Wybierz markę

crash test samochodu elektrycznego typu crossover- bezpieczeństwo Nissana Ariya

Sto elementów, czterysta testów i jeden wniosek: O bezpieczeństwo Nissana Ariya możemy być całkowicie spokojni. Wyspecjalizowany zespół inżynierów przebadał w Nissan Technical Centre flagowy elektryczny model marki na wszystkie sposoby i ze wszystkich stron. Badania polegały głównie na rozbijaniu. Nie wiemy, ile samochodów specjaliści od zderzeń rozbili, ale to nie nasze zmartwienie. Nas tłuczenie aut nawet cieszy, bo przecież im więcej samochodów rozbitych w testach zderzeniowych, tym większe bezpieczeństwo ich użytkowników. A nawet nie tylko użytkowników, bo także innych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych.

Bezpieczeństwo Nissana Ariya z każdej strony

Przed ponad rokiem marka zaprezentowała program Nissan Ambition 2030. Jest on wizją firmy na rzecz rozwoju mobilności i stworzenia czystszego, bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego dla wszystkich świata. Zrozumiałe, że bardzo ważną częścią programu są rygorystyczne testy zderzeniowe pozwalające zagwarantować spełnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w przypadku kolizji. Jak choćby te EuroNCAP, w których Ariya (i inne modele) zdobyły po pięć gwiazdek. To wynik rozbudowanych testów, jakim poddawane są wszystkie auta marki, więc musiały one potwierdzić także bezpieczeństwo Nissana Ariya.

Nowy elektryczny crossover Nissana był zderzeniowo testowany w Nissan Technical Centre w Atsugi w Japonii. Napisaliśmy wcześniej, że był badany na wszystkie sposoby i ze wszystkich stron. Nie są to czcze słowa czy figura stylistyczna. Zespół doskonale wyszkolonych inżynierów sprawdzał wytrzymałość Nissana Ariya na uderzenie przodem, bokiem i tyłem. Wśród kilku setek kompleksowych testów były także symulacje wypadków z udziałem pieszych. Tu, poproszony o szczegóły Gen Tanabe z Zespołu ds. Oceny Bezpieczeństwa Biernego, sprecyzował. – W modelu ARIYA poddajemy ocenie ponad sto elementów („grubych” elementów, nie mylmy ich z częściami). – Przeprowadziliśmy ponad czterysta różnych testów już od wczesnych faz opracowywania auta aż do momentu jego premiery rynkowej – powiedział Gen Tanabe. Testy wykazały, że nowy elektryczny crossover Nissana zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów w razie kolizji.

Na bezpieczeństwo Nissana Ariya wpływa m.in. konstrukcja nadwozia i kabiny, które zapewniają optymalne pochłanianie energii uderzenia w różnych zderzeniowych zdarzeniach. Procedury testowe inżynierów z Zespołu ds. Oceny Bezpieczeństwa Biernego obejmują pomiary sił uderzeń w karoserię i elementy konstrukcji samochodu. Wykorzystywane w testach manekiny o różnych rozmiarach oraz sylwetkach wyposażone są w liczne czujniki. Dzięki temu można rejestrować poziomy i charaktery sił, jakie działają na najważniejsze części ciała. To z kolei pozwala na przewidywanie ewentualnych zagrożeń i skutków zdarzeń dla kierowcy i pasażerów. Natomiast przewidywanie otwiera drogę do zapobiegania.

Elektromobilne doświadczenia Nissana procentują

W zakresie bezpieczeństwa elektryków Nissan korzysta z bogactwa doświadczeń zdobytych wraz z modelem LEAF. Teraz inżynierowie wykorzystują wiele procedur testowych wypracowanych dla pierwszego elektryka, które dostosowali do Nissana Ariya. Dziesięcioletnie doświadczenie pozwoliło marce na opracowanie własnych standardów w zakresie bezpieczeństwa, nierzadko bardziej rygorystycznych niż wynikające z obowiązujących przepisów. Inżynierom ds. bezpieczeństwa łatwiej na przykład zadbać o to, by zamontowany w modelu Ariya zespół akumulatorów wysokonapięciowych pozostał nieuszkodzony w przypadku zderzenia i uniemożliwił wyciek elektrolitu.

Dla użytkowników samochodu jego doskonałość wiąże się z bezpieczeństwem. Dobrze więc, że dla Nissana bezpieczeństwo (bierne i czynne) jest podstawą do tworzenia doskonalszych pojazdów. I tak też bezpieczeństwo Nissana Ariya zaczyna się od celu, jakim jest zapobieganie kolizjom. Tam, gdzie nie da się uniknąć wypadku, priorytetem jest minimalizacja szkód i obrażeń pasażerów. Dlatego cieszymy się, że Nissan w swoich testach rozbija samochody na potęgę.
Wraz z nami cieszą się na pewno osoby, które zainteresowało ponowne otwarcie zamówień na Nissana Ariya z gwarancją ceny. A teraz także z bonusami, o których wszystkiego można dowiedzieć się w najbliższym salonie Nissana. Więcej o testach zderzeniowych można natomiast dowiedzieć się z filmu – Crash testing the Nissan Ariya – YouTube.

Władysław Adamczyk

technicy przy samochodzie -bezpieczeństwo Nissana Ariya - testy zderzeniowe
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!