9 maja 1950 roku narodził się SEAT – firma, która zmotoryzowała Hiszpanię i uczyniła samochody osobowe powszechnie dostępnym środkiem transportu na Półwyspie Iberyjskim. W ciągu 70 lat SEAT stał się jednym z najważniejszych graczy na europejskim rynku, wzbogacając motoryzacyjną branżę o niepowtarzalny hiszpański temperament.

Pierwsza fabryka SEAT-a, zlokalizowana w Zona Franca w Barcelonie, rozpoczęła pracę w 1953 roku. Zakład produkował pięć egzemplarzy modelu SEAT 1400 dziennie. Po 40 latach, w ciągu których z fabryki wyjechały takie kultowe pojazdy, jak SEAT 600 czy SEAT 127, firma zdecydowała się przenieść produkcję do nowoczesnego ośrodka w Martorell pod Barceloną. W zakład zainwestowano 244,5 mld peset (ok. 1,47 mld euro), a pierwszymi modelami, które zjechały z jego taśm, był SEAT Ibiza drugiej generacji oraz premierowy SEAT Cordoba. W 1993 roku fabryka wytwarzała ok. 1500 pojazdów dziennie. Obecnie SEAT dysponuje trzema hiszpańskim centrami produkcyjnymi: w Barcelonie, w El Prat de Llobregat oraz w Martorell, gdzie produkowane są modele Ibiza, Arona i Leon. Codziennie powstaje nawet ok. 2300 aut. Ponadto SEAT korzysta z innych zakładów należących do Grupy Volkswagen – model Ateca wytwarzany jest w Czechach, Tarraco w Niemczech, Alhambra w Portugalii, a Mii electric – pierwszy całkowicie elektryczny samochód SEAT-a – na Słowacji. Od 1953 roku do dziś ze wszystkich linii produkcyjnych zjechało ponad 19 mln pojazdów hiszpańskiej marki.

 

fot_119Kultowe i bestsellerowe modele

W ciągu 70 lat SEAT wprowadził na rynek łącznie 67 modeli w różnych wersjach i generacjach. Niektóre premiery wyznaczają punkty zwrotne w historii firmy, np. pierwszy model SEAT 1400 z 1953 roku lub legendarny SEAT 600, który został zaprezentowany w 1957 roku i wkrótce stał się w Hiszpanii symbolem wolności i nieograniczonej mobilności. W roku 1984 roku na rynek trafił kultowy SEAT Ibiza, natomiast w 1999 roku do produkcji wszedł SEAT Leon, który okazał się największym bestsellerem producenta. W 2016 roku firma rozszerzyła swoją ofertę o segment SUV-ów, wprowadzając modele Arona, Ateca i Tarraco. W 2019 roku świat poznał SEAT-a Mii electric – pierwszy całkowicie elektryczny samochód marki.

SEAT zobowiązał się tworzyć pojazdy bardziej przyjazne środowisku i przyjął ambitną strategię elektryfikacji, którą konsekwentnie wdraża. W 2020 i 2021 roku do dostępnych już modeli z napędem hybrydowym – najnowszego Leona i Tarraco – dołączą kolejne. Natomiast ofertę całkowicie elektrycznych pojazdów niebawem uzupełni SEAT el-Born.

fot_25CUPRA – sportowe osiągi i design przykuwający wzrok

Wersja wyposażenia CUPRA stało się synonimem sportowego charakteru od chwili premiery w 1996 roku SEAT-a Ibizy w wersji CUPRA. W 2018 roku SEAT zaskoczył fanów motoryzacji, ogłaszając narodziny odrębnej marki. CUPRA została stworzona jako odpowiedź na potrzeby kierowców, którzy poszukują sportowych osiągów, wyjątkowych doświadczeń podczas jazdy oraz cenią wyróżniający się design. Marka pozwoliła producentowi dotrzeć do zupełnie nowego grona klientów. Debiutanckim modelem była Ateca, do którego dwa lata później dołączyło kilka wariantów CUPRY Leona. Producent ogłosił również zaawansowane prace nad dwoma autorskimi modelami marki – CUPRĄ Formentorem oraz całkowicie elektryczną CUPRĄ Tavascanem. Oficjalna prezentacja produkcyjnej wersji Formentora w lutym 2020 roku została połączona z inauguracją siedziby w Martorell – CUPRA Studio.

fot_132Nie tylko produkcja samochodów

W ostatnich latach SEAT podjął daleko idące kroki, aby stać się dostawcą nie tylko samochodów osobowych, ale innowacyjnych rozwiązań z obszaru mobilności. Nowe przedsięwzięcia SEAT-a wpisują się w najważniejszy trend przyszłości, jakim jest zrównoważona ekonomia współdzielenia. W 2019 roku producent został liderem rozwoju mikromobilności w Grupie Volkswagen. Powołano specjalną jednostkę biznesową SEAT Urban Mobility, odpowiedzialną za wdrażanie nowych produktów i usług z zakresu mobilności miejskiej. Zaprezentowano już pierwsze efekty jej prac – projekty pierwszego elektrycznego skutera SEAT eScooter oraz elektrycznej hulajnogi SEAT eKickscooter, następcy Kickscooter eXS.

 

Poprzedni wpis Następny wpis