Maj był wyjątkowo atrakcyjnym miesiącem dla fanów motorsportu. Ci, którzy kibicowali Seatowi w turystycznej serii wyścigowej TCR mieli naprawdę dużo atrakcji w tym miesiącu. Nie zabrakło też emocji miłośnikom rajdów i kibicom zespołu Hyundai Motorsport.

TCR international Series

Już na początku maja rozegrano trzeci w sezonie wyścigowy weekend TCR International Series w Hiszpanii. Na torze Circuit Ricardo zwycięzcą pierwszego wyścigu został Pepe Oriola z drużyny Team-Craft Bamboo wystawiającej Seata Leona Cupra Cup Racer. Drugi był jego zespołowy kolega Sergey Afanasyev, a trzeci Jordi Gene z tego samego teamu. W drugim wyścigu nie całe podium, ale dwa jego pierwsze i najwyższe stopnie zajęli kierowcy Seata. Zwycięzcą został Stefano Comini, drugi był Michel Nykjaer, a trzeci Gianni Morbidelli jadący Hondą Civic.

Kolejny weekend wyścigowy rozegrano w Portugalii na Autodromo Internacional Algarve, gdzie również kierowcy Seata dominowali, choć nie aż tak wyraźnie. W pierwszym wyścigu zwyciężył jednak kierowca Audi TT – Nicki Thiim. Dwie kolejne pozycje zajęli kierowcy Seata – Jordi Gene i Lorenzo Veglia. W drugim wyścigu zwyciężył już Michel Nykjaer, drugi był Kevin Gleason (Honda), a trzeci niezawodny Jordi Gene.

Następny majowy weekend TCR to już wyjazd do Włoch na Autodromo di Monza. Tutaj dominował Gianni Morbidelli w Hondzie, który wygrał oba wyścigi. Drugą pozycję zajmowali Pepe Oriola i Jordi Gene w Seatach, a trzecią odpowiednio Andrea Belicchi w Seacie i Fernando Monje w Oplu Astrze.

Obecnie liderem klasyfikacji generalnej kierowców TCR jest Gianni Morbidelii z 146 punktami na koncie. Drugie miejsce zajmuje Stefano Comini (132 punkty), a trzecie należy do Pepe Orioli (125 punkty). Najlepszym zespołem pozostaje Target Competition wystawiający cztery Seaty Leon Cup Racer.

World Rally Championship

W przedostatni weekend maja rozegrano również Rajd Portugalii, czwartą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata WRC. Zespół Hyundai Motorsport przygotował na tę imprezę trzy samochody i20 WRC dla Thierry’ego Neuville’a, Daniego Sordo i Haydena Paddona.

Niestety Thierry Neuville nie zaliczy tego rajdu do udanych, gdyż przez pierwszy dzień borykał się z odnalezieniem tempa i ustawień samochodu, a na pierwszym sobotnim odcinku specjalnym zaliczył poważne dachowanie. Ostatecznie rajd ukończył na 38. pozycji.

Dobrym wynikiem może pochwalić się Dani Sordo, który zakończył rywalizację na szóstym miejscu. Hiszpan jechał prawie bezbłędnie i po dwóch odcinkach specjalnych był nawet liderem. Ma na koncie jedno, oesowe zwycięstwo w Portugalii. Na odcinkach plasował się w okolicy 6-8. pozycji, na ostatniej próbie obronił się przed atakującym go Madsem Østbergiem.

Hayden Paddon również może się ciszyć z wyniku, jakim jest ósma pozycja. Nowozelandczyk prezentował nierówne tempo, czasami był szybki, innym razem kończył odcinki na 7-8. miejscu. Przez trzy dni nie miał zbyt wiele walki z konkurentami.

Zespół Hyundai Motorsport zajmuje obecnie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej z 92 punktami na koncie. Najlepszym kierowcą Hyundaia jest Dani Sordo, który obecnie jest na siódme miejscu w generalce.

Poprzedni wpis Następny wpis