Jeszcze 2-3 lata temu pisanie o samochodach elektrycznych wydawało się być czystą abstrakcją. Tylko nieliczni producenci oferowali takie auta i to zwykle chodziło o jeden model, ale teraz to się znacząco zmieniło. Zobaczcie ile samochodów na prąd oferuje Grupa PGD składająca się z 14 marek.

Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że samochody elektryczne to przyszłość. Czy tego chcemy, czy też nie. To pokolenie, które teraz wozimy w fotelikach samochodowych, kiedy zdobędzie prawo jazdy, jako abstrakcję będzie traktowało auta spalinowe. Już teraz auto elektryczne nie tylko staje się „normalne”, ale i bardziej przystępne cenowo. Oto propozycje marek należących do Grupy PGD.

Fiat 500 La prima – od 154 900 zł

Stylowy i kultowy model w najnowszym wydaniu to auto elektryczne dla dwóch osób, które czasami zabiorą na pokład kolejne dwie lub przewożą dwójkę dzieci. Dostępny również jako Cabrio. Chociaż jest typowo miejskim autem, to nie trzeba będzie go ładować co chwila. Jego akumulator zapewnia aż 320 km zasięgu, więc bez stresu pojedziecie nim do innego miasta i jeszcze wrócicie.

Hyundai Ioniq Electric – od 184 500 zł

Pierwszy masowy samochód elektryczny marki Hyundai to typowy kompakt z wydłużoną tylną częścią, w której kryje się wielki bagażnik. Jest to pełnowartościowe auto 4-miejscowe, które na pokład może zabrać także piątego pasażera. Zasięg pojazdu według danych producenta to 311 km.

Hyundai Kona Electric – od 152 400 zł

Trochę nowocześniejszy samochód od Ioniqa, ale przede wszystkim dostępny z większym akumulatorem. W wersji podstawowej z napędem o mocy 136 KM Kona Electric, pokona na jednym ładowaniu dystans 289 km, natomiast wersja 204-konna z baterią o pojemności aż 64 kWh może przejechać 484 km. Poza tym Konę należy postrzegać jak typowego crossovera segmentu C.

Kia e-Niro – od 146 990 zł

Ten wszechstronny i praktyczny crossover ma dokładnie te same rozwiązania, które trafiły do Hyundaia Kony Electric, ale jest tańszy i pojemniejszy. Odmiana z mniejszą baterią pokona dystans 289 km na jednym ładowaniu, natomiast z większą aż 455 km. Warto zaznaczyć, że auto nie tylko oferuje dużo miejsca w kabinie, ale także przestronny bagażnik i masę schowków. Jeśli poszukujecie jedynego samochodu i miałby to być model z napędem elektrycznym, to prawdopodobnie z żadnego nie będziecie zadowoleni tak, jak z e-Niro.

Kia e-Soul – od 139 990 zł

No, chyba że ma być to Kia e-Soul, która ma zupełnie inną sylwetkę, ale jest niemniej wszechstronna. Podobnie jak e-Niro ma dwie dostępne baterie, dające zasięg odpowiednio: mniejsza – 276 km i większa – 452 km. Warto podkreślić, że Kia e-Soul dostała nagrodę w kategorii Światowy Miejski Samochód Roku 2020, przyznawaną przez Jury konkursu World Car of the Year.

Nissan Leaf – od 122 900 zł

Nissan Leaf jest nie tylko globalnym bestsellerem w kategorii aut elektrycznych, ale i jednym z najtańszych i najpopularniejszych w Polsce. Podstawowa wersja z akumulatorem o pojemności 40 kWh przejedzie na jednym ładowaniu 270 km, ale z większą baterią aż 385 km. Ponadto ta wyższa wersja ma silnik o mocy 217 KM.

Nissan E-NV200 – od 133 600 zł (netto)

Użytkowy i osobowy, zależnie od wyboru wersji, ale zawsze elektryczny. Nissan Evalia to nieduża furgonetka lub minibus, który zabierze na pokład maksymalnie 8 osób. W wersji dostawczej ma przestrzeń ładunkową o pojemności 4,2 m3, w wersji combi z dwoma rzędami siedzeń 2,3 m3, natomiast osobowa odmiana ma trzy rzędy siedzeń. Samochód zawsze ma baterię o pojemności 40 kWh, która pozwala pokonać dystans do 200 km. Osobowa Evalia kosztuje od 141 057 zł (netto).

Opel Corsa-e – od 122 990 zł

Elektryczna Corsa obok Nissana Leafa jest jednym z najtańszych oferowanych modeli elektrycznych na rynku z praktycznym nadwoziem, który może służyć jako jedno auto w rodzinie. Tym bardziej, że bateria Opla o pojemności 50 kWh wystarcza na pokonanie do 337 km w cyklu mieszanym. 136-konny napęd jest bardzo dynamiczny i świetnie sprawdza się w tym niedużym hatchbacku.

Opel Mokka-e – od 139 900 zł

To nie tylko najnowszy model Opla, ale także najnowszy elektryczny. Obok tradycyjnej, nowej Mokki, jest jeszcze wersja elektryczna z takim samym napędem i akumulatorem jak w Corsie. Ten praktyczny crossover pokona na jednym ładowaniu dystans 324 km.

 

UWAGA: wszystkie podane wyżej ceny są cenami katalogowymi wg najnowszych cenników importera, ale oferty na poszczególne modele mogą się różnić w zależności od dealera i warunków zakupu. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany zakupem któregoś z tyuch aut, koniecznie skontaktuj się z wybranycm dealerem Grupy PGD.

Podane w materiale zasięgi opierają się na danych WLTP dla cyklu mieszanego i mogą się różnić w zalezności od warunków i techniki jazdy.

Poprzedni wpis Następny wpis