samochód elektryczny, zielone tablice, jesień, Nissan Ariya, bezpieczeństwo wg Euro NCAP

Górnolotnie, a może nawet pretensjonalnie brzmi ten tytuł. Ale jakoś tak naturalnie, z pierwszą myślą, wbił nam się w głowę wraz z publikacją przez Euro NCAP wyników testów bezpieczeństwa najnowszych modeli. Tych, które dołączyły do gamy zelektryfikowanych Nissanów. Po pięć gwiazdek otrzymały crossover ARIYA, SUV X-Trail e-POWER, hybrydowy Juke oraz Qashqai e‑POWER. Dzięki temu Nissan może obwieścić, że pięcioma gwiazdkami Euro NCAP została wyróżniona jego pełna gama samochodów elektrycznych i zelektryfikowanych crossoverów. Dwadzieścia – w sumie – gwiazdek układa się już w prawdziwy gwiazdozbiór.

Tu musimy przytaknąć osobom wnikliwie śledzącym wyniki testów Euro NCAP i doprecyzować zainteresowanym okazjonalnie. Tak, nowe Juke i Qashqai już wcześniej chlubiły się ocenami pięciogwiazdkowymi, teraz ocena została rozszerzona na nowe wersje ich napędów.

Punktacja Euro NCAP w różnych obszarach bezpieczeństwa

W kategorii ochrony dorosłych pasażerów ARIYA uzyskała ocenę 86%, a X-Trail – 88%. Samochody są zbudowane na różnych płytach podłogowych, ale w obu przypadkach na poziom ochrony wpływa ultrawytrzymała stal. Zastosowana w najbardziej newralgicznych obszarach zwiększa sztywność nadwozia, a jednocześnie pochłania siłę uderzenia, zanim ta dotrze do kabiny pasażerskiej. 14,9 punktów ARIYA i 16 punktów X-Trail otrzymały za dodatkowe środkowe poduszki powietrzne. Ta poduszka zapobiega zderzeniu głowami kierowcy i podróżującego z przodu pasażera, do których mogłoby dojść w razie kolizji bocznej.

Badanie ochrony przewożonych dzieci przyniosło wynik 89% dla modelu ARIYA i 90% dla nowego X-Traila. W testach zderzeniowych przeprowadzonych pod kątem dzieci w wieku 6 i 10 lat ARIYA uzyskała 22,9 punktu. Wynik X-Traila to 23,3 punktu na 24 możliwe. Maksymalną notę 12 punktów oba Nissany otrzymały od Euro NCAP za system instalacji fotelików dziecięcych (CRS).

Kolejnym obszarem badań jest ocena zdolności samochodu do identyfikowania i ostrzegania kierowców przed pieszymi i innymi niechronionymi użytkownikami dróg. Tu Nissan ARIYA osiągnął poziom 74%, natomiast nowy X‑Trail uzyskał wynik 70%.

samochód na ulicy, na moście, nowy Nissan X-Trail, ocena Euro NCAP - 5 gwiazdek
Nowy Nissan X-Trail wiezie 5 gwiazdek Euro NCAP

Systemy wspomagające bezpieczeństwo w Nissanach

Organizacja Euro NCAP, jak każdy trzeźwo myślący, kieruje się zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Z tego powodu należycie nagradza punktami samochody (więc ich producentów) za technologie, które pomagają kierowcom unikać kolizji. Między innymi dzięki technologii Nissan Intelligent Mobility, ARIYA uzyskała w tym obszarze ocenę 95%, a nowy X-Trail 93%. Przypomnijmy, że bodaj najcenniejszą zaletą kompleksowego pakietu Nissan Intelligent Mobility jest automatyczne załączenie hamulca po wykryciu hamowania przez poprzedzający pojazd.

Tak ARIYA, jak i X-Trail dbają o bezpieczeństwo, wspierając kierowcę inteligentną funkcją ostrzegania o pojazdach w martwym polu. Ostrzega ona o niewidocznym dla kierowcy pojeździe na sąsiednim pasie, ale też aktywnie kieruje samochód z powrotem na bezpieczny pas.

Wraz z pięciogwiazdkowymi ocenami bezpieczeństwa modeli X-Trail i ARIYA, Nissan może cieszyć się takimi samymi dla nowych wersji swoich aut. Testy Juke’a Hybrid oraz Qashqai’a e-POWER potwierdziły, że poziomy bezpieczeństwa tych samochodów pozostały na tym samym najwyższym poziomie, co wersje z tradycyjnym napędem.

– Kompleksowy program testów i oceny Euro NCAP naprawdę pozwala klientom zrozumieć nasze oddanie kwestii bezpieczeństwa i to, jak poważnie podchodzimy do kwestii dobrostanu naszych klientów – powiedział David Moss, wiceprezes Nissana ds. badań i rozwoju w regionie AMIEO.

Pełną ocenę bezpieczeństwa nowych Nissanów Euro NCAP udostępnia na swojej stronie – wyniki nowego X-Trail’a tutaj, a modelu ARIYA tutaj. Zainteresowanych filmami z testów zapraszamy na YouTube’a – ARIYA i X-Trail.

Władysław Adamczyk

auto elektryczne w salonie samochodowym Nissan Qashqai e-Power, ocena Euro NCAP - 5 gwiazdek
Nissan Qashqai e-Power
samochód hybrydowy, salon samochodowy, Nissan Juke hybrid, ocena Euro NCAP - 5 gwiazdek
Nissan Juke hybrid
Poprzedni wpis Następny wpis