Wybierz markę

Jaki samochód z profilu przypomina Wam to auto? Zgadliście, jest łudząco podobne do Bugatti Veyrona. Ten zjawiskowy projekt niestety nigdy nie trafił do produkcji seryjnej. Czy jego osiągi są równie atrakcyjne jak stylizacja?

Źródłem napędu w Seacie Cupra GT jest centralnie umieszczony silnik 3,0 l V6 produkcji Audi, rozwijający moc 500 KM i maksymalny moment obrotowy rzędu 600 Nm. Moc przekazywała na koła tylnej osi 6-stopniowa przekładnia sekwencyjna. Dzięki niewielkiej wadze (ok. 1100 kg) samochód rozpędza się do pierwszej setki w 4,2 s, a wskazówka prędkościomierza zatrzymywała się na wartości 295 km/h. Nie są to co prawda dane na miarę Bugatti Veyrona, ale i tak imponują.

Inne wyjątkowe elementy w tym aucie to specjalny układ hamulcowy wyposażony w tytanowe zaciski, 18-calowe felgi wykonane z lekkich stopów, przykręcane na jedną śrubę, a także ogromy spojler poprawiający docisk podczas pokonywania zakrętów. Aby utrzymać niewielką wagę, karoserię zrobiono z włókna węglowego.

2007 Seat Tribu [zapomniane koncepty]

Nie mogło zabraknąć również klatki bezpieczeństwa i ogromnego dyfuzora, a wszystko po to, aby auto czuło się na torze jak ryba w wodzie. Ekstrawagancji sylwetce dodają unoszone do góry drzwi, które spełniają funkcje czysto estetyczne.

Samochód został naszkicowany przez SEAT Design Center w Sitges. Designerzy inspirowali się poprzednimi konceptami hiszpańskiej marki, takimi jak Salsa i Tango. Ten wyjątkowy koncept mógłby spokojnie rywalizować z modelami takich marek, jak Porsche, Ferrari czy Lamborghini. Samochód został jednak stworzony z myślą o udziale w hiszpańskiej serii wyścigów Gran Turismo. Niestety, Seat Cupra GT skończył jako prototyp. Zaprezentowano go w 2003 roku podczas targów motoryzacyjnych w Barcelonie.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!