kosztuje tylko 1076 zł. Akumulatory EXIDE oraz oryginalne części Mitsubishi takie, jak: filtry oleju, powietrza, pyłkowe i paliwa oraz pióra wycieraczek, świece zapłonowe, tarcze hamulcowe oraz przydatne w zimie, oryginalne akcesoria i gadżety Mitsubishi* – belki dachowe, uchwyty na narty i snowboard, kuwety bagażnika, dywaniki gumowe, , chlapacze i wybrane gadżety kosztują teraz do 15% taniej. O 10% mniej klienci zapłacą także za oryginalne akumulatory Mitsubishi.

Więcej informacji na ten temat i dokładne dane o poszczególnych ofertach można znaleźć:

  • Japan Motors, ul. Wyzwolenia 95, 43-300 Bielsko-Biała, telefon: (33) 827 00 30
  • Japan Motors, ul. Krasnobrodzka 5, (Trasa Toruńska przy rondzie Łabiszyńska), 03-214 Warszawa, telefon: (22) 510 00 30
  • Japan Motors, ul. Stawowa 2, 41-214 Sosnowiec, telefon: (32) 200 99 36
Poprzedni wpis Następny wpis